piątek, 18 kwietnia, 2025

Nie tylko Sołowow i Kulczyk. Polscy miliarderzy coraz silniejsi globalnie

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

W najnowszym zestawieniu najbogatszych ludzi na świecie, opublikowanym przez amerykański magazyn Forbes nie brakuje polskich nazwisk. W rankingu znalazło się aż 10 Polaków, których majątek szacowany jest na ponad miliard dolarów. To rekordowo dużo – jeszcze nigdy na liście nie znalazło się tylu Polaków. Sukces polskich miliarderów komentuje Anna Maria Panasiuk, Wealth Advisor.

Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem na liście miliarderów Forbes został Michał Sołowow, zajmując 178. miejsce na świecie. Drugi w kolejności to Zygmunt Solorz, który uplasował się na 535. pozycji, a trzeci, Jerzy Starak, na 700. Pozostali Polacy na liście to między innymi Dominika Kulczyk i Paweł Marchewka. Debiutujący w zestawieniu Rafał Brzoska, który nie tylko z sukcesem podbija zagraniczne rynki, a przecież jeszcze zaangażował się w tak potrzebny polskiej gospodarce ruch jak sprawdzamy.com!

Analizując dane na temat Polaków znajdujących się na liście Forbesa, można zobaczyć, że ich majątek wzrósł w porównaniu do roku ubiegłego. To pokazuje, że polscy przedsiębiorcy potrafią skutecznie zarządzać swoimi finansami i rozwijać swoje biznesy – podkreśla Anna Maria Panasiuk, Wealth Advisor, która wspiera zamożne osoby w zakresie ochrony ich majątku – Coraz więcej firm zakładanych w Polsce odnosi sukcesy na rynkach międzynarodowych, zdobywając klientów w Europie, Azji i Ameryce. Przykładem mogą być takie branże jak IT, gaming, e-commerce, czy odnawialne źródła energii, gdzie polskie firmy nie tylko konkurują z zagranicznymi gigantami, ale często wyznaczają nowe standardy i innowacje – dodaje.

Inwestycje zagraniczne rosną w siłę

Polacy zaczynają coraz częściej dywersyfikować swoje inwestycje, lokując kapitał w różnych krajach i sektorach, co minimalizuje ryzyko i maksymalizuje zyski. Łączna wartość polskich inwestycji bezpośrednich za granicą – czyli zagranicznych inwestycji osób prywatnych i przedsiębiorstw – zwiększyła się z 1,7 mld euro na koniec 2003 roku do 27,8 mld euro na koniec 2022 roku, czyli 16-krotnie[1]. Tendencja wzrostowa utrzymuje się – potwierdza to chociażby rosnący popyt na kupno nieruchomości w takich krajach jak Hiszpania czy Portugalia.

Trafia do mnie coraz więcej zamożnych Polaków, którzy poszukują doradztwa w zakresie ochrony i pomnażania swojego majątku, co świadczy o ich rosnącej świadomości finansowej i aspiracjach do ekspansji na rynki zagraniczne – mówi Anna Maria Panasiuk.Po pandemii opadły ostatnie chyba blokady i naprawdę zaczęło się dziać. Polscy przedsiębiorcy stali się odważniejsi i bardziej przebojowi w robieniu biznesu międzynarodowo. Jeśli ten trend się utrzyma, można spodziewać się, że w kolejnych latach na listach najbogatszych na świecie znajdzie się jeszcze więcej Polaków, a polski biznes stanie się jeszcze bardziej konkurencyjny na arenie międzynarodowej – zaznacza.

[1] GOV.pl – Inwestycje zagraniczne

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Podobne tematy

Z roku na rok mamy coraz więcej milionerów

Z raportu „Global Wealth Databook 2023” opracowanego przez bank...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie