czwartek, 20 lutego, 2025

Microsoft zainwestuje w Polsce 2,8 mld zł – rozwój chmury, AI i cyberbezpieczeństwa

Microsoft ogłosił, że do końca czerwca 2026 roku zamierza wydać 2,8 mld zł na rozbudowę hiperskalowej infrastruktury chmurowej i sztucznej inteligencji (AI) w Polsce, a także współpracę z polskim resortem obrony narodowej w celu stworzenia zakresu działań wzmacniających krajowe bezpieczeństwo cybernetyczne.

Inwestycja wesprze rozwój istniejących centrów danych, wprowadzając rozszerzony zestaw usług Azure, aby spełnić zapotrzebowanie klientów w regionie. Jej celem jest przyspieszenie wdrażania technologii sztucznej inteligencji i chmury obliczeniowej, zwiększenie konkurencyjności gospodarczej kraju poprzez stymulowanie rozwoju i adopcji technologii cyfrowych, umożliwienie obywatelom zdobycia umiejętności wykorzystania sztucznej inteligencji oraz tworzenie nowych miejsc pracy w rozwijającym się sektorze cyfrowym.

“Jest to inwestycja w naszą przyszłość, w nasze bezpieczeństwo, w naszych młodych, w nasze startupy, w naszych uczonych” – powiedział Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów. „Jest to inwestycja, która dostarczy Polakom, szczególnie tej młodszej generacji, dostęp do najnowocześniejszych narzędzi, do możliwości jakie oferują najlepsi na świecie. (…) To wzajemne zaufanie i fakt, że możemy działać w najtrudniejszych  rewirach, takich jak cyberbezpieczeństwo. (…) Microsoft będzie także prowadził w Polsce akcję szkoleń dotyczących sztucznej inteligencji. Ważne są narzędzia, pieniądze i inwestycje, współpraca z naszymi ludźmi i firmami, ale osiągniemy wymarzone efekty także dzięki temu, że będziemy korzystali z możliwości szkoleniowych. Z satysfakcją przyjąłem informację, że tak bardzo dobrze rokuje też praca nad polskim modelem językowym – Bielik. To jest nie tylko kwestia aspiracji, ale także coś, co wskazuje na wagę Polski w tych procesach i duże umiejętności techniczne i intelektualne naszej kadry – naukowców oraz informatyków” – powiedział premier Donald Tusk.

Wzmocnienie krajowego bezpieczeństwa cybernetycznego

Według najnowszej edycji raportu Microsoft Digital Defense, Polska zajmuje 3. miejsce w Europie i 9. na świecie pod względem ataków ze strony organizacji cyberprzestępczych sponsorowanych przez obce państwa. Wyzwania stojące przed krajami w tej części Europy, w tym bezpieczeństwo zbliżających się wyborów prezydenckich w Polsce, mnożą się i wyzwalają coraz silniejszą potrzebę konkretnych działań mających na celu ochronę obywateli przed cyberzagrożeniami.

Microsoft w porozumieniu z resortem obrony narodowej wypracuje ramy działań wzmacniających krajowe bezpieczeństwo cybernetyczne, w tym współpracy nad rozwojem kompetencji w zakresie sztucznej inteligencji i zastosowaniem technologii przełomowych – modeli przetwarzania w chmurze, sztucznej inteligencji i technologii kwantowych.

“Doceniamy kluczową rolę, jaką Polska odgrywa w Unii Europejskiej i jesteśmy zaangażowani w pomoc w ochronie jej cyberbezpieczeństwa i odporności cybernetycznej” – powiedział Brad Smith, wiceprezes i prezydent Microsoft. “Inwestycja Microsoft w centrum danych to wotum zaufania dla polskiego przywództwa i gospodarki. Naszym celem jest dostarczenie najbardziej zaawansowanej infrastruktury AI do każdego sektora polskiej gospodarki, wzmacniając konkurencyjność gospodarczą kraju.”

Zaangażowanie Microsoft w rozwój polskiej gospodarki oraz jej konkurencyjność na arenie międzynarodowej

W kwietniu 2023 Microsoft otworzył polski region przetwarzania danych w chmurze i jednocześnie pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej, jako odpowiedź na wysokie zapotrzebowanie polskich organizacji na zaufane i skalowalne rozwiązania chmurowe klasy korporacyjnej. Klienci z różnych branż w Polsce, w tym opieki zdrowotnej, finansów, produkcji i handlu detalicznego, już teraz czerpią korzyści z technologii chmury.

