PRAWONowy projekt ustawy o ZUS: Kontrowersje wokół możliwości pracy na L4 u...

Nowy projekt ustawy o ZUS: Kontrowersje wokół możliwości pracy na L4 u innego pracodawcy

Nowy projekt ustawy o ZUS: Kontrowersje wokół możliwości pracy na L4 u innego pracodawcy

Najnowszy projekt ustawy o ZUS autorstwa Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej zmienia niektóre przepisy dotyczące zwolnień chorobowych oraz procesu przeprowadzania kontroli. W opinii eksperta rynku pracy Mikołaja Zająca, prezesa Conperio, największej polskiej firmy doradczej zajmującej się problematyką L4, kierunek większości zaproponowanych zmian jest właściwy. Zapisy regulują bowiem m.in. kwestie wykorzystywania zwolnienia lekarskiego do niewłaściwych celów, czy postępowania w przypadku niezastania chorego w domu podczas kontroli. Ekspert wskazuje jednak na jedną ze zmian, która budzi spore kontrowersje. O której zmianie mowa? Chodzi o możliwość przebywania na L4 u jednego pracodawcy, pracując w tym samym czasie u drugiego.

– Nowe przepisy zawierają rozwiązanie polegające na tym, że jeżeli pracownik zachoruje, będzie mógł – za zgodą lekarza – dalej wykonywać obowiązki służbowe dla drugiego szefa w innej firmie. Pozostawienie tego typu furtki pracownikom niesie olbrzymie ryzyko i stwarza pole do kolejnych nadużyć na L4. Z jednej strony dajemy pracodawcom możliwość przeprowadzenia kontroli poprawności wykorzystania zwolnienia wśród pracowników, a z drugiej strony nie mamy de facto takiej możliwości, ponieważ nie zastaniemy ich pod adresem wskazanym na druku zwolnienia i nieobecność ta będzie mogła zostać wytłumaczona wykonywaniem pracy dla innego podmiotu. Te dwie rzeczy się wzajemnie wykluczają i powstaje pewnego rodzaju precedens. Dodatkowo, dochodzi kwestia podejmowania decyzji przez lekarza prowadzącego i brania odpowiedzialności za to, czy dana praca może być wykonywana u innego pracodawcy, czy też nie. Zbyt szerokie kompetencje w tym zakresie mogą doprowadzić do dalszego, poważnego zakorkowania systemu na etapie rozstrzygania o poprawności wykorzystywania L4, w tym właśnie m.in. w przypadku nieobecności pracownika pod adresem wskazanym na druku. Niestety dojść może także do pogłębienia szkodliwego procederu wśród niektórych pracowników, polegającego na dodatkowym, fikcyjnym zatrudnieniu, w celu osiągnięcia dodatkowych korzyści, np. w trakcie przebywania na chorobowym – komentuje Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy, prezes polskiej firmy doradczej Conperio.

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...
Exit mobile version