wtorek, 28 stycznia, 2025

Krakowski rynek biurowy w pierwszym półroczu 2024: wyzwania i perspektywy

Savills, firma doradcza na rynku nieruchomości, w najnowszym raporcie podsumowuje pierwsze półrocze na krakowskim rynku biurowym. Mimo wyzwań związanych z rosnącym współczynnikiem pustostanów oraz znaczącym spadkiem aktywności po stronie deweloperów, krakowski rynek biurowy pokazuje oznaki stabilizacji i szuka perspektyw do dalszego rozwoju.

Na koniec czerwca całkowita podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Krakowie wyniosła 1,82 miliona m kw., co czyni go największym regionalnym rynkiem biurowym w Polsce. W centrum miasta zlokalizowane jest 434 200 m kw. powierzchni (24% całkowitej podaży), co podkreśla znaczenie tej strefy jako kluczowego obszaru biurowego. W pierwszej połowie roku do użytku oddano 14 400 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, co stanowi spadek o 65% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Nowa podaż zamknęła się w dwóch projektach: Brain Park C w centrum miasta oraz Roko Office Point w strefie południowo-wschodniej. Pozytywnym sygnałem jest aż 85% poziom wynajmu odnotowany w oddanych do użytkowania budynkach.

Na koniec pierwszego półrocza w Krakowie w budowie znajdowało się 44 900 m kw. powierzchni biurowej w sześciu projektach, co stanowi spadek o 54% w ujęciu rocznym. Ponad 70% tej powierzchni jest zlokalizowane w centrum miasta, z największym projektem WITA realizowanym przez Echo Investment. W miastotwórczym kompleksie mieszkaniowo-komercyjnym deweloper zaplanował 26 700 m kw. powierzchni, na której zostaną urządzone miejsca do pracy.

Pomimo wyzwań, krakowski rynek biurowy odnotował wzrost aktywności najemców – całkowity poziom najmu wyniósł 93 500 m kw., co oznacza wzrost o 13% rok do roku. Największa aktywność najemców miała miejsce w strefach południowo-wschodniej oraz centrum miasta, gdzie wynajęto odpowiednio 24 400 m kw. i 23 800 m kw. powierzchni biurowej.

– Kraków pozostaje jednym z najważniejszych ośrodków biurowych w Polsce. Pomimo wzrostu współczynnika pustostanów do nieco ponad 20%, obserwujemy stabilny popyt na powierzchnie biurowe klasy A. W centrum miasta wskaźnik pustostanów jest najniższy i wynosi 11,9%, co pokazuje, że najemcy wciąż preferują dobrze zlokalizowane i wysokiej jakości biura. Nowe projekty, które są obecnie w budowie, oraz stabilny popyt dają nadzieję na dalszy rozwój rynku – mówi Jarosław Pilch, Head of Tenant Representation Office Agency Savills.

Autorzy raportu z Savills podkreślają również, że mimo wyzwań, krakowski rynek biurowy odnotował dodatnią absorpcję netto na poziomie 4 100 m kw., co stanowi znaczącą poprawę w porównaniu z wynikiem 5 800 m kw. w analogicznym okresie roku ubiegłego.

W ostatnich kwartałach krakowski rynek biurowy odnotował wzrost stawek czynszowych, szczególnie w przypadku najlepszych budynków. Czynsze wywoławcze za powierzchnie biurowe klasy A pod koniec czerwca wahały się w przedziale od 13,50 do 16,50 EUR za m kw. miesięcznie.

– Wzrosty czynszów podyktowane są wysoką inflacją oraz rosnącymi kosztami budowy. Dodatkowo, na rynku widoczny jest trend zwiększania pakietów zachęt oferowanych przez wynajmujących, co rekompensowane jest wyższymi czynszami wywoławczymi – dodaje Jarosław Pilch.
Z raportu wynika, że opłaty eksploatacyjne w przypadku dobrze utrzymanych i zarządzanych nieruchomości zazwyczaj wynoszą od 18,00 do 25,00 PLN za m kw. miesięcznie, chociaż w niektórych przypadkach mogą przekraczać 30,00 PLN za m kw.

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

Pułapki w umowach o dożywocie – porady prawne Małgorzaty Rosińskiej z Funduszu Hipotecznego DOM

Dane Ministerstwa Sprawiedliwości pokazują, że w 2023 roku zawarto...

Prognozy i trendy w sektorze IT na rok 2025

Roland Singer, Vice President IT Services Sharp Europe, omawia...

Jakie umowy podlegają ochronie podczas restrukturyzacji firmy? Wyjaśnia ekspert

Podczas restrukturyzacji zadłużona firma podlega ochronie, która umożliwia poprawę...

Małe kluby fitness i siłownie przegrywają w walce o przetrwanie: Wysokie koszty i rosnąca presja konkurencji

Branża fitness kolejny rok zmaga się z finansowymi wyzwaniami,...

Podsumowanie 2024 roku w sektorze deweloperskim – dane GUS

Rok 2024 r. był drugim rekordowym rokiem pod względem...

Podobne tematy

Develia nabywa grunt we Wrocławiu od Puro Hotels za 40,6 mln zł

Develia kupiła grunt przy pl. Orląt Lwowskich we Wrocławiu....

Polski rynek nieruchomości komercyjnych w 2024 roku: imponujący wzrost inwestycji o 136%

W 2024 roku na rynku inwestycyjnym nieruchomości komercyjnych w...

Tylko 11% studentów w Polsce może liczyć na miejsce w akademiku

Polska jest jednym z sześciu największych europejskich ośrodków szkolnictwa...

Rynek biurowy w Polsce: PINK podsumowuje czwarty kwartał 2024 roku

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała dane dotyczące rynku...

Cavatina Holding umacnia pozycję na rynku – wzrost sprzedaży mieszkań i wynajmu biur

Ponad 1200 sprzedanych mieszkań i 45 tys. mkw. wynajętych...

Podsumowanie 2024 roku w sektorze deweloperskim – dane GUS

Rok 2024 r. był drugim rekordowym rokiem pod względem...

Artur Popko – Prezes Grupy Budimex: Sukcesy 2024 roku i plany rozwoju na 2025

Miniony rok był dla branży budowlanej wymagający - zarówno...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie