FINANSEKREDYTYJak uchronić się przed niewypłacalnością banków – możliwe rozwiązania dla frankowiczów

Jak uchronić się przed niewypłacalnością banków – możliwe rozwiązania dla frankowiczów

Jak uchronić się przed niewypłacalnością banków – możliwe rozwiązania dla frankowiczów

Wielu Polaków zaciągnęło kredyty we frankach szwajcarskich. Jakie rozwiązania mogą pomóc frankowiczom? Jakie powinni podjąć kroki prawne oraz o tym jakie mają szanse na pomyślne rozwiązanie sprawy – opowiada współzałożyciel oraz adwokat w Trenda Group Pan Krzysztof Węgrzyński.

Pierwsze kroki do odzyskania swoich pieniędzy

Rozpoczynając walkę z bankiem o swoje pieniądze warto pomyśleć o konsultacji z prawnikiem, ponieważ pozwala to na poznanie możliwości i realnych szans wygrania sprawy.

– Generalnie w większości spraw frankowiczów istnieje szansa na skuteczne podważenie umowy w sądzie, czyli jej unieważnienie. Wynika to z faktu, że praktycznie wszystkie banki oferowały kredyty hipoteczne przeliczane na obcą walutę – głównie do franka szwajcarskiego. Problem polegał jednak na tym, że zapisy umowne; przeliczniki stosowane przez banki były niekorzystne dla konsumentów. W umowach tych niejako ukryto dodatkowe wynagrodzenie dla banków poprzez stosowanie własnego kursu walutowego, dlatego też warto, żeby, skonsultować dany przypadek z prawnikiem i wiedzieć, co można w danej sytuacji zrobić – podkreśla adwokat Krzysztof Węgrzyński z Trenda Group.

Możliwe rozwiązania

Jest kilka możliwości, z których mogą skorzystać kredytobiorcy, natomiast wszystko zależy od etapu na jakim jest dana sprawa. W zależności od wariantu:

  • Unieważnienie umowy – jest to najbardziej korzystna możliwość dla kredytobiorców
  • „Odfrankowienie” – czyli usunięcie z umowy wadliwych postanowień odnoszących się do przeliczenia wypłat czy spłat po określonym kursie waluty.
  • Zawarcie ugody z bankiem – ta możliwość jest często najmniej korzystna dla frankowiczów, ponieważ w większości spraw zyski finansowe w takim rozwiązaniu są najmniejsze.

Szanse na wygranie w sądzie

Z trzech wyżej zaproponowanych rozwiązań dwa poprowadzą do rozwiązania sprawy na sali sądowej.  Proces w sądzie kojarzy się z samymi problemami i kłopotami, a rozstrzygnięcie jest zawsze niewiadomą. Jak jest w tym przypadku?  Jakie są szanse na wygranie sprawy w sądzie przez osoby, które wzięły kredyt we frankach?

 – Szanse są bardzo duże oceniłbym je nawet na poziomie 90 – 95%. Początkowo statystyki wygranych spraw nie wyglądały tak korzystnie, ale od 2 – 3 lat wyroki sądów są bardzo spójne. Zmierzają głównie do unieważnienia kredytów frankowych, wobec czego ryzyko przegrania sprawy jest stosunkowo niskie, powiedziałbym nawet, że znikome – mówi Krzysztof Węgrzyński z Trenda Group.

Początki restrukturyzacji banków

W ostatnim czasie Getin Noble Bank musiał poddać się przymusowej restrukturyzacji. Sytuacja jego klientów jest dość specyficzna, ponieważ losy tego banku są jeszcze nieznane. Taka restrukturyzacja może przerodzić się w upadłość i wtedy szanse na odzyskanie jakichkolwiek pieniędzy od banku będą niewielkie. Sytuacja jest ciężka, natomiast nie jest beznadziejna, gdyż nawet, jeżeli nie uda się odzyskać pieniędzy od banku, to unieważnienie umowy spowoduje, że nie będzie obowiązku dalszego spłacania kredytu. W tym kontekście jest to główna korzyść, do której frankowicze powinni dążyć, bo unieważnienie umowy może się okazać dużą oszczędnością. Warto podkreślić, że niektórzy twierdzą, że nie jest to jedyny bank, który jest w złej kondycji finansowej.

– Uważam, że warto śledzić bieżące informacje na temat banków i podejmować odpowiednie działania. W tym kontekście sugerowałbym przeanalizować sytuację z prawnikiem i podjąć najlepsze możliwe działania, aby nie podzielić losu kredytobiorców Getin Noble Banku. W tym wypadku czas może działać najzwyczajniej na niekorzyść – dodaje Krzysztof Węgrzyński z Trenda Group.

Podsumowując pomocne dla frankowiczów będzie skonsultowanie się z prawnikiem, który pomoże rozwiązać sprawę z bankiem i podpowie, jakie w danym przypadku jest najlepsze rozwiązanie. Warto pamiętać też o tym, że jeśli jest się kredytobiorcą to warto na bieżąco śledzić informacje o sytuacji finansowej banku.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...