Dynamika inflacji CPI w Polsce wzrosła w maju do 2,5% r/r, według wstępnego szacunku, który był znacznie niższy od szacunków (2,8% r/r). Miesiąc do miesiąca ceny wzrosły o 0,1% (rynek szacował 0,4% m/m). Przyspieszenie rocznej inflacji CPI było drugim z rzędu (marzec 2,0% r/r, kwiecień 2,4% r/r). Według GUS, stopa bezrobocia w Polsce spadła w kwietniu do 5,1%, zgodnie z oczekiwaniami (5,3% w marcu). Według Eurostatu (metodologia obejmuje tylko osoby aktywnie poszukujące pracy), stopa bezrobocia spadła do 3,0% (drugi najniższy poziom w UE po Czechach).
– Zgodnie z oczekiwaniami niemiecka inflacja CPI przyspieszyła w maju do 2,4% r/r z 2,2% r/r w kwietniu (HICP +2,8% r/r). Nie powinno to jednak stanowić problemu dla Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i w przyszłym tygodniu niemal pewne jest, że EBC przystąpi do pierwszej obniżki stóp procentowych od 2019 r. Na uwagę zasługuje wyraźna poprawa nastrojów amerykańskich konsumentów CB (do 102,0 pkt, szacunek w dół do 96,0 pkt) oraz wyraźniejsze spowolnienie amerykańskiej gospodarki w I kw. (1,3% kw/kw wobec wstępnego szacunku 1,6% kw/kw, 3,4% kw/kw w IV kw.).
– W tym tygodniu euro osłabiło się głównie w stosunku do dolara, na krótko spadając poniżej poziomu 1,08 USD/EUR. W piątek rano było blisko poziomu 1,082 USD/EUR. Złoty osłabił się w stosunku do euro, głównie w odpowiedzi na umacniającego się dolara i rosnące rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, powyżej poziomu 4,28 PLN/EUR. Złoty osłabił się również w stosunku do dolara i był powyżej poziomu 3,95 PLN/USD w piątek rano
AKCENTA CZ a.s