sobota, 5 kwietnia, 2025

Panattoni uruchamia fundusz inwestujący w zrównoważone nieruchomości logistyczne o wartości 600 mln euro

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Panattoni uruchamia paneuropejski fundusz, którego celem będzie inwestowanie w nowoczesne, zrównoważone i dochodowe nieruchomości logistyczne.

Panattoni Income Fund to zarejestrowany w Luksemburgu fundusz otwarty w modelu „evergreen”, który planuje do 2026 roku pozyskać 300 mln euro kapitału oraz nabyć aktywa o wartości 600 mln euro realizowane i zarządzane przez Panattoni. Właściciele Panattoni oraz zespół zarządzający będą współinwestorami.

Celami funduszu jest generowanie stabilnych dochodów oraz wzrost wartości kapitału dla inwestorów. Będzie on nabywał ustabilizowane aktywa oraz zawierał umowy na transakcje typu forward-purchase pre-let inwestycji wyłącznie w najwyższych standardach zrównoważonego rozwoju, w krajach, w których Panattoni prowadzi działalność, w tym w Europie Środkowej i Wschodniej (szczególnie w Polsce), Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Holandii oraz Skandynawii. Fundusz rozpoczyna działalność od nabycia ustabilizowanych aktywów zarządzanych przez Panattoni w Polsce.

Zespół doradczy funduszu ma siedzibę w Polsce. Dyrektorem zarządzającym jest Krzysztof Dudek, który będzie odpowiedzialny za zarządzanie operacjami, działalnością inwestycyjną, portfelem i aktywami, jak również za pozyskiwanie funduszy i przepływy kapitałowe. Przed dołączeniem do Panattoni pełnił funkcję szefa zarządzania inwestycjami nieruchomościowymi w TFI PZU – inwestycyjnego ramienia Grupy PZU, największej firmy finansowo-ubezpieczeniowej w Europie Środkowo-Wschodniej, zarządzającej portfelem nieruchomości komercyjnych o wartości bliskiej 1 mld euro.

Przemysław Konieczka pełni funkcję dyrektora wykonawczego funduszu i nadzoruje strategiczne inicjatywy inwestycyjne oraz zarządzanie portfelem. Przed dołączeniem do Panattoni był zarządzającym funduszami oraz dyrektorem inwestycyjnym w TFI PZU.

„To dogodny moment na stworzenie pierwszego funduszu dochodowego Panattoni. Korekta rynku po pandemii COVID spowodowała, że stopy zwrotu z nieruchomości przemysłowych i logistycznych stały się bardziej atrakcyjne. Znaczny kapitał czekał na ustabilizowanie się cen oraz na bardziej sprzyjające warunki finansowania” – mówi Krzysztof Dudek, dyrektor zarządzający Panattoni Income Fund i dodaje: „Dynamika podaży i popytu w sektorze nadal jest bardzo korzystna dla inwestorów. Potencjał wzrostu czynszów jest wspierany przez ograniczoną podaż, wynikającą z deficytu gruntów, barier regulacyjnych oraz rosnących kosztów budowy, w połączeniu z silnym, utrzymującym się popytem na powierzchnie logistyczne, który napędza wzrost e-commerce i nowe inwestycje produkcyjne”.

„Inwestowanie w nieruchomości przemysłowe i logistyczne oferuje atrakcyjną możliwość oraz długoterminowe zwroty, wspierane przez strukturalne czynniki wzrostu. Rynek obecnie doświadcza niedoboru podaży i rosnącego nacisku na aktywa zgodne z zasadami ESG, co daje funduszowi przewagę konkurencyjną dzięki dostępowi do prestiżowych projektów” – wyjaśnia Daniel Raemy, członek rady doradczej Panattoni Income Fund.

Utworzenie Panattoni Income Fund jest kontynuacją dywersyfikacji działalności Panattoni, które jest największym dostawcą inwestycji logistycznych i przemysłowych w Europie. W kwietniu 2022 roku Panattoni uruchomiło Newport Logistics Fund, który finansuje wybrane projekty Panattoni, a w zeszłym roku do firmy dołączył weteran branży nieruchomości logistycznych, Nick Preston, który objął stanowisko szefa nowo utworzonego Panattoni Investment Management, zapewniającego firmie dodatkowe źródła kapitału.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

PHN pozyskał finansowanie na budowę farmy fotowoltaicznej w Czerwonaku

Polski Holding Nieruchomości z sukcesem uzyskał finansowanie na realizację...

3197 sprzedanych mieszkań, 379 mln zł zysku – Develia z najlepszym wynikiem w historii

W 2024 r. przychody ze sprzedaży grupy Develia...

Grupa Recykl przejmuje lidera recyklingu opon w krajach bałtyckich

Grupa Recykl podpisał umowę przejęcia 100 procent udziałów w...

Girteka z nowym liderem. Edvardas Liachovičius zastępuje Jeroena Eijsinka

Grupa Girteka wprowadza zmianę w zespole zarządzającym. Edvardas Liachovičius,...

Grupa Fabrity podsumowuje 2024 rok: wzrost sprzedaży i stabilna EBITDA

Grupa Fabrity (GPW: FAB), specjalizująca się w inżynierii oprogramowania...

Podobne tematy

Raport IdoSell: Kiedy warto promować sklep online, żeby zwiększyć sprzedaż?

Konsumenci coraz chętniej korzystają z oferty e-sklepów – dopasowując...

Gigantyczne koszty regulacji uderzają w polski e-commerce

Zmiany w przepisach podatkowych i celnych to dziś jedno...

Automaty paczkowe kluczowym elementem strategii firm e-commerce

Według raportu „E-commerce w Polsce 2024”, opublikowanego przez Gemius,...

Griffin Capital Partners otwiera biuro w Niemczech

Griffin Capital Partners (GCP), największy prywatny inwestor oraz firma...

Transport w cieniu kryzysu: Eksperci oceniają sytuację i prognozy na 2025 rok

Eksperci zgodnie przyznali, że ubiegły rok był trudny. Choć...

Po sukcesie w Polsce, czas na Wielką Brytanię – Grupa T2S rozwija skrzydła

Branża outsourcingu pracowniczego i procesowego w Polsce stale się...

Dynamiczny start roku dla BETA ETF

Pierwszy miesiąc 2025r. okazał się wyjątkowym miesiącem w historii...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie