BIZNESJednoosobowa Działalność Gospodarcza czy spółka? Jeśli spółka to jaka?

Jednoosobowa Działalność Gospodarcza czy spółka? Jeśli spółka to jaka?

Jednoosobowa Działalność Gospodarcza czy spółka? Jeśli spółka to jaka?

Wystarczy zajrzeć do danych GUS, aby przekonać się, że najpopularniejszą formą prowadzenia działalności w Polsce jest JDG, czyli Jednoosobowa Działalność Gospodarcza. Jednak wraz z rozwojem firmy lub w celu zmniejszenia ryzyka odpowiedzialności całym swoim majątkiem, przedsiębiorcy decydują się na przekształcenie przedsiębiorstwa w spółkę.

Zastanawiasz się, jaką spółkę wybrać? Jeśli chcesz, aby Twoja firma była bezpieczny i realizowała cele biznesowe, a przy okazji dawała pewność, że Twój prywatny majątek jest zabezpieczony, warto poszukać optymalnego rozwiązania. Należy jednak zaznaczyć, że zmiany w przepisach prawa, a nawet gałąź biznesu, w której działasz, mogą mieć wpływ na dobór formy prowadzonej działalności. W takich sytuacjach warto sięgnąć po wsparcie doświadczonych specjalistów.

Patron merytoryczny artykułu: Kancelaria Legality, która specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa gospodarczego – https://legality.com.pl/rodzaje-spolek-w-polsce-krotka-charakterystyka/.

Rodzaje spółek

W Polsce występują dwa rodzaje spółek i są to spółki osobowe oraz kapitałowe. Jeśli zastanawiasz się, jaka forma jest najbezpieczniejsza lub która najbardziej się opłaca, warto zacząć od przeanalizowania rodzajów spółek w Polsce.

Spółki osobowe

Dużym znaczeniem w wyborze spółki w formie osobowej mają więzi pomiędzy wspólnikami i ich zaangażowanie w rozwój przedsiębiorstwa. Niemniej jednak spółka jest odrębną strukturą od jej wspólników na płaszczyźnie organizacyjnej i majątkowej.

Spółki osobowe w Polsce to:

  • spółki jawne;
  • spółki partnerskie;
  • spółki komandytowe;
  • spółki komandytowo-akcyjne.

Tego rodzaju podmioty nie mają osobowości prawnej, choć mają zdolność prawną, procesową i sądową. Ich struktura organizacyjna przeważnie nie przewiduje organów, choć są od tego wyjątki. Warto zaznaczyć, że w przypadku spółek osobowych występuje zasada pełnej i solidarnej odpowiedzialności wspólników, choć i w tym wypadku są pewne wyjątki.

Spółki kapitałowe

Spółki kapitałowe stanowią odpowiednią formę organizacyjną dla przedsiębiorstw, które wymagają znaczących inwestycji kapitałowych oraz długoterminowej stabilności. Ich istotną cechą jest to, że kapitał jest kluczowym czynnikiem decydującym o zarządzaniu i funkcjonowaniu tych spółek. Właściciele lub akcjonariusze przyczyniają się do spółki poprzez udział w kapitale zakładowym, co daje im prawa i obowiązki związane z prowadzeniem działalności.

Spółki kapitałowe w Polsce to:

  • Spółki akcyjne;
  • Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;
  • Proste spółki akcyjne.

Spółki kapitałowe charakteryzują się pewnymi korzyściami, które przyciągają inwestorów i przedsiębiorców. Dzięki możliwości emisji akcji i pozyskiwania kapitału od zewnętrznych inwestorów spółki te mają większe możliwości finansowania swojego rozwoju. Ponadto istnieje możliwość podziału ryzyka między akcjonariuszy, co stanowi dodatkową korzyść dla przedsiębiorców.

JDG czy spółka?

Jeśli rozważasz założenie firmy lub planujesz zmianę formy prowadzonej działalności, warto przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw”. Ważne jest to, co Tobą motywuje. Chcesz zabezpieczyć prywatny kapitał, a może zależy Ci na pozyskaniu środków z zewnątrz i skalowaniu biznesu? Tego rodzaju pytań jest więcej, a odpowiedzi wpłyną na wybór konkretnego rozwiązania, ale także koszty związane z prowadzoną księgowością. W takich sytuacjach warto wesprzeć się pomocą specjalistów, którzy przeanalizują Twoją sytuację i pomogą w wyborze optymalnych rozwiązań.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...