SZKOLENIA I KONFERENCJEJak stworzyć polską strategię rozwoju sztucznej inteligencji? Debata ekspertów na konferencji AI...

Jak stworzyć polską strategię rozwoju sztucznej inteligencji? Debata ekspertów na konferencji AI Challenger 2024

Jak stworzyć polską strategię rozwoju sztucznej inteligencji? Debata ekspertów na konferencji AI Challenger 2024

-To nie może być fundusz dla wielkich inwestycji, a raczej dla małych firm i startupów – mówili eksperci o potencjalnym Funduszu AI podczas debaty dotyczącej strategii rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce. Rozmowa o środkach finansowych stanowiła jednak jedynie element szerszej dyskusji o całym polskim podejściu do sztucznej inteligencji i związanych z nią problemów oraz możliwości. Debata odbyła się podczas konferencji #AIChallenger Forum 2024, zorganizowanej przez Związek Cyfrowa Polska i Śląskie Międzyuczelniane Centrum Cyber Science.

Do tej pory nie mamy w Polsce spójnej, aktualnej i dobrze rozpisanej strategii rozwoju sztucznej inteligencji. Istnieje co prawda rządowy dokument tego typu, uchwalony w 2020 roku, jednak, jak zgodnie wskazują eksperci, nie odpowiada on na wyzwania dzisiejszego świata. Dlatego podczas konferencji #AIChallenger Forum, prezes branżowego Związku Cyfrowa Polska, Michał Kanownik, zaprezentował opracowane przez specjalistów najważniejsze założenia polskiego podejścia do technologii AI. Nad zagadnieniem strategii pochylili się także zaproszeni goście: wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka, dr Dominika Kaczorowska-Spychalska, Dyrektor Centrum Inteligentnych Technologii na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego oraz poseł Grzegorz Napieralski, Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Sztuczna inteligencja to nie tylko Chat GPT

Rozmówcy zgodzili się ze sobą, że w pracach nad stworzeniem spójnej strategii muszą brać udział różnorodne środowiska. – Współpraca nauki, biznesu i polityki to konieczność – przekonywał poseł Grzegorz Napieralski. – Jeśli ktoś myśli, że sami politycy sobie coś wymyślą, to absolutnie nie, bo nie mamy do tego wystarczających kompetencji i wiedzy – dodawał skromnie. Według posła Napieralskiego powinniśmy nie bać się pytać partnerów zagranicznych o ich doświadczenia, jeździć, oglądać, i utrzymywać bieżące kontakty z dużymi firmami technologicznymi.

Dr Dominika Kaczorowska-Spychalska przyznała, że naukowcy powinni wziąć na siebie odpowiedzialność kształcenia umiejętności posługiwania się AI, aby korzystać z niej w sposób odpowiedzialny, skuteczny i etyczny. – Musimy zastanowić się nad tym, jak kształcić, by ta technologia weszła do naszego DNA – mówiła. Przedstawicielka Uniwersytetu Łódzkiego nawiązała też do tematu zmian na rynku pracy i zawodów zagrożonych zmianami. – Wiele zawodów już w historii odeszło, i to bez udziału sztucznej inteligencji. Zmiany są naturalną koleją rzeczy i nie wynikają tylko z rozwoju technologii AI – udowadniała, podając za przykład wymarłą profesję bednarza.

Z kolei Michał Kanownik skupił się na temacie technicznym: uznał, że zbyt duża część dyskusji dotyczącej sztucznej inteligencji koncentruje się wokół czatu GPT. – To tylko ułamek możliwości. Prawdziwa sztuczna inteligencja to olbrzymi skok technologiczny, którego mamy do tej pory dopiero zalążki – mówił prezes Cyfrowej Polski.

Wiceminister Michał Gramatyka, wskazywał z kolei, jak regulować zagadnienia technologiczne. – Przede wszystkim wdrażamy unijne regulacje. Rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji AI Act też musi zostać wdrożone. Poza tym przyjęliśmy założenie, żeby w pracach ministerstwa nie wychodzić poza niezbędne dyrektywy i nie kreować prawa na zapas – wyjaśniał polityk. Dodał też, że drugą zasadą w Ministerstwie Cyfryzacji jest „słuchanie mądrzejszych”: według wiceministra każda wdrażana dyrektywa jest szeroko konsultowana ze środowiskiem ekspertów.

Kto sfinansuje postęp w dziedzinie AI?

Goście poruszyli też istotny temat finansowania rozwoju technologicznego i zastanowili się nad hipotetycznym państowym Funduszem AI. – Nie może to być fundusz dla wielkich inwestycji, tylko dla małych firm, startupów; przede wszystkim dla ludzi, którzy mają pomysł – mówił Michał Kanownik, udowadniając, że to właśnie konkretna idea jest najważniejsza.

Poseł Grzegorz Napieralski odniósł się do swoich doświadczeń z podobnymi funduszami za granicą. – Nasze myślenie musi się zmienić. Koledzy z innych krajów przekonywali mnie, że dają pieniądze na dziesięć projektów, a wychodzi dopiero jedenasty. Niepowodzenie nie jest porażką, tylko pierwszym krokiem do stworzenia czegoś nowego – zachęcał.

Sześć filarów rozmowy o sztucznej inteligencji

Rozmowa o strategii była zaledwie pierwszą debatą z sześciu, jakie odbyły się podczas konferencji #AIChallenger Forum 2024. W Katowicach spotkali się najwybitniejsi przedstawiciele świata nauki, biznesu oraz administracji rządowej, aby wspólnie porozmawiać o potrzebach i wyzwaniach związanych z nową rewolucją technologiczną. Podczas kolejnych spotkań rozmawiano o podejściu biznesu do rozwoju technologicznego, o największych problemach etycznych związanych z rozwojem sztucznej inteligencji, o zmianach w edukacji i nauce, o roli kobiet na rosnącym rynku AI oraz o szeroko rozumianym cyberbezpieczeństwie.

#AIChallenger Forum 2024 to już druga odsłona konferencji poświęconej sztucznej inteligencji. Wydarzenie zorganizował Związek Cyfrowa Polska oraz Śląskie Międzyuczelniane Centrum Inżynierii, Techniki i Kompetencji Cyfrowych Cyber Science. Jego partnerami byli Amazon, Naczelna Rada Adwokacka oraz Fundusz Górnośląski S.A. Patronat nad konferencją objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Państwowy Instytut Badawczy NASK, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz portal Cyberdefence24.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...