TECHNOLOGIAPodróże służbowe wracają: jak sztuczna inteligencja i nowe technologie zmienią branżę?

Podróże służbowe wracają: jak sztuczna inteligencja i nowe technologie zmienią branżę?

Podróże służbowe wracają: jak sztuczna inteligencja i nowe technologie zmienią branżę?

Po czasie naznaczonym zawirowaniami i niepewnością, globalne podróże służbowe powracają. Ich znaczące zalety spowodowały, że organizacje zwiększają zarówno ich liczbę, jak i wydatki na nie.

Jednocześnie branża przeszła dużą ilość zmian, obok których nie można przejść obojętnie. Od upowszechnienia pracy zdanej po rosnące przywiązanie do zrównoważonych podróży – nowe potrzeby sprawiają, że istniejące procesy w tym obszarze straciły na aktualności.

Wraz z rosnącym popytem, cała branża związana z podróżami służbowymi stanęła w punkcie zwrotnym. Takim, który wymaga nowych narzędzi, systemów i procesów napędzanych technologiami jak sztuczna inteligencja. To także moment który wymaga nowego sposobu myślenia o współpracy, przewartościowaniu dotychczasowego podejścia. By sprostać dzisiejszym i przyszłym potrzebom związanym z podróżami służbowymi, elastyczność, zwinność i dynamika muszą osiągnąć nowy poziom.

Mastercard przygotował raport „Navigating Global Business Travel”, w którym dzieli się wynikami badania przeprowadzonego wśród osób podejmujących decyzje dotyczące podróży służbowych, w tym menedżerów ds. podróży służbowych, zespołów finansowych i zaopatrzeniowych, na temat kluczowych zmian definiujących ten obszar usług. Raport prezentuje również nowe możliwości uzyskania przewag konkurencyjnych w kolejnej erze globalnych podróży służbowych.

KLUCZOWE WNIOSKI Z RAPORTU

  • Podróże służbowe nadal przynoszą istotne korzyści: Osoby podejmujące decyzje dotyczące podróży służbowych przewidują wzrost wydatków na ten cel. 88% ankietowanych, zgadza się, że podróże służbowe są kluczowe dla napędzania rozwoju organizacji. Co więcej, 90% z nich uważa, że rosnąca liczba pracowników hybrydowych/zdalnych znacznie zwiększy ilość podróży służbowych w ich organizacji w ciągu najbliższych 10 lat. Pomimo niekorzystnych warunków gospodarczych panuje zgoda co do tego, że ograniczenie podróży będzie miało negatywny wpływ na przychody i rotację pracowników.
  • Rosnąca złożoność wymaga nowych procedur i sposobu myślenia w organizacji: W obliczu zmieniającego się otoczenia, istnieje możliwość przebudowy ekosystemów podróży w celu optymalizacji komfortu pracowników. Zdecydowana większość respondentów (87%) zgadza się, że branża podróży służbowych znajduje się w punkcie zwrotnym, w którym pojawia się szansa na modernizację starszych systemów w celu zaspokojenia potrzeb współczesnych osób podróżujących służbowo. Wymaga to fundamentalnych zmian w sposobie myślenia, które prowadzą do bardziej efektywnych procesów, systemów i polityk. U podstaw tego leży tworzenie ekosystemów księgowych do spraw podróży i małych wydatków (T&E), które będą płynne, zorientowane na pracowników i proaktywne.
  • Hybrydowa praca stwarza nowe potrzeby, które wymagają innowacji: Praca zdalna zwiększa zapotrzebowanie na elastyczne, dynamiczne zwinne i kompleksowe procesy związane z podróżami służbowymi. 86% respondentów podejmujących decyzje dotyczące podróży zgadza się, że nowe hybrydowe i/lub zdalne środowisko pracy sprawiło, że zarządzanie podróżami i wydatkami stało się większym wyzwaniem. Warto zwrócić uwagę na fakt, że 92% z nich jest zainteresowanych udostępnieniem pracownikom wirtualnych kart korporacyjnych do opłacania kosztów podróży, aby nie musieli martwić się o takie rzeczy, jak przewalutowanie / opłaty transakcyjne w celu usprawnienia procesu podróży służbowych w ciągu najbliższych pięciu lat.
  • Zarządzanie wydatkami jest priorytetem, a nowe rozwiązania płatnicze mogą w tym pomóc: Dziś, to widoczność wydatków w czasie rzeczywistym jest największym wyzwaniem. Spośród badanych osób odpowiedzialnych za podróże służbowe, 1 na 3 twierdzi, że pracownicy w ich organizacji używają osobistych kart do rezerwacji podróży (33%). Na horyzoncie pojawiają się rozwiązania technologiczne, które mają rozwiązać ten problem. Osoby podejmujące decyzje dotyczące podróży są również optymistycznie nastawione do dalszej automatyzacji w ramach procesów akceptacji, kontroli oraz integracji płatności i wydatków.
  • Kluczowe trendy rynkowe, takie jak AI i ESG, będą napędzać potrzeby i oczekiwania: Decydenci ds. podróży uważają, że najważniejszymi wyróżnikami na przyszłość są inteligentne systemy, które automatyzują procesy związane z podróżami służbowymi, mogą dynamiczne aktualizować się do odpowiednich polityk i kontrolować wydatki, a także usprawniać raportowanie ESG. Innym głównym zastosowaniem sztucznej inteligencji będzie personalizacja podróży: 58% respondentów twierdzi, że wykorzystanie sztucznej inteligencji do tworzenia spersonalizowanych rekomendacji podróży dla pracowników jest obecnie wyzwaniem. W rezultacie 91% z nich planuje zainwestować w sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, aby zapewnić pracownikom bardziej spersonalizowane doświadczenie w podróży w ciągu najbliższych pięciu lat.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

polski ład

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców: co dalej?

0
Przedsiębiorcy oczekują konkretów w sprawie opłacania tzw. składki zdrowotnej (po wielu latach polemik, obecnie coraz więcej jest stanowisk, że jest to po prostu podatek, a nie składka). Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców...