BEZPIECZEŃSTWOPolskie firmy płacą nawet 5 milionów złotych okupu za odzyskanie danych

Polskie firmy płacą nawet 5 milionów złotych okupu za odzyskanie danych

Polskie firmy płacą nawet 5 milionów złotych okupu za odzyskanie danych

Ponad połowa polskich firm zaatakowanych przez ransomware w 2023 roku skorzystała z własnych metod odzyskiwania danych i nie musiała płacić okupu. Przedsiębiorstwa najczęściej sięgały w tym celu po kopie zapasowe. Spośród podmiotów, które zapłaciły okup, większość uiściła opłaty poniżej 100 tys. zł, ale 7 proc. przekazało cyberprzestępcom ponad 5 milionów złotych.sophos wykres1

Z opublikowanego przez firmę Sophos raportu „State of Ransomware Poland 2024” wynika, że w 2023 roku co piąte polskie przedsiębiorstwo zostało zaatakowane z użyciem złośliwego oprogramowania. W co czwartym podmiocie, który padł ofiarą ransomware’u, łączne straty spowodowane atakiem wyniosły od 500 tys. do 5 milionów złotych. 8 proc. firm zanotowało ponad 5 mln złotych strat.

Kopie zapasowe popularne w polskich firmach

Spośród polskich firm zaatakowanych złośliwym oprogramowaniem ransomware w 2023 roku, 58 proc. nie zdecydowało się na zapłacenie okupu cyberprzestępcom. To niższy odsetek niż globalnie, gdzