wtorek, 16 sierpnia, 2022
GOSPODARKAInflacja w Polsce wyrównała 10-letni szczyt

Inflacja w Polsce wyrównała 10-letni szczyt

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Inflacja w Polsce wyrównała 10-letni szczyt

W minioną środę miało miejsce posiedzenie Amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Podjęto na nim decyzję o utrzymaniu stóp procentowych. Nie było to zaskoczeniem dla rynków, ponieważ mimo znacznego wzrostu inflacji w Stanach Zjednoczonych w ostatnich miesiącach, FED utrzymuje narrację że wzrost cen towarów i usług ma charakter przejściowy, a rynek pracy wciąż nie powrócił do poziomu zatrudnienia sprzed pandemii.

Z kolei we wtorek węgierski bank centralny po raz drugi w tym roku podniósł główną stopę procentową o 30 pkt bazowych (do 1,2 %). Rynek spodziewał się podwyżki, jednak oczekiwano, że będzie ona wynosić 20 pkt bazowych. Na decyzję Narodowego Banku Węgier miał z pewnością wpływ wysoki odczyt inflacji – 5,3% r/r za czerwiec.

Niewiele niższą roczną inflację podali analitycy GUSu dla Polski. Szybki szacunek inflacji w Polsce za lipiec wyniósł aż 5 %, przebijając najwyższy w ostatnim czasie odczyt z maja i ustanawiając 10-letni szczyt. Istotnym powodem tak dużego wzrostu inflacji jest z pewnością 30-procentowy wzrost cen paliw. Wyższa od oczekiwań NBP inflacja sprawia, że jeszcze bardziej wzrosły oczekiwania normalizacji polityki pieniężnej w Polsce – podniesienia stóp procentowych oraz ograniczenia programu skupu obligacji.

Polska i Węgry znajdują się w ścisłej czołówce pod względem inflacji w Europie, jednak wzrost inflacji i wieloletnie szczyty tego wskaźnika mają miejsce również w krajach strefy Euro. Inflacja CPI w Niemczech wzrosła w lipcu do 3,8%. r/r.

W tym tygodniu jednym z najbardziej oczekiwanych przez rynki wydarzeń będzie piątkowa publikacja dotycząca stopy bezrobocia oraz liczby nowych miejsc pracy w USA. Oczekuje się wzrostu liczby nowych miejsc pracy w lipcu o 925 tys. oraz spadek stopy bezrobocia. Jeśli chodzi o rynek europejski, to w tym tygodniu najważniejszą publikacją będą indeksy PMI dla przemysłu i usług.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Historia cyberprzestępczości

0
Pojęcie „wirusa komputerowego” znane jest obecnie większości osób na świecie, włącznie z dziećmi. Zwykle kojarzy się ono z czymś destrukcyjnym dla sprzętu, danych i usług, na których wszyscy polegamy. Wirusy komputerowe, podobnie jak ich...
e-commerce

Nowe oblicze wyprzedaży, czyli co w e-commerce i nie tylko zmieni dyrektywa Omnibus

0
W czasie sezonowych wyprzedaży nie raz słyszy się o nieuczciwych praktykach sprzedawców i celowym zawyżaniu cen w okresach poprzedzających obniżki, tak aby te wyglądały na szczególnie atrakcyjne. Tegoroczne zimowe wyprzedaże to jednak ostatnie, kiedy...

Wzrost mediany maksymalnych zarobków w IT o 9,5 proc. do 18,4 tys. zł netto...

0
No Fluff Jobs – jedyny portal z ogłoszeniami IT dostępny w 6 krajach i 8 wersjach językowych – podsumowuje ubiegły rok w branży. Z przygotowanego przez firmę raportu „Rynek pracy IT w Polsce w...