BIZNESORLEN odporny na wstrząsy: Solidne wyniki pomimo trudnego rynku

ORLEN odporny na wstrząsy: Solidne wyniki pomimo trudnego rynku

ORLEN odporny na wstrząsy: Solidne wyniki pomimo trudnego rynku

Pomimo rosnącej presji makroekonomicznej, Grupa ORLEN zakończyła drugi kwartał 2024 roku z imponującym wynikiem operacyjnym EBITDA LIFO na poziomie 11,3 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 8% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wzrost ten był możliwy dzięki mocnym wynikom segmentu energetyki oraz zwiększeniu wolumenów w segmencie wydobycia, które zrekompensowały niekorzystne warunki makroekonomiczne.

Kluczowe wyniki finansowe

W drugim kwartale 2024 roku Grupa ORLEN wygenerowała przychody na poziomie 69,5 miliarda złotych oraz przepływy z działalności operacyjnej wynoszące 6 miliardów złotych. Mimo spadków w kluczowych wskaźnikach, takich jak marże rafineryjne i petrochemiczne, dyferencjał oraz ceny energii elektrycznej i gazu, koncern utrzymał wysoki poziom zyskowności.

Segment rafinerii wygenerował EBITDA LIFO na poziomie blisko 2,6 miliarda złotych. Choć segment ten zmagał się z niższymi marżami rafineryjnymi, wpływ ten został częściowo zrównoważony przez umocnienie złotego względem dolara. Grupa ORLEN utrzymała również wysoki stopień wykorzystania mocy rafineryjnych, wynoszący 90%, przerabiając 9,4 miliona ton ropy w Polsce, Czechach i na Litwie.

Inwestycje i rozwój w segmencie energetyki

Grupa ORLEN przeznaczyła w pierwszej połowie 2024 roku 14 miliardów złotych na inwestycje, które mają wspierać transformację energetyczną oraz zwiększać bezpieczeństwo energetyczne Polski. W ramach strategii rozwoju energetyki odnawialnej, Grupa ORLEN podpisała w sierpniu przedwstępną umowę przejęcia farm fotowoltaicznych oraz farmy wiatrowej od portugalskiej Grupy EDPR. Dzięki tej transakcji portfel OZE Grupy ORLEN zwiększył się o 1/3.

Segment energetyki zanotował wynik EBITDA na poziomie około 2 miliardów złotych, a łączna moc zainstalowana w Grupie wyniosła 5,6 GWe. W tym czasie wyprodukowano 3 TWh energii elektrycznej, przy czym 70% tej energii pochodziło z odnawialnych źródeł oraz jednostek zasilanych gazem.

Wyzwania w segmencie petrochemii i wydobycia

Segment petrochemii zmagał się z bardzo trudnymi warunkami makroekonomicznymi, co zaowocowało wynikiem EBITDA LIFO na poziomie (-) 180 milionów złotych. Mimo to, wolumeny sprzedaży produktów petrochemicznych wzrosły o 8% rok do roku.

Z kolei segment wydobycia odnotował wynik na poziomie (-) 3,9 miliarda złotych, głównie z powodu regulacji wspierających konsumentów oraz spadku cen gazu o 12%. Jednak dzięki konsolidacji aktywów przejętej spółki KUFPEC w Norwegii, produkcja węglowodorów wzrosła o 27%, co pomogło zminimalizować negatywny wpływ otoczenia makroekonomicznego.

Rozwój sieci detalicznej

Segment detaliczny Grupy ORLEN wypracował EBITDA na poziomie 893 milionów złotych, co było możliwe dzięki wzrostowi sprzedaży o 18%. Sieć stacji paliw ORLEN powiększyła się o 348 nowych placówek, osiągając łącznie 3 505 stacji w siedmiu krajach Europy. Koncern kontynuuje również inwestycje w stacje alternatywnego tankowania, których liczba wzrosła do 816.

Przyszłe plany i perspektywy

Grupa ORLEN, zgodnie z decyzją Walnego Zgromadzenia, wypłaci dywidendę 20 grudnia 2024 roku. Koncern, pomimo trudnych warunków rynkowych, utrzymał najwyższe w swojej historii oceny ratingowe – A3 od Agencji Moody’s Investors Service oraz „BBB+” od Agencji Fitch Ratings.

Wiceprezes Zarządu ORLEN ds. Finansowych, Magdalena Bartoś, podkreśliła, że Grupa konsekwentnie realizuje swoje cele, w tym wzmocnienie ładu korporacyjnego oraz zwiększenie dyscypliny finansowej. Dzięki temu możliwe było zracjonalizowanie wydatków inwestycyjnych, które na ten rok przewidziano na poziomie 35,3 miliarda złotych, czyli o 9% mniej niż pierwotnie zakładano, bez rezygnacji z rozwoju koncernu.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...