PRACA I KARIERAPolski rynek pracy IT w drugiej połowie 2024 roku

Polski rynek pracy IT w drugiej połowie 2024 roku

Polski rynek pracy IT w drugiej połowie 2024 roku

  • Branża IT jest postrzegana w Polsce jako najbardziej atrakcyjna w oczach pracowników. Tak wykazało najnowsze badanie Randstad, w którym 51 proc. badanych wskazało właśnie ten sektor jako najbardziej atrakcyjny do pracy.
  • Pomimo popularności branży, liczba ofert w tym roku spadła. Dane Grant Thronton z lutego 2024 r. mówią o aż 40 proc. spadku r/r.
  • Najnowszy raport agencji Awareson mówi o tym, że 16 proc. firm IT redukowało w tym roku etaty, a najczęściej zwolnienia dotyczyły osób zatrudnionych jako software developerzy z doświadczeniem do pięciu lat.

Najnowsze dane Banku Światowego napawają optymizmem w kontekście gospodarczym. W opublikowanym niedawno komunikacie prasowym instytucja zaktualizowała prognozę wzrostu PKB dla Polski, który w skali roku ma wynieść 3 proc. Prognoza została zwiększona o 0,4 proc. w porównaniu z przewidywaniami z października 2023 roku. Co ciekawe, trend ten ma się utrzymać w kolejnym roku, kiedy to przewidywany jest wzrost na poziomie 3,5 proc. Podobne dane przedstawia w swojej najnowszej prognozie Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekonomistów, PKB dla naszego kraju w 2024 roku wyniesie 2,6 proc., a w 2025 r. – 4,1 proc.

Jednak pomimo obiecujących prognoz gospodarczych, już od zeszłego roku wyraźnie widoczne są problemy na rynku pracy IT. Firmy rekruterskie i portale z ogłoszeniami o pracę odnotowują silny wzrost liczby składanych CV. Z danych No Fluff Jobs wynika, że średnia liczba aplikacji na ofertę pracy w IT w pierwszym kwartale 2024 r. wyniosła 51, natomiast dla porównania w pierwszym kwartale 2023 r. były to 33 aplikacje. Jednocześnie obserwowany jest wyraźny spadek w publikowanych ofertach pracy – 13,8 proc., zestawiając ze sobą pierwszy kwartał 2023 i 2024 roku. Liczby te dobrze odzwierciedlają dynamikę rynku. Widoczny jest wzrost aktywności pracowników poszukujących pracy, a także dystans i ostrożność firm przy rekrutowaniu nowych rąk do pracy.

Potrzeby pracowników i wyzwania pracodawców

W nadchodzących miesiącach, poza silną konkurencją pomiędzy kandydatami, spodziewać się można także dalszych starań firm o najlepiej wykwalifikowanych pracowników. Redukcje etatów przełożą się na zwiększoną  konkurencję wśród pracodawców, którzy będą chcieli przyciągnąć do swoich zespołów najbardziej doświadczonych specjalistów. Przed firmami IT stoi więc wyzwanie sprostania oczekiwaniom obecnych pracowników i potencjalnych kandydatów. Pracownicy regularnie poszukują nowych miejsc pracy, aby znaleźć lepsze warunki oraz szanse na rozwój zawodowy. Liczy się dla nich jasność odnośnie wynagrodzeń oraz wyraźnie zdefiniowane możliwości awansu, dowodzą tego wyniki Instytutu Randstad.

Według najnowszego Monitora Rynku Pracy przygotowanego, pracownicy wskazują na potrzebę transparentności firm w procesach rekruterskich. Aż 81 proc. z nich uważa, że w ofertach pracy powinna być publikowana wysokość oferowanego wynagrodzenia, 80 proc. oczekuje informacji o premiach, a 78 proc. chce znać miesięczna wartość benefitów. Ponad 2/3 ankietowanych (67 proc.) woli aplikować na oferty pracy, w których wiadomo, jakiego wynagrodzenia można się spodziewać. Badani wskazują, że jest to oszczędność czasu i energii, ponieważ już na etapie przeglądania ofert mogą zdecydować, czy dana praca spełnia ich oczekiwania finansowe. Pracodawcy powinni zatem kłaść szczególny nacisk na transparentność ich firmy.

Wynagrodzenia to nie wszystko

Innymi aspektami potencjalnego miejsca pracy, na które zwracają uwagę specjaliści IT, są m.in. nacisk na pracę zespołową czy płaska struktura organizacyjna. Dowodzi tego ankieta przeprowadzona w firmie Dynatrace, nagrodzonej w tegorocznym konkursie Great Place to Work na Najlepsze Miejsce Pracy i certyfikowanej przez tę międzynarodową organizację. Pracownicy zostali zapytani o szczególne wartości, które doceniają u swojego pracodawcy. Ich odpowiedzi zarysowują krajobraz potrzeb i oczekiwań pracowników sektora IT oraz mogą być drogowskazem dla innych firm z branży w drugiej połowie 2024 roku. Wśród wymienionych cech znalazły się:

  • Rozwój dzięki pracy z profesjonalistami i ekspertami w branży
  • Płaska, partnerska struktura organizacyjna, otwartość i oddanie pracownikom autonomii w działaniu
  • Kultura informacji zwrotnych, uczciwość i etyczne praktyki biznesowe
  • Praca zespołowa, która uwalnia potencjał innowacji współpracowników

Oczekujemy, że drugie półrocze tego roku przyniesie kolejne wyzwania dla sektora IT. Dynamiczny rozwój technologiczny oraz zmieniające się potrzeby rynku, a także czynniki zewnętrzne, takie jak wpływ globalnej gospodarki na branżę IT, mogą przełożyć się na niepewność na rynku. Należy także pamiętać o rosnącej automatyzacji środowiska pracy, w związku z którą firmy będą poszukiwać najlepiej wykwalifikowanych ekspertów w dziedzinach takich jak AI, cyberbezpieczeństwo, big data oraz infrastruktura chmurowa. Perspektywa zmian na rynku może być jednak sygnałem dla specjalistów, aby nie zapominać o aktywnym rozwijaniu i doskonaleniu swoich umiejętności. Firmy natomiast powinny pamiętać o kulturze organizacyjnej i wpierających modelach zarządzania, tak aby zapewnić jak najlepsze warunki do pracy i rozwoju dla obecnych i potencjalnych pracowników – mówi Michał Bojko, Lab Lead i Dyrektor ds. badań i rozwoju w zakresie inteligentnego oprogramowania w polskim oddziale Dynatrace.

Sektor IT doświadcza wzmożonej rotacji, co jest wynikiem wielu czynników, zarówno tych lokalnych, jak i globalnych. Firmy i pracownicy powinni jednak patrzeć na potencjalne problemy jako wyzwania, które mogą okazać się ich wyróżnikiem rynkowym. Fakt, że branża IT jest jedną z najbardziej atrakcyjnych dla pracowników napawa optymizmem i sugeruje, że w obliczu pozytywnych prognoz gospodarczych dla Polski, sektor IT może wyjść z problemów obronną ręką.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...