FINANSEBANKOWOŚĆLokaty przynoszą w końcu realny zysk, a banki kuszą premiami za założenie...

Lokaty przynoszą w końcu realny zysk, a banki kuszą premiami za założenie konta

Lokaty przynoszą w końcu realny zysk, a banki kuszą premiami za założenie konta

Tak dobrej sytuacji dla osób, które trzymają swoje pieniądze w bankach, nie było od dawna. Niska inflacja i relatywnie wysoki poziom stóp procentowych sprawiły, że po długiej przerwie lokaty bankowe znów przynoszą realne zyski. Dodatkowo banki prześcigają się w walce o nowych klientów. Aż 12 na 13 banków, których ofertę analizują eksperci rankomat.pl, kusi premiami za założenie konta w wysokości do nawet 700 zł.

Mulitporównywarka produktów finansowych i ubezpieczeń rankomat.pl regularnie śledzi sytuację na rynku lokat i kont bankowych*. Jej eksperci sprawdzili aktualnie obowiązujące oferty banków w tym zakresie. Wnioski płynące z tej analizy są pozytywne dla klientów: tak dobrze w zakresie atrakcyjności oferty dla osób, które decydują się na trzymanie pieniędzy w bankach, nie było od dawna.

W ostatnim czasie polskie banki notują najwyższe w historii zyski. Mogłoby się wydawać, że nie są to dobre informacje dla klientów. Faktycznie, jeśli chodzi o kredytobiorców, to z uwagi na wysokie stopy procentowe, nie znajdują się oni w najlepszej sytuacji. Natomiast klienci depozytowi, czyli posiadacze kont i lokat bankowych, mają ostatnio powody do zadowolenia. Niska inflacja i wysokie stopy powodują, że na lokatach w końcu się nie traci. Dodatkowo  dzięki dobrej koniunkturze banki mają budżety na pozyskiwanie nowych klientów i proponują atrakcyjne promocje m.in. za założenie konta osobistego lub konta oszczędnościowego – mówi Kamil Trembacz, analityk ds. produktów finansowych w rankomat.pl.

Lokaty przynoszą realne zyski

Dobrą sytuację na rynku lokat bankowych potwierdzają dane Narodowego Banku Polskiego, zgodnie z którymi od początku bieżącego roku średnie oprocentowanie depozytów (trwających od 3 do 12 miesięcy) utrzymuje się na stabilnym poziomie. Na najwyższe oprocentowanie lokat mogą obecnie liczyć klienci, którzy odłożą swoje pieniądze na pół roku lub rok. Nie brakuje również atrakcyjnych lokat i kont oszczędnościowych na okres 3-miesięczny. Średnie oprocentowanie lokat wynosi 4,3%, a najwyższe jest dla depozytów półrocznych: średnio 4,5%.

Tym samym po raz pierwszy od kilku lat raz lokaty bankowe spełniają swoją podstawową funkcję, czyli chronią oszczędności przed inflacją. Nie są to znaczące zyski, bo w marcu było to średnio 1,45% realnego zysku (po uwzględnieniu podatku Belki).  Nie wiadomo jednak, jak długo utrzyma się taka sytuacja. Od początku lipca zostaną uwolnione ceny energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych, co spowoduje wzrost rachunków za prąd i gaz o – odpowiednio – 30% i 15%. Będzie to czynnik sprzyjający wzrostowi inflacji. Jeśli pójdzie ona do góry, to może zniwelować niewielki zysk, który obecnie są w stanie generować lokaty bankowe.

7% na koncie oszczędnościowym

Ryzyko wzrostu inflacji w drugiej połowie roku sprawia, że klienci nie powinni liczyć na pojawienie się wyjątkowo atrakcyjnych ofert depozytowych w najbliższym czasie. Dlatego znacznie ciekawsza sytuacja jest w segmencie kont oszczędnościowych, którymi banki starają się przekonać do siebie nowych klientów. W tym obszarze oferta części banków przebija pod względem oprocentowania ofertę depozytów.

– Choć najwyższe dostępne oprocentowanie w naszej porównywarce należy obecnie do lokaty bankowej Nest Banku (7,1%), to jest to wyjątek. Kolejne miejsca w rankingu zajmują już konta oszczędnościowe oferowane przez: Velo Bank (7%), mBank (7%) i Bank Millennium (6%) – wylicza Kamil Trembacz.

W majowym zestawieniu produktów oszczędnościowych, które oferują najwyższe oprocentowanie, wysoko plasują się także depozyty Inbanku. Ich oprocentowanie jako jedyne zostało w kwietniu podniesione dla całej rozpiętości oferty o 0,20 do 0,35 p.p., co przełożyło się na ich wzrost do 5,5% dla okresu 6 i 12-miesięcznego.

Nawet 700 zł za założenie nowego konta

Najmocniej banki walczą o nowych klientów w obszarze oferty kont osobistych. Spośród 13 analizowanych przez ekspertów rankomat.pl instytucji tylko jedna – Nest Bank – nie oferuje premii lub zwrotu pieniężnego dla nowych klientów.

To wyjątkowa sytuacja, która nigdy wcześniej w historii prowadzonego przez nas rankingu kont osobistych nie miała miejsca. Najwięcej, bo aż 700 zł premii i zwrotów w pierwszym roku korzystania z nowego konta można zyskać w Santander Bank Polska. Podobną premię za otwarcie nowego konta oferuje Citi Handlowy – mówi Kamil Trembacz, analityk rankomat.pl.

Niewiele mniej, bo 600 zł mogą otrzymać osoby, które zdecydują się otworzyć rachunek w Banku Millennium i Velo Banku, a na premię o wartości 500 zł (lub więcej) można liczyć także w ING Banku Śląskim, Alior Banku czy Credit Agricole.

Lokaty przynoszą realny zysk – rankomat.plZe względu na to, że oferty kont bankowych tak mocno zrównały się ze sobą poziomem benefitów, rankomat.pl zdecydował się do rankingu wprowadzić dodatkową ocenę, która pomaga klientom w podjęciu decyzji. Według ekspertów porównywarki w maju najlepsze konto osobiste dla nowych klientów oferował Bank Millennium. Pierwsze miejsce zawdzięcza premii w wysokości do 600 zł za jego założenie oraz zerowym opłatom za prowadzenie konta, standardowe przelewy czy wypłaty z bankomatów (po spełnieniu określonych warunków). Dodatkowo klienci otrzymują dostęp do konta oszczędnościowego z oprocentowaniem do 6% w skali roku.

* dane na temat oferty lokat bankowych, kont oszczędnościowych i kont osobistych pochodzą z porównywarki rankomat.pl według stanu na dzień 13.05.2024 roku. Dane dotyczące zysku z lokat czy kont oszczędnościowych mają charakter informacyjny. Szczegółowych informacji na temat produktu udziela bank.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...