piątek, 11 kwietnia, 2025

Inwestorów na Święto Dziękczynienia odwiedził Święty Mikołaj

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Rajd Świętego Mikołaja to zjawisko dobrze znane inwestorom, polegające na zwyżkach cen akcji w grudniu. Jednak w tym roku, Święty Mikołaj pojawił się na parkietach wcześniej – już na Święto Dziękczynienia przyniósł rekordy giełdowych indeksów. W poniedziałek, rekord wszechczasów pobił warszawski WIG, amerykański S&P500 zbliża się do podobnie przełomowego wyniku.

W tym roku Rajd Świętego Mikołaja rozpoczął się wcześniej niż zwykle, budząc nadzieje na zyskowny rok na globalnych parkietach. Na zyski nie mają co narzekać inwestorzy w Warszawie, gdzie Święty Mikołaj gości już od czasu październikowych wyborów parlamentarnych. Jednocześnie dając bardziej ostrożnie nastawionym inwestorom sporą dawkę FOMO (Fear Of Missing Out).

W poniedziałek, WIG osiągnął rekordowy poziom 75236 punktów, przebijając poprzedni szczyt z listopada 2021 roku. Osiągniecie nowego rekordu zajęło temu indeksowi 514 dni sesyjnych. Giełda w Warszawie jest w tym roku jednym z najlepszych pakietów na świecie, rosnąc o 29,5 proc.

Amerykański indeks S&P 500 także zbliża się do rekordowego poziomu ze stycznia 2022 r. Przemawia za tym zarówno czynniki techniczne jak i fundamentalne, m.in. obniżenie inflacji i perspektywa braku dalszych podwyżek stóp procentowych w USA, spadki cen ropy oraz zmniejszenie napięcia geopolitycznego na świecie. Wpływ ma tu także sezonowość i fakt, że okres od listopada do maja jest czasem największych wzrostów na parkietach. S&P500 czeka na rekord już 477 dni (od stycznia 2022), czyli prawie dwa lata. To jednak znacznie krócej niż po bańce internetowej z 2000 roku (1541 dni) oraz po kryzysie finansowym z 2008 roku (1128 dni).  Amerykański parkiet przeszedł już długą drogę od 25 proc. spadku cen akcji, który swoje dno osiągnął w październiku ubiegłego roku. W 2023 roku, S&P500 wzrasta o 19 proc, podczas gdy średnia to 15-procentowy wzrost. Zachęcające jest to, że nowe szczyty zwykle rodzą kolejne maksima, a rynki historycznie prawie zawsze były na plusie w kolejnych sześciu i dwunastu miesiącach.

Rajd Świętego Mikołaja ma charakter globalny i sprawia, że grudzień jest najlepszym miesiącem w roku na większości parkietów, odpowiadając za jedną piątą rocznych zwrotów.  Dla amerykańskiego indeksu S&P 500, grudzień jest zwykle najsilniejszym miesiącem, ze średnią stopą zwrotu na poziomie 1,73 proc. Listopad jest tuż za nim (1,67 proc.). WIG w grudniu radzi sobie jeszcze lepiej, rosnąc zwykle o 2,5 proc., choć listopad jest gorszy – tu obserwujemy wzrost o 0,8 proc.

W ujęciu globalnym, średni zwrot w grudniu wynosi 1,8 proc. Analiza piętnastu głównych rynków pokazuje najniższy grudniowy zwrot z hiszpańskiego IBEX (0,5 proc. zwrotu) i francuskiego CAC (1,2 proc.), podczas gdy najbardziej owocny grudzień ma zazwyczaj hongkoński Hang Seng (3,0 proc.) i brytyjski FTSE 250 (2,7 proc.).

Termin “Rajd Świętego Mikołaja” powstał w 1972 roku i początkowo koncentrował się na kilku dniach pod koniec roku oraz z początku następnego. Był związany z repozycjonowaniem portfeli przed nowym rokiem. Jednak, ponieważ z roku na rok, efekt ten był coraz bardziej wyczekiwany przez inwestorów, jego zakres czasowy mocno się rozszerzył. Jest on powiązany z „efektem stycznia”, czyli alokowaniem przez inwestorów nowych środków oraz wprowadzaniem nowych strategii – głównie przez inwestorów instytucjonalnych.

Paweł Majtkowski, analityk eToro w Polsce

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Złoto i srebro pod presją zmienności. Po korekcie wraca popyt na metale szlachetne

Złoto i srebro odnotowują wzrost popytu po jednej...

Cisza przed kolejną burzą? Rynki stabilizują się po nerwowym otwarciu tygodnia

Media biznesowe są zalane artykułami o cłach. Sytuacja wygląda,...

Rynki w cieniu wojen celnych: chwilowe odbicie czy początek większego trendu?

Rynki chcą wierzyć w lepszy czas, o czym świadczą...

Giełdy rosną, złoty mocniejszy. Cła (chwilowo) mniej straszne

Z cłami jest powoli tak, że niedługo będziemy się...

Trump otworzył puszkę Pandory. Giełdy, ropa, złoto i Bitcoin lecą w dół

Powiedzenie, że Donald Trump otworzył puszkę Pandory, doskonale opisuje...

Podobne tematy

Centra danych dominują w wynikach Nvidii – wzrost przychodów o 93% r/r

Wczoraj Nvidia zaprezentowała wyniki za 4. kwartał. Firma zanotowała...

Jak miłość wpływa na portfel? Ekonomiczne korzyści życia we dwoje

Walentynki to nie tylko okazja do celebrowania miłości, ale...

Od AI do taryf – jak Trump zmienia Wall Street

Donald Trump przebywa w Białym Domu dopiero od dwóch...

NVIDIA na szczycie. Polscy inwestorzy idą pod prąd globalnym trendom

Amerykański gigant z branży technologicznej NVIDIA zamknął rok...

Geopolityczna gra Trumpa: Jak wpłynie na światowe rynki finansowe?

Agresywna strategia Trumpa: Prezydent elekt Donald Trump planuje...

Rok Byka i Wodnika: Co gwiazdy mówią o wynikach giełd w 2024 roku?

Przyjrzeliśmy się temu, które znaki zodiaku najbardziej sprzyjały w...

ROBYG przydzielił obligacje o wartości 250 mln zł

ROBYG – spółka z Grupy TAG Immobilien – wyemitował...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie