poniedziałek, 28 kwietnia, 2025

Jaka przyszłość lotnisk w Modlinie i Radomiu?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Lotnisko w Modlinie wymaga inwestycji i rozbudowy – a także dodatkowych rozwiązań infrastrukturalnych. Trzeba ułatwić dojazd do tego lotniska oraz odblokować połączenie kolejowe. Dodatkowo warto rozważyć uruchomienie dojazdowych ekspresów lotniskowych, które pozwoliłyby dotrzeć w ciągu 20 minut do Warszawy. Kluczowe jest zakończenie remontów na trasie S7, co radykalnie poprawi dojazd do tego lotniska. Lotnisko w Modlinie jest czynne 24 godziny na dobę, więc szansą jest także ruch czarterowy. Problemem pozostaje lotnisko w Radomiu, gdzie ruch jest cały czas ograniczony. Trwają rozmowy, żeby zmienić decyzję środowiskową – to jak dotąd inwestycja za ponad 800 milionów, zaplanowana na 3 miliony pasażerów rocznie. Tymczasem w roku ubiegłym było ich 135 tysięcy, a w bieżącym może około 90 tysięcy. Być może lotnisko w Radomiu przejmie część ruchu z Modlina – ale to może być nieefektywne w przypadku lepszej dostępności i łatwiejszego dojazdu do Modlina. Niestety trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że Modlin przynosi już zyski, zaś Radom będzie przez wiele, wiele lat lotniskiem deficytowym.

– Jeżeli chodzi o lotnisko w Modlinie, to mamy odblokowanie możliwości inwestycyjnych tego portu. Tutaj przez lata mieliśmy do czynienia z kłamstwem, że lotniska nie można rozbudować, bo są względy środowiskowe. Nie jest to prawda, że lotnisko jest blokowane przez ptaki, które tam stanowią niebezpieczeństwo dla samolotów – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. – Nie jest też prawdą, jakoby były tam mgły, które się utrzymują przez pół roku. Po prostu blokada inwestycyjna wynikała z braku dogadania się między przedsiębiorstwem PPL, które wówczas kierowane było przez przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, a lotniskiem w Modlinie – gdzie jednym z dużych właścicieli jest samorząd województwa mazowieckiego, czyli zupełnie wtedy inna opcja polityczna. Dzisiaj, gdy te opcje polityczne są zbieżne, blokada została zdjęta. W tej chwili są zgody na finansowanie tej inwestycji, trwają rozmowy z bankami. Wszystko wskazuje na to, że w 2025 będzie można rozpocząć realizację powiększenia płyt postojowych terminala. Daje się dwa lata na to, żeby ta inwestycja została zakończona. Przepustowość może wzrosnąć wtedy do siedmiu milionów, ale potem można realizować kolejne rozbudowy – już pewnie z nowym terminalem, w innym miejscu. Wartość tych inwestycji, według planów pokazywanych w ministerstwie w 2016 roku, to może być nawet 40 milionów złotych – wyjaśnia Adrian Furgalski.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Europejskie prawo jazdy w wersji 2.0 – co się zmieni dla kierowców i firm transportowych?

Unia Europejska finalizuje prace nad pakietem reform, które na...

Moda w cieniu ceł i zmian geopolitycznych. Kto zyska, a kto straci w globalnym łańcuchu dostaw?

Świat mody odchodzi od produkcji w Chinach, ale na...

(Nie)Dostarczone zaufanie. Ostatnia mila – największy wróg lojalności klienta i budżetu firmy

Nietrafione decyzje operacyjne, brak kontroli i niewystarczająca transparentność w...

Podobne tematy

ORLEN odzyskuje zaufanie Norges Bank i znika z listy obserwacyjnej

W wyniku działań naprawczych podjętych przez obecny Zarząd, ORLEN...

Google wspiera startupy medyczne – rusza nabór do Growth Academy: AI for Health

Google for Startups ogłasza nabór do kolejnej edycji programu...

Tworzywa sztuczne w erze cyrkularności. Jak Europejski Zielony Ład zmienia przemysł?

Przemysł tworzyw sztucznych odgrywa kluczową rolę w globalnej gospodarce,...

Czy zadłużenie wyklucza możliwość otrzymania pożyczki?

Wiele osób borykających się z zadłużeniem zastanawia się, czy...

Rekordowy wzrost zadłużenia Polaków: portfel kredytów i pożyczek urósł o 40 mld zł w 2024 r.

Ubiegły rok zakończył się wyraźnym zwiększeniem wartości portfela kredytów...

Pożyczka dla małych firm: kluczowe informacje dla przedsiębiorców

Współczesne małe i średnie firmy (MŚP) napotykają na różne...

Branża leasingowa w Polsce rośnie

Firmy leasingowe udzieliły finansowania na kwotę 110,5 mld...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie