REGIONALNEKrakówKrakowski rynek biurowy w pierwszym półroczu 2024: wyzwania i perspektywy

Krakowski rynek biurowy w pierwszym półroczu 2024: wyzwania i perspektywy

Krakowski rynek biurowy w pierwszym półroczu 2024: wyzwania i perspektywy

Savills, firma doradcza na rynku nieruchomości, w najnowszym raporcie podsumowuje pierwsze półrocze na krakowskim rynku biurowym. Mimo wyzwań związanych z rosnącym współczynnikiem pustostanów oraz znaczącym spadkiem aktywności po stronie deweloperów, krakowski rynek biurowy pokazuje oznaki stabilizacji i szuka perspektyw do dalszego rozwoju.

Na koniec czerwca całkowita podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Krakowie wyniosła 1,82 miliona m kw., co czyni go największym regionalnym rynkiem biurowym w Polsce. W centrum miasta zlokalizowane jest 434 200 m kw. powierzchni (24% całkowitej podaży), co podkreśla znaczenie tej strefy jako kluczowego obszaru biurowego. W pierwszej połowie roku do użytku oddano 14 400 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, co stanowi spadek o 65% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Nowa podaż zamknęła się w dwóch projektach: Brain Park C w centrum miasta oraz Roko Office Point w strefie południowo-wschodniej. Pozytywnym sygnałem jest aż 85% poziom wynajmu odnotowany w oddanych do użytkowania budynkach.

Na koniec pierwszego półrocza w Krakowie w budowie znajdowało się 44 900 m kw. powierzchni biurowej w sześciu projektach, co stanowi spadek o 54% w ujęciu rocznym. Ponad 70% tej powierzchni jest zlokalizowane w centrum miasta, z największym projektem WITA realizowanym przez Echo Investment. W miastotwórczym kompleksie mieszkaniowo-komercyjnym deweloper zaplanował 26 700 m kw. powierzchni, na której zostaną urządzone miejsca do pracy.

Pomimo wyzwań, krakowski rynek biurowy odnotował wzrost aktywności najemców – całkowity poziom najmu wyniósł 93 500 m kw., co oznacza wzrost o 13% rok do roku. Największa aktywność najemców miała miejsce w strefach południowo-wschodniej oraz centrum miasta, gdzie wynajęto odpowiednio 24 400 m kw. i 23 800 m kw. powierzchni biurowej.

– Kraków pozostaje jednym z najważniejszych ośrodków biurowych w Polsce. Pomimo wzrostu współczynnika pustostanów do nieco ponad 20%, obserwujemy stabilny popyt na powierzchnie biurowe klasy A. W centrum miasta wskaźnik pustostanów jest najniższy i wynosi 11,9%, co pokazuje, że najemcy wciąż preferują dobrze zlokalizowane i wysokiej jakości biura. Nowe projekty, które są obecnie w budowie, oraz stabilny popyt dają nadzieję na dalszy rozwój rynku – mówi Jarosław Pilch, Head of Tenant Representation Office Agency Savills.

Autorzy raportu z Savills podkreślają również, że mimo wyzwań, krakowski rynek biurowy odnotował dodatnią absorpcję netto na poziomie 4 100 m kw., co stanowi znaczącą poprawę w porównaniu z wynikiem 5 800 m kw. w analogicznym okresie roku ubiegłego.

W ostatnich kwartałach krakowski rynek biurowy odnotował wzrost stawek czynszowych, szczególnie w przypadku najlepszych budynków. Czynsze wywoławcze za powierzchnie biurowe klasy A pod koniec czerwca wahały się w przedziale od 13,50 do 16,50 EUR za m kw. miesięcznie.

– Wzrosty czynszów podyktowane są wysoką inflacją oraz rosnącymi kosztami budowy. Dodatkowo, na rynku widoczny jest trend zwiększania pakietów zachęt oferowanych przez wynajmujących, co rekompensowane jest wyższymi czynszami wywoławczymi – dodaje Jarosław Pilch.
Z raportu wynika, że opłaty eksploatacyjne w przypadku dobrze utrzymanych i zarządzanych nieruchomości zazwyczaj wynoszą od 18,00 do 25,00 PLN za m kw. miesięcznie, chociaż w niektórych przypadkach mogą przekraczać 30,00 PLN za m kw.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

warszawa

PwC: bez reform Polska Strefa Inwestycji straci na atrakcyjności dla inwestorów

0
Odpowiednie zmiany legislacyjne mogą umożliwić 25% wzrost inwestycji w ciągu najbliższych 5 lat, jednak ich brak może spowodować ich spadek o 40%, wynika z analizy PwC. Polska Strefa Inwestycji przyczyniła się do wsparcia inwestycji...