BIZNESChaos w przepisach podatkowych utrudnia życie przedsiębiorcom

Chaos w przepisach podatkowych utrudnia życie przedsiębiorcom

Chaos w przepisach podatkowych utrudnia życie przedsiębiorcom

Bolączką polskiego systemu podatkowego jest to, że on jest kompletnie niestabilny. Zmian w ciągu roku jest po kilkadziesiąt – do tego wiele ustaw, które wprowadzają setki albo tysiące nowych przepisów. W ostatnich latach władza wyjątkowo chętnie wprowadzała zmiany w systemie podatkowym. Często to były zmiany nieprzemyślane i po bardzo krótkim czasie obowiązywania były uchylane. Wówczas wracano do poprzednich przepisów. Tutaj przykładem jest Polski Ład – najpierw wprowadzony jako rozwiązanie całkowicie zmieniające rozliczenia przedsiębiorców, a następnie w ciągu roku w dużej mierze anulowany. I taki właśnie chaos jest dla przedsiębiorców najtrudniejszy.

– Polski system podatkowy jest bardzo skomplikowany i niestety nie mam dobrej informacji dla przedsiębiorców. On nadal będzie skomplikowany – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Przemysław Pruszyński, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan. – Wynika to z tego, że życie gospodarcze jest bardzo skomplikowane. Nie da się niestety wrócić do lat 90. i do przysłowiowej ustawy Wilczka – kiedy regulacje gospodarcze mogły mieścić się w jednej krótkiej ustawie. Ale właśnie dlatego, że ta materia jest skomplikowana – to dużo prościej byłoby się przedsiębiorcom w niej poruszać, jeśli byłaby ona stabilna. Nawet trudne, skomplikowane przepisy są możliwe do spełnienia, jeżeli są stabilne i zbyt często się nie zmieniają. Jeżeli na przestrzeni lat zostaną właściwie zinterpretowane i objaśnione – to są dla przedsiębiorców przystępne na tyle, że bez większego ryzyka podatkowego oni te przepisy mogą stosować – wskazuje Pruszyński.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...