LUDZIENowy szef brytyjskiego wywiadu MI6

Nowy szef brytyjskiego wywiadu MI6

Nowy szef brytyjskiego wywiadu MI6

Richard Moore, były ambasador Wielkiej Brytanii w Turcji (2014-2017) i obecny dyrektor polityczny w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, został mianowany szefem wywiadu brytyjskiego MI6. Pod koniec roku zastąpi obecnego szefa Sir Alexa Youngera, który jest wprawdzie o rok młodszy, ale przechodzi na emeryturę po 6-letniej kadencji. Moore to niespodziewany kandydat, bowiem oczekiwano nominacji Toma Hurda, wysokiego rangą urzędnika Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i kolegi szkolnego premiera Borisa Johnsona z Eton. Moore biegle włada językiem tureckim, studiował w Oksfordzie, a jego związki z wywiadem sięgają roku 1987. Ponad 10 lat temu formalnie opuścił agencję, aby rozpocząć karierę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Nowy szef otrzymał nominację w momencie, gdy MI6 znalazł się pod presją wrogich działań Chin i Rosji oraz gdy skala zagrożenia ze strony islamskiego terroryzmu jest niejasna. Ponadto tydzień wcześniej brytyjscy politycy i wywiad w krytycznym raporcie parlamentu zostali oskarżeni o poważne zaniechania i błędy, jeśli chodzi o przeciwdziałanie aktywności Rosji. Agencji wywiadu zarzucono, że nie zbadała, czy doszło do ingerencji Rosji w referendum w sprawie Brexitu w 2016 r.

Formalnie nowy szef jest powoływany przez premiera i MSZ na podstawie rekomendacji komisji złożonej z urzędników, co ma na celu zminimalizowanie ryzyka ingerencji w politykę kadrową.

Moore rozpocznie pracę jesienią i będzie pełnił obowiązki przez pięć lat. Źródła rządowe podały, że nowy szef wywiadu będzie koncentrował się na wykorzystaniu technologii do uzyskiwania informacji, co potwierdza, że tradycyjny wywiad, polegający na umieszczaniu tajnych agentów w obcym kraju, staje się coraz trudniejszy.

Źródło: The Guardian z 29.07.2020 r.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...