BIZNESHANDELNajemcy centrów handlowych walczą o równe traktowanie

Najemcy centrów handlowych walczą o równe traktowanie

Najemcy centrów handlowych walczą o równe traktowanie

Istniejące centra handlowe wymagają systematycznie nowych inwestycji – zarówno ze względu na ich starzenie się, jak i zmiany standardów wymagane przez przepisy prawa unijnego. Prawo nakłada obowiązki związane z nieruchomością na właściciela nieruchomości – dotyczą one bezpieczeństwa i zgodności z aktualnymi przepisami. Niestety, wynajmujący próbują przenosić te obowiązki na najemców. Najemcy od lat apelują o równość w umowach między właścicielami centrów handlowych a sklepami i punktami usługowymi, które działają w tych obiektach. Dotyczy to w szczególności prawidłowego rozłożenia ryzyka biznesowego na strony umów.

– Dziś w Polsce praktycznie nie buduje się już nowych galerii. Mamy istniejące obiekty. Oznacza to, że najemcy, którzy podpisują umowy najmu, wchodzą do budynków i lokali, które już funkcjonują od kilku lub kilkunastu lat – powiedział serwisowi eNewsroom.pl adwokat dr Tomasz Henclewski, Partner w Kancelarii Henclewski & Wyjatek podczas II Kongresu ZPPHiU i PSNPH. – Wiąże się to z licznymi ryzykami związanymi z ewentualnymi wadami w danym lokalu, a także inwestycjami, które trzeba wykonać w nim wykonać. Często pojawiają się nowe wytyczne w obszarze prawnym – co skutkuje koniecznością dostosowania się do obowiązujących przepisów. Te tematy poruszyliśmy m.in. na drugim kongresie dla członków związków najemców galerii handlowych. Ryzyka, które są związane z tym faktem, są bardzo często niedoceniane przez najemców – dlatego tak istotne jest bardzo dokładne spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego danego lokalu, zadbanie o liczne szczegóły, jakie wiążą się z przekazaniem używanego lokalu. Ważne jest również zabezpieczenie się przez najemcę przed ewentualnymi wadami – tymi prawnymi, fizycznymi, jak i wadami ukrytymi – doradza dr Henclewski.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

wybory

Trump vs Biden: jak wyniki wyborów mogą wpłynąć na różne sektory gospodarki USA

0
Temperatura wokół wyborów w USA rośnie, a dzięki wczesnemu zakończeniu walki o kandydaturę prezydencką w partiach, kampanie mogą rozpocząć się wcześniej niż zwykle. W swojej analizie ekspert Saxo przedstawia wstępne przewidywania dotyczące branż, które...