ENERGETYKAENERGIA ODNAWIALNAPierwszy prąd z morskiej farmy wiatrowej ”Saint-Brieuc” Iberdroli we Francji

Pierwszy prąd z morskiej farmy wiatrowej ”Saint-Brieuc” Iberdroli we Francji

Pierwszy prąd z morskiej farmy wiatrowej ”Saint-Brieuc” Iberdroli we Francji

  • Pierwsza francuska i czwarta europejska morska farma wiatrowa Iberdroli rozpoczęła przesył wyprodukowanej energii do sieci. Uruchomienie kolejnej instalacji offshore wzmocniło pozycję firmy jako lidera branży.
  • Region Bretanii po raz pierwszy został zasilony energią z morskiej farmy wiatrowej. Instalacja została podłączona do krajowej sieci energetycznej zarządzanej przez francuskiego operatora RTE.
  • Produkcja farmy będzie wzrastać w miarę uruchamiania kolejnych turbin. Docelowo elektrownia będzie pokrywać 9 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej w Bretanii.

Pierwsze megawaty z morskiej elektrowni wiatrowej w Bretanii

Pierwsze zielone megawaty wyprodukowane w morskiej farmie wiatrowej Saint-Brieuc, należącej do firmy Iberdrola, zostały przekazane do francuskiej krajowej sieci energetycznej przez RTE. Jest to pierwszy projekt Iberdroli we Francji i druga tego typu francuska instalacja zasilająca krajowy system energetyczny.

Po fazie testowej, pierwsza energia elektryczna z farmy wiatrowej została przesłana do sieci pod nadzorem morskiego centrum koordynacyjnego Iberdrola z siedzibą w Kerantour (Côtes d’Armor).

Produkcja farmy wiatrowej wzrośnie po zainstalowaniu i uruchomieniu 62 turbin wiatrowych w nadchodzących miesiącach.

Z wielką dumą rozpoczęliśmy produkcję czystej energii z pierwszych turbin wiatrowych na morzu. To przełomowy moment po 12 latach ciężkiej pracy nad realizacją tego wielkoskalowego projektu, który przyczyni się zarówno do podniesienia bezpieczeństwa energetycznego regionu Bretanii, jak i do transformacji energetycznej, będącej kluczowym elementem walki ze zmianami klimatycznymi” – mówi Emmanuel Rollin, CEO Iberdrola France.

Odnawialna i bezemisyjna energia elektryczna wytwarzana w Côtes-d’Armor w Bretanii

Wyprodukowana energia jest odbierana przez morską podstację elektryczną zlokalizowaną w centrum farmy wiatrowej. Dalej transportowana jest dwoma podmorskimi kablami eksportowymi o napięciu 225 kV zainstalowanymi przez RTE (Réseau de Transport d’Électricité) na plażę Caroual w Erquy. Energia jest następnie wprowadzona do sieci za pośrednictwem podstacji Doberie zlokalizowanej w Hénansal (Côtes-d’Armor).

Côtes-d’Armor: region pozytywnej energii

Farma wiatrowa Iberdroli będzie wytwarzała rocznie ok. 1820 GWh, co odpowiada rocznemu zużyciu energii elektrycznej (łącznie z ogrzewaniem) przez 835 tys. mieszkańców. Stanowi to ok. 9 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej w Bretanii.

Po całkowitym oddaniu do użytku instalacji, obszar Côtes-d’Armor (600 tys. mieszkańców) będzie produkować więcej energii, niż zużywa na własne potrzeby. Morska farma wiatrowa Saint-Brieuc zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Bretanii, przyczyniając się jednocześnie do realizacji celów Wieloletniego Programu Energetycznego (PPE).

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...