wtorek, 21 września, 2021
PODATKIJuż tylko dwa tygodnie na rozliczenie się z fiskusem

Już tylko dwa tygodnie na rozliczenie się z fiskusem

-

Już tylko dwa tygodnie na rozliczenie się z fiskusem

Polacy już na początku roku planują, na co przeznaczą nadpłacony podatek. W tym roku odzyskane pieniądze ze skarbówki najchętniej ulokujemy w dom. Z najnowszego badania SW Research, zleconego przez e-file, producenta programu e-pity, wynika, że co czwarty ankietowany wyda zwrot podatku na dokończenie remontów mieszkaniowych lub inwestycję w nowe lokum. 17% Polaków wskazało, że pieniądze posłużą im na codzienne wydatki, a co dziesiąty potraktuje je jako oszczędności. 

PIT 2021 w pigułce:

  • Zwrot podatku PIT na dom – 25% Polaków pieniądze z nadpłaconego podatku wyda na remont lub inwestycję w nowy dom.
  • Na drobne remonty mieszkaniowe Polacy wydają najczęściej od 3- 5 tys. zł.
  • 3 proste kroki do uzyskania, w programie e-pity, zwrotu podatku pozwalającego na sfinansowanie remontu
    • wczytaj Twój e-pit i sprawdź poprawność przygotowanego rozliczenia albo wypełnij deklarację samodzielnie
    • uzupełnij ulgi i odliczenia oraz sprawdź wartość przysługującego Ci zwrotu,  
    • zatwierdź rozliczenie wysyłając e-deklarację w programie e-pity.

 Zwrot na dom – skąd ta zmiana?

W poprzednich latach zwrot nadpłaconego podatku najchętniej wydawaliśmy na majówkę z rodziną, codzienne wydatki lub prezenty dla najbliższych. Pandemia COVID-19 zmieniła jednak nasze przyzwyczajenia i wpłynęła na wszystkie aspekty życia. Dłuższe przebywanie w domach przyczyniło się do zwiększenia chęci odświeżenia swoich czterech kątów i trend ten będzie utrzymywał się także w 2021 roku. Dlaczego? Ponieważ aż 42% Polaków planuje sfinalizować podatkowym zwrotem rozpoczęte już remonty – wszystko to znajdziemy w wynikach badania SW Research wykonanego na zlecenie firmy e-file, producenta programu e-pity.

W 2020 roku aż 85% Polaków wykonała różnego rodzaju prace remontowe. Blisko połowa z nich przeprowadzała drobne prace renowacyjne i naprawcze oraz odmalowała ściany i sufity. Chętnie wymienialiśmy też meble i dodatki (23%) oraz aranżowaliśmy na nowo poszczególne pomieszczenia (19%). Najczęściej remontowaliśmy: sypialnię, salon, kuchnię lub jadalnię.

Na remonty Polacy wydali mniejsze kwoty, niż w latach poprzednich, a część prac wykonali własnym sumptem. Blisko połowa badanych (45%) wydała na remont mniej niż 3 tys. zł, a co piąty Polak przeznaczył na niego nie więcej niż 5 tys. zł. 15% Polaków przearanżowała wybrane pomieszczenie za kwotę 7 tys. zł – wskazuje badanie SW Research.

Rodzice mogą dostać nawet 7 tys. złotych

Jak przyznają Polacy, już na początku roku planują na co przeznaczą nadpłacony podatek. Co czwarty z nas zwrot podatku planuje wydać na dokończenie remontów mieszkaniowych lub inwestycję w nowy dom. 17% badanych wskazało, że pieniądze posłużą im na codzienne wydatki, a co dziesiąty zasili nimi oszczędności. Tylko 15% respondentów deklaruje, że dodatkowy zastrzyk gotówki wykorzysta na wyjazd wakacyjny z rodziną, a 8% chce rozliczyć się z zaległych zobowiązań i długów.

W zależności od przysługujących ulg i odliczeń, zwrot podatku dla rodziny z czwórką dzieci może wynieść nawet ponad 3,5 tys. złotych. – Przykładowo rodzina z dwójką dzieci korzystająca z ulgi prorodzinnej, internetowej (360 zł u każdego z nich) i ulgi rehabilitacyjnej (utrzymanie samochodu – 2280 zł, wydatki na leki 500 zł) oraz darowizny (500zł), w której mąż posiada umowę o pracę (50 000 zł brutto przychód), a żona umowę o pracę przez część roku (3 miesiące) z przychodem 10000 brutto, może liczyć przy wspólnym rozliczeniu na zwrot podatku w kwocie 3 235,00 zł.  – wyjaśnia  Artur Kaczmarek, ekspert firmy e-file. Taka kwota w pełni pokryje koszty odnowienie pokoju dziecięcego, w tym: zakup wszystkich dodatków, wymianę tapety lub naklejek na ścianę, zorganizowanie kącika do zabawy oraz  dziecięcej biblioteczki.

Natomiast w przypadku rodziny z czwórką dzieci korzystającej z ulgi prorodzinnej, na internet (po 300 zł przez każdego z małżonków) oraz darowizny (400 zł) i którzy korzystali z ulgi na termomodernizację domu z wydatkami 15.000 zł, kwota zwrotu może wynieść nawet 7166 zł. Przy założeniu, że zarobki wyglądają następująco: mąż – umowa o pracę 50 000 zł brutto, żona – umowa o pracę 80000 zł. – dodaje Artur Kaczmarek. Nadpłata podatku, w takiej wysokości dla sześcioosobowej rodziny, wystarczy na całkowity remont salonu lub nową aranżację dwóch mniejszych pokoi dziecka. Co więcej, znaczną część z poniesionych wydatków remontowych można będzie w kolejnych latach odliczać od dochodu w deklaracji PIT za sprawą ulgi termomodernizacyjnej – odliczenie to nawet 53.000 zł rocznie dla każdego podatnika. Remont ze środków pochodzących ze zwrotu podatku pozwolić może zatem ponownie obniżyć podatek lub uzyskać kolejną nadpłatę do zwrotu.

Więcej inspiracji na odnowienie domu lub mieszkania można znaleźć w e-booku „Jak sprytnie i niedrogo odmienić mieszkanie” przygotowanym przez projektantki wnętrz. Każdy, kto rozliczy swoją deklarację PIT w programie e-pity otrzyma dostęp do tego unikalnego poradnika (www.e-pity.pl/zwrot-na-dom). Wybrane rekomendacje mieszczą w zakresach 3,5 tys. i 7 tys., czyli budżetach, które często otrzymują rodziny w ramach zwrotu podatku.

PIT 2021. Zasady i terminy

Deklarację podatkową można już składać w wersji online, korzystając z usługi Twój e-PIT w programie e-pity. W przypadku najpopularniejszych formularzy PIT-36 oraz PIT-37, Urząd Skarbowy przygotowuje gotowe zeznania podatkowe. Dzięki temu nie trzeba wypełniać dokumentów, wystarczy je wczytać (np. w programie e-pity) sprawdzić poprawność, uzupełnić ulgi i odliczenia oraz zatwierdzić. Gwarancję przesłania formularza uzyskamy dzięki otrzymanemu Urzędowemu Potwierdzeniu Odbioru.

Zwrot już w 14 dni

Ustawowy termin zwrotu podatku z PIT to 45 dni – w przypadku rozliczeń elektronicznych oraz 3 miesiące od daty poprawnego złożenia deklaracji w tradycyjnej, papierowej formie. –  Jak wynika z naszej analizy, podatnicy rozliczający się w poprzednich latach często znajdowali nadpłatę na swoich kontach znacznie szybciej. Urzędy Skarbowe stają na wysokości zadania, rozliczając PITy w rekordowym tempie – nawet 14 dni – dodaje Artur Kaczmarek, ekspert firmy e-file.

************

O badaniu:

Badanie SW Research zostało zrealizowane w dniach 8-12.02.2021 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 1200 ankiet z osobami powyżej 18 roku życia, zgodnie z rozkładem płci, wieku i klasy wielkości miejscowości.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

polska raport

Ponad 40% badanych chce wyższych podatków dla zagranicznych firm działających w Polsce

0
Blisko połowa Polaków uważa, że zagraniczne firmy, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, powinny płacić u nas wyższe podatki niż podmioty mające wyłącznie krajowy kapitał. Ale niemal co trzecia osoba jest przeciwnego zdania. Za zmianami...
ministerstwo finansów

Zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień MF z 29 kwietnia 2021 r.

0
W dniu 29 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Objaśnienia nie mają charakteru aktów powszechnie obowiązującego prawa, niemniej stanowią instrukcję postępowania dla...
Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....