czwartek, 23 września, 2021
GOSPODARKAInflacja w Polsce wyrównała 10-letni szczyt

Inflacja w Polsce wyrównała 10-letni szczyt

-

Inflacja w Polsce wyrównała 10-letni szczyt

W minioną środę miało miejsce posiedzenie Amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Podjęto na nim decyzję o utrzymaniu stóp procentowych. Nie było to zaskoczeniem dla rynków, ponieważ mimo znacznego wzrostu inflacji w Stanach Zjednoczonych w ostatnich miesiącach, FED utrzymuje narrację że wzrost cen towarów i usług ma charakter przejściowy, a rynek pracy wciąż nie powrócił do poziomu zatrudnienia sprzed pandemii.

Z kolei we wtorek węgierski bank centralny po raz drugi w tym roku podniósł główną stopę procentową o 30 pkt bazowych (do 1,2 %). Rynek spodziewał się podwyżki, jednak oczekiwano, że będzie ona wynosić 20 pkt bazowych. Na decyzję Narodowego Banku Węgier miał z pewnością wpływ wysoki odczyt inflacji – 5,3% r/r za czerwiec.

Niewiele niższą roczną inflację podali analitycy GUSu dla Polski. Szybki szacunek inflacji w Polsce za lipiec wyniósł aż 5 %, przebijając najwyższy w ostatnim czasie odczyt z maja i ustanawiając 10-letni szczyt. Istotnym powodem tak dużego wzrostu inflacji jest z pewnością 30-procentowy wzrost cen paliw. Wyższa od oczekiwań NBP inflacja sprawia, że jeszcze bardziej wzrosły oczekiwania normalizacji polityki pieniężnej w Polsce – podniesienia stóp procentowych oraz ograniczenia programu skupu obligacji.

Polska i Węgry znajdują się w ścisłej czołówce pod względem inflacji w Europie, jednak wzrost inflacji i wieloletnie szczyty tego wskaźnika mają miejsce również w krajach strefy Euro. Inflacja CPI w Niemczech wzrosła w lipcu do 3,8%. r/r.

W tym tygodniu jednym z najbardziej oczekiwanych przez rynki wydarzeń będzie piątkowa publikacja dotycząca stopy bezrobocia oraz liczby nowych miejsc pracy w USA. Oczekuje się wzrostu liczby nowych miejsc pracy w lipcu o 925 tys. oraz spadek stopy bezrobocia. Jeśli chodzi o rynek europejski, to w tym tygodniu najważniejszą publikacją będą indeksy PMI dla przemysłu i usług.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

polska raport

Ponad 40% badanych chce wyższych podatków dla zagranicznych firm działających w Polsce

0
Blisko połowa Polaków uważa, że zagraniczne firmy, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, powinny płacić u nas wyższe podatki niż podmioty mające wyłącznie krajowy kapitał. Ale niemal co trzecia osoba jest przeciwnego zdania. Za zmianami...
ministerstwo finansów

Zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień MF z 29 kwietnia 2021 r.

0
W dniu 29 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Objaśnienia nie mają charakteru aktów powszechnie obowiązującego prawa, niemniej stanowią instrukcję postępowania dla...
Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....