Oprócz zatrudniania pełnoetatowych pracowników i kontraktorów do prowadzenia oraz obsługi polskiego regionu chmurowego, inwestycja stanowi ciągłe, wymagające dużych nakładów kapitałowych i długoterminowe zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności i regionu, w którym działa. Obejmuje zaopatrywanie się u lokalnych i środkowoeuropejskich dostawców usług inżynieryjnych i budowlanych, wyposażenia sieci i chłodzenia, pozyskiwania energii oraz szerokiej gamy sprzętu i materiałów eksploatacyjnych.

Poza bezpośrednim zatrudnieniem i szerszym łańcuchem dostaw, efekty rozwoju sztucznej inteligencji stają się coraz bardziej widoczne. Jak wynika z raportu Microsoft Work Trend Index, 61 proc. pracowników w Polsce korzysta na co dzień z generatywnej sztucznej inteligencji. Blisko 70 proc. polskich liderów uważa, że ich firma musi wdrożyć sztuczną inteligencję, aby pozostać konkurencyjna.

Chcąc zapewnić polskim pracownikom odpowiednie umiejętności, aby mogli pozostać konkurencyjni, Microsoft zobowiązał się do przeszkolenia do końca 2025 r. miliona polskich pracowników informatycznych, nauczycieli, wykładowców szkolnictwa wyższego, programistów i liderów organizacyjnych w zakresie umiejętności i możliwości, które pomogą przyspieszyć transformację cyfrową w Polsce w różnych sektorach. Inicjatywa Microsoft dotycząca umiejętności w zakresie sztucznej inteligencji koncentruje się na nauczaniu biegłości cyfrowej w zakresie sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, budowaniu zdolności cyfrowych instytucji i organizacji oraz ułatwianiu integracji pracowników. Jest to kolejna tego rodzaju inicjatywa firmy, po przeszkoleniu 430 000 osób w Polsce w zakresie umiejętności cyfrowych w latach 2020-2023.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Ailleron rozpoczyna przegląd opcji strategicznych dotyczących sprzedaży udziałów w Software Mind

Zarząd Ailleron S.A. poinformował o podjęciu decyzji dotyczącej rozpoczęcia...

Michał Chodecki nowym dyrektorem działu wynajmu powierzchni magazynowych w Savills

Z początkiem lutego Michał Chodecki, menedżer z ponad 17-letnim...

Modus Asset Management, zarządzający funduszami w sektorze energetyki odnawialnej, zmienia nazwę na Envolve Capital

Modus Asset Management, firma zarządzająca funduszami inwestującymi w projekty...

7R ponownie buduje dla InPost – dwa magazyny o łącznej powierzchni 20 tys. m² na Pomorzu

Deweloper 7R dostarczy kolejne dwa magazyny dla InPost. Realizacje...

IHG przejmuje markę Ruby za 110,5 mln euro – celem 250 hoteli w ciągu 20 lat

InterContinental Hotels Group PLC (IHG) nabyło od Ruby SARL...

Podobne tematy

Microsoft prezentuje Majorana1 – kwantowy układ obliczeniowy zasilany nową materią

Microsoft ogłosił dziś stworzenie nowego kwantowego układu obliczeniowego -Majorana1,...

Słowa kontra czyny: wyzwania dla deregulacji w Polsce

Co wiemy po kilku dniach dyskusji o deregulacji –...

Rzecznik MŚP składa do Premiera postulaty dotyczące deregulacji i uproszczenia środowiska prawnego

Dziś Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Agnieszka Majewska, przekazała...

Rafał Brzoska na czele deregulacji? Premier Tusk ma dosyć sloganów i proponuje zmiany

Czy urzędnicy, którzy mieli zajmować się deregulacją przepisów prawa...

Cła Trumpa tematem numer jeden: Jak wpływają na kurs dolara i euro?

Temat ceł ciągle numerem jeden na rynkach. Trump obiera...

2025 w IT – prognozy

2025 rok minie na ewangelizacji biznesu i społeczeństwa w...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie