wtorek, 25 marca, 2025

Negocjacje w sprawie Ukrainy nabierają tempa. Polska gospodarka przyspiesza

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Rozmowa Trumpa z Putinem przybliża scenariusz zakończenia konfliktu na Ukrainie. Dzisiaj złoty w defensywie od początku dnia. Inwestorzy nie będą się jednak nudzić, bo czwartkowe kalendarium zawiera sporo publikacji z różnych stron świata. 

Trump idzie po swoje

Na rynki pod koniec tygodnia wraca optymizm w związku z rozmową prezydenta USA z jego rosyjskim odpowiednikiem. Widać więc, że negocjacje nabierają tempa. Zasadnicze pytanie brzmi jednak kogo koniec konfliktu ucieszy, bo z pewnością nie Ukraińców. Sporo się mówi o tym, że powrót do granic sprzed 2014 roku jest praktycznie niemożliwy. Pojawiają się również głosy, że Kijów straci również część terytoriów utraconych po wybuchu wojny. Mimo wszystko zyskać może Trump, bo osiągnie sukces, który tak szumnie zapowiadał. Informacje o rozmowach (mimo, że odbywają się bez strony ukraińskiej i przedstawicieli Europy) wpłynęły pozytywnie na euro, które w relacji do dolara zbliżyło się znów do poziomu 1,04. Ewentualny scenariusz zakończenia konfliktu może dodać animuszu wspólnotowej walucie i wpłynąć na rozpalenie trendu wzrostowego na EUR/USD.

Niższe PKB, ale nadal okazałe

Krajowa waluta oddaje dziś wczorajsze zyski. Wszystko zaczęło się po godzinie 8.00, kiedy na indeksie PLN pojawił się kłopot z kontynuacją wzrostów. Doszło wtedy do dość solidnego spadku i tym samym powrotu do poziomów minimum z wczoraj. Problemów krajowej walucie dodał jeszcze odczyt PKB za IV kwartał – wynik wyniósł okazałe 3,2%, ale jednak niżej niż oczekiwali analitycy (3,4%). Bądź co bądź polska gospodarka przyspieszyła, bo w III kwartale wynik oscylował na poziomie 2,7%. Lepszy rezultat za końcówkę ubiegłego roku to także dobry prognostyk przed wynikami w tym roku. Dość ostrożne szacunki mówią o tym, że Polska osiągnie 3,5% PKB, ale choćby wizja premiera zakłada 4%. EUR/PLN jest nieco wyżej niż wczoraj i wynosi 4,17, USD/PLN testuje poziom wsparcia na poziomie 4,00.

Bogate kalendarium

Dzisiejsze kalendarium zawiera sporo danych. Początek dnia to wysyp publikacji z Wysp Brytyjskich. Uwagę zwraca przede wszystkim wyższa wartość PKB za IV kwartał, wynik wyniósł 1,4% przy prognozach analityków na poziomie 1,1%. Również dane PKB za grudzień pozytywnie zaskoczyły, a wynik wyniósł 0,4% w relacji m/m. Również o 8.00 pojawiła się publikacja CPI od naszego zachodniego sąsiada. Ceny konsumenckie w relacji m/m w styczniu spadły o 0,2%. A jeśli chodzi o wynik r/r, to zanotowano 2,3%, czyli niżej od wyniku w grudniu (2,6%). Deflacja w relacji m/m również jest widziana w Szwajcarii, ale oba odczyty nie wpłynęły znacząco ani na EUR, ani na CHF. Na rynki trafiła też paczka odczytów z amerykańskiej gospodarki. Wyższy CPI mógł sugerować, że również w przypadku PPI zobaczymy wyższą dynamikę i rzeczywiście tak się stało. Dostaliśmy 3,6% względem oczekiwań na poziomie 3,3%. Co istotne dynamika jest nieco niższa od poprzedniego miesiąca, kiedy wynosiła 3,7%. Również sytuacja na rynku pracy w USA, mierzona ilością nowych zasiłków dla bezrobotnych, pozostaje dobra, gdyż ich liczba nieco spadła względem poprzedniego tygodnia. Początkowa reakcja po danych była na korzyść dolara amerykańskiego, jednak po krótkiej chwili USD wrócił do osłabienia względem choćby EUR.

Autor: Krzysztof Pawlak, analityk walutowy Walutomat.pl

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Fed w trybie wyczekiwania – wpływ polityki rządu na gospodarkę USA kluczowy

Zgodnie z oczekiwaniami Rezerwa Federalna utrzymała w środę stopy...

FED łagodniejszy niż oczekiwano, Turcja w kryzysie, Szwajcaria tnie stopy

Wydawać się mogło, że wiadomością dnia będzie konferencja prezesa...
00:03:10

Polska zmniejsza dystans do Zachodu – PKB na mieszkańca już blisko 70% poziomu Niemiec

Kiedy około 30 lat temu powstał Trójkąt Weimarski, czyli...

Kurs dolara i Fed – brak cięć stóp może umocnić amerykańską walutę

Spodziewamy się, że Rezerwa Federalna utrzyma w środę stopy...

Silny początek tygodnia dla złotego i GPW, ale niepewność wokół ceł pozostaje

Zaskakująco dobrze wypadły europejskie PMI z przemysłu, które przynajmniej...

Podobne tematy

Zaskakująco słaba sprzedaż w Polsce, ale PMI daje złotemu siłę

Wczorajszy dzień na rynkach walutowych upłynął pod dyktando indeksów...
00:02:14

Spada liczba lotów w Rosji – embargo i brak części zamiennych dają się we znaki

Lotnictwo musi zapewniać bezpieczeństwo, a każda operacja lotnicza powinna...

Cyberatak na ukraińskie koleje państwowe

Ukraińskie koleje państwowe w poniedziałek rano poinformowały, że systemy...

Od MAGA do MEGA – Trump wywoła w Europie długotrwały wzrost?

Czołowe hasło polityki Trumpa „Make America Great Again” w...

Kurs dolara rośnie, złoty pod presją. EUR/USD wytraca impet po czteromiesięcznych szczytach

Kurs EUR/USD po osiągnięciu we wtorek ponad 4-miesięcznych maksimów...

Kurs dolara rośnie po decyzji Fed – złoty pod presją

Fed wczoraj nie obniżył stóp procentowych, jednak analitycy chcą...

Fed zachowuje ostrożność: prognozy wciąż wskazują na dwie obniżki w 2025 r.

Fed przyjmuje postawę “wait and see”. Świadczy o tym...

Rynki reagują na rozmowy Trump – Putin: ropa tanieje, dolar się umacnia

Świat liczył na pokój na Ukrainie, a dostał brak...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie