wtorek, 28 stycznia, 2025

KSeF nie wystartuje w lipcu. Ministerstwo Finansów: wykryto błędy w systemie

Sagi związanej z obowiązkowym KSeF ciąg dalszy. Jeszcze w grudniu Ministerstwo Finansów informowało, że data lipcowa zostanie utrzymana. Podczas piątkowego briefingu prasowego minister Andrzej Domański poinformował, że od początku jego pracy w Ministerstwie, temat KSeF był traktowany w sposób priorytetowy, jednak wykryto krytyczne błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie KSeF w tym roku.


– Na mnie, jako ministrze finansów, ciąży odpowiedzialność nie tylko za dochody do budżetu, ale także – a może nawet przede wszystkim – za stabilność i przewidywalność prowadzenia działalność gospodarczej w Polsce. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której polskie firmy nie mogą wystawiać faktur – powiedział minister Andrzej Domański.

– Choć w wielkim interesie nie tylko państwa, ale też przedsiębiorców, byłoby jak najszybsze zaimplementowanie KSeF, rząd nie może sobie pozwolić na uruchomienie rozwiązania, na które rynek nie jest jeszcze w pełni gotowy. Jak wynika ze zrealizowanego przez Unifiedpost Group badania “KSeF. Fakty. Obawy. Wątpliwości”, ponad 40 proc. księgowych bało się, że system nie będzie funkcjonował prawidłowo. Te obawy nie zostały niestety w pełni rozwiane, a informacja o wykrytych błędach uzasadnia słuszność decyzji o przesunięciu – mówi Krzysztof Pulkiewicz z Banqup.

Wykryte przez Ministerstwo Finansów błędy dotyczą kodu, systemu jego funkcjonalności oraz wydajności. Nie podano szczegółów ani nowego terminu.

– Czekamy teraz na bardziej szczegółowe informacje, niemniej jednak decyzja ministra w żaden sposób nie powinna wpływać to na tempo prac przygotowawczych po stronie przedsiębiorców, księgowych oraz dostawców rozwiązań IT. Najważniejsze jest aby ten dodatkowy czas wykorzystać w najbardziej optymalny sposób – tłumaczy Krzysztof Pulkiewicz z Banqup.

Krajowy System e-Faktur to w wielkim skrócie obowiązkowa baza faktur. System zlikwiduje faktury w znanej nam obecnie formie i zastąpi je zupełnie nowym standardem tzw. faktur ustrukturyzowanych, wystawianych i rejestrowana w formie pliku XML do dalszego automatycznego przetwarzania. Są one wgrywane do jednego, krajowego systemu, który przypisuje im odpowiedni numer i kod QR. Faktura ustrukturyzowana zostanie uznana za wystawioną w dniu przesłania jej przez wystawcę do systemu. Informacja o jej wystawieniu przechowywana będzie w systemie przez 10 lat.

Głównym celem wprowadzenia KSeF jest uszczelnienie systemu VAT i zmniejszenie liczby nieprawidłowości, takich jak unikanie opodatkowania czy prowadzenie działalności w tzw. szarej strefie.

Polska – podobnie jak wszystkie kraje Unii Europejskiej – jest zobligowana do umożliwienia otrzymywania i wystawiania faktur elektronicznych w ramach jednolitego systemu dyrektywą unijną o VAT w epoce cyfrowej (ViDA) z grudnia 2022 roku. Jednak czas na wprowadzenie tych zaleceń mamy aż do 2028 roku.

Autor

Popularne w tym tygodniu

Ransomware Interlock: nowa fala cyberataków na korporacje

W świecie cyfrowym ransomware pozostaje jednym z najpoważniejszych i...

Donald Trump zaczyna prezydenturę: USA opuszcza WHO i porozumienie paryskie, granice z Meksykiem pod specjalnym nadzorem

Wczoraj na rynkach niemal wszystko kręciło się wokół inauguracji...

TSUE: Brak transparentności w umowach kredytowych może oznaczać „kredyt darmowy”

W dniu 23 stycznia 2025 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii...

XTPL z rekordem sprzedaży komercyjnej w IV kwartale 2024 i perspektywą wzrostów w 2025 r.

XTPL według wstępnych szacunkowych danych wygenerował w IV kwartale...

Spółka Vivid Games pokazała wstępne wyniki za 2024 rok

Spółka wypracowała w grudniu 1,3 mln zł przychodów i...

Podobne tematy

Rynek biurowy w Polsce: PINK podsumowuje czwarty kwartał 2024 roku

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała dane dotyczące rynku...

Na 10 tysięcy złotych brutto jeszcze długo poczekamy. Spada tempo wzrostu wynagrodzeń

- 10 tysięcy złotych brutto to granica psychologiczna jeżeli...

Atak hakerski na Big Cheese Studio. Grupa „Abuse1337” żąda okupu

Big Cheese Studio, znane z gry „Cooking Simulator”, doświadczyło...

Prognozy i trendy w sektorze IT na rok 2025

Roland Singer, Vice President IT Services Sharp Europe, omawia...

Asseco sfinalizowało przejęcie 51% udziałów w Infocomp, wzmacniając outsourcing IT dla sektora zdrowia

Asseco sfinalizowało przejęcie 51 proc. udziałów w spółce Infocomp...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie