czwartek, 15 kwietnia, 2021
ENERGETYKAENERGIA ODNAWIALNAPolska fotowoltaika piąta w Europie

Polska fotowoltaika piąta w Europie

-

Polska fotowoltaika piąta w Europie

Od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, nasz sektor rolnictwa notuje coraz więcej inwestycji w profesjonalny sprzęt i technologie, co z kolei napędza ich rozwój. Dzięki tej i innym branżom, rynek fotowoltaiki osiągnął z końcem maja 2 GW zainstalowanej łącznej mocy w Polsce.

Dobrą kondycję rynku fotowoltaiki w kraju potwierdza 8. raport IEO, który został opublikowany 16 czerwca br. Pokazuje on, że Polska zajmuje 5. miejsce pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych.

Jednym z kluczowych partnerów raportu jest grupa Sunrise Energy, właściciel marki Concept Energy, która specjalizuje się w realizacjach instalacji fotowoltaicznych dla małych i średnich przedsiębiorstw, gospodarstw rolnych oraz przemysłu. Paweł Płecha, prezes Zarządu Concept Energy zauważa, że fotowoltaika doskonale wpisuje się w strategię obniżania kosztów produkcji. Jednocześnie postuluje w imieniu grupy o stworzenie rozwiązań dla sektora rolnego i sektora przedsiębiorstw, takich jak sposób rozliczeń energii i zmiana górnej granicy mocy mikroinstalacji. Szczególnie ważne jest to dla podmiotów o dużym zapotrzebowaniu na energię, jak gospodarstwa hodowlane.

„Potencjał rynku fotowoltaicznego w Polsce, poza sektorem prosumentów indywidualnych, jest nadal w bardzo dużym stopniu niewykorzystany – dodaje. – Najwięcej trudności przysparzają wciąż niejasne przepisy związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym oraz brak systemowych rozwiązań do rozwoju przemysłowych prosumentów”.

Dodatkowo, rosnąca popularność instalacji fotowoltaicznych przynosi kolejne wyzwanie. W wyniku poszukiwania oszczędności na komponentach, rynek nasycił się tanimi i niskowydajnymi modułami PV oraz falownikami, dla których producent nie zapewnia wsparcia technicznego oraz serwisowego na terenie naszego kraju, co może być przyczyną awaryjności instalacji fotowoltaicznych. Z takich rozwiązań korzysta część firm monterskich, które nie posiadają odpowiedniego doświadczenia. Grozi to powstaniem realizacji, które nie spełniają wymaganych norm.

„Przedsiębiorcy, którzy chcą uniknąć ww. zagrożeń, powinni szukać wykonawców posiadających m.in. własne hurtownie zajmujące się dystrybucją wysokiej jakości paneli fotowoltaicznych, inwerterów oraz systemów montażowych – zaleca prezes Concept Energy. – Pozwala to na sprawną realizację inwestycji, co jest kluczowym priorytetem dla prosumentów biznesowych, rolnych oraz przemysłowych”.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...