środa, 9 kwietnia, 2025

Kryzys w cyberbezpieczeństwie: Luka kadrowa i rosnące potrzeby firm wymagają nowego podejścia

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Na świecie brakuje już nawet 4 mln pracowników z dziedziny cyberbezpieczeństwa, a zapotrzebowanie na nich coraz szybciej rośnie. Szansą na zażegnanie tego kryzysu są nie tylko innowacje w systemie kształcenia, ale także programy stażowe, mentoring jak i nowego typu szkolenia – wskazują eksperci z HackerU Polska.

Dane są nieubłagane, World Economic Forum w raporcie ManpowerGroup „IT World of Work 2024” wskazuje, że brakuje 4 mln pracowników zajmujących się cyberbezpieczenstwem. Badanie ISC2 podaje, że tylko w samych Stanach do obsadzenia jest co najmniej 800 tys. tego typu stanowisk. W Europie luka ma podobną skalę.

Liczba ta będzie rosła wraz ze wzrostem liczby cyberatakówmówi Maciej Cieśla, Head of Cybersecurity z HackerU Polska. Wyzwania te nie ograniczają się jedynie do braków kompetencji wśród pracowników technicznych, ale także coraz więcej firm oczekuje od kadry zarządzającej, że oni także będą posiadali wiedzę, dzięki której pomogą zaadaptować firmę do reagowania na nowe zagrożenia i zapewnienia ochrony przed rosnącymi ryzykami. zauważa Cieśla.

Od lat rynek oraz wiele raportów wskazywało, że branża potrzebuje więcej pracowników. Co gorsza, cięcia budżetowe i zwolnienia często oznaczają jeszcze mniejszą liczbę członków zespołu, którzy muszą wykonać tę samą ilość pracy. Badanie ISC2 Cybersecurity Workforce Study pokazuje, że chociaż łączna liczba pracowników w sektorze cyberbezpieczeństwa jest obecnie największa w historii to zapotrzebowanie na nich rośnie coraz szybciej.

Aby sprostać temu wyzwaniu, firmy mogą wprowadzić programy szkoleniowe i rozwojowe, które pozwolą na podniesienie kwalifikacji obecnych pracowników oraz przyciągnięcie nowych talentów. Jednym z najważniejszych kroków, aby sprostać tym wyzwaniom jest uczynienie szkoleń i edukacji w zakresie cyberbezpieczeństwa jednymi z priorytetowych elementów – tłumaczy Cieśla.

Kompetencje pracowników mają ogromne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy w wielu firmach powszechne jest korzystanie z własnych uradzeń elektronicznych podczas godzin pracy. Do tego mamy do czynienia ze współdzieleniem urządzeń mobilnych co wymaga solidnych rozwiązań dostępu i rygorystycznych zasad bezpieczeństwa (BYOD). Wdrażanie nowych technologii do programu cyberbezpieczeństwa organizacji ze strategią dostępu Zero Trust, nowoczesnymi metodami uwierzytelniania jest niezbędne, ale nie eliminuje potrzeby wieloaspektowego programu szkoleniowego.

Często pomijaną opcją są również programy mentoringowe i staże. Trenerzy HackerU pełnią także rolę mentorów, dzieląc się swoją wiedzą w bardziej interaktywny sposób, co różni się od tradycyjnych, czysto technicznych szkoleń. Mogą mieć znaczący wpływ zarówno na sukces specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, którzy dopiero zaczynają pracę w branży, jak i na firmy, które otwierają nowe stanowiska dla swoich pracowników, którzy następnie mogą przejść z jednego działu do drugiego. Według badania ISC2, niedobory kadrowe firmach zatrudniających tysiąc lub więcej pracowników wyniosły: 49 proc., tam, gdzie wdrożono rotacyjne przydziały stanowisk, mentoring i szkolenia wewnętrzne, natomiast 77 procent w tych, które nie wdrożyły żadnych tego typu rozwiązań.

Co istotne i warte podkreślenia – programy takie są również korzystne finansowo. Firmy, które wdrażają mentoring, osiągają znacznie wyższe zyski, a rotacja pracowników zauważalnie się zmniejsza. Takie inicjatywy mogą pomóc w zredukowaniu braków w doświadczeniu oraz stworzyć bezpieczne środowisko do rozwoju zawodowego dla pracowników.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Pokolenie Z stawia na pieniądze. Wynagrodzenie ważniejsze niż work-life balance

Mówi się, że pieniądze to nie wszystko. Jednak w...

Uwaga na fałszywe e-maile z urzędów skarbowych. Cyberprzestępcy atakują podatników

Trwa gorący okres rozliczeń podatkowych. Okazuje się, że nie...

Cyberatak na Platformę Obywatelską. W tle zagrożenie ze strony Rosji?

Premier RP, Donald Tusk poinformował 2 kwietnia br. o...

Polska w pułapce demograficznej – czas na realne działania, nie tylko transfery socjalne

Astronomiczna wiosna w rozkwicie, tymczasem na rynku pracy trwa...

Cyberatak na PO. Mail od lokalnego działacza jako narzędzie ataku

Jeśli potwierdzą się nieoficjalne informacje Radia Zet, że do...

Podobne tematy

ORLEN odkrył nowe złoże gazu w Wielkopolsce

Niemal ćwierć miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego wynoszą zasoby...

AFIR: Nowe wyzwania dla infrastruktury ładowania w Polsce

Zgodnie z AFIR, którego przepisy zaczęły być stosowane...

Automaty paczkowe kluczowym elementem strategii firm e-commerce

Według raportu „E-commerce w Polsce 2024”, opublikowanego przez Gemius,...

ORLEN odzyskuje zaufanie Norges Bank i znika z listy obserwacyjnej

W wyniku działań naprawczych podjętych przez obecny Zarząd, ORLEN...

Budżet państwa to iluzja? Ponad 150 instytucji działa poza ustawą budżetową

Polska „funduszowa” ma się świetnie. Z każdym kolejnym rządem...

Stéphane Séjourné z wizytą w Grupie Przemysłowej Baltic – rozmowy o przyszłości europejskiego przemysłu offshore

6 lutego 2025 roku Stéphane Séjourné, Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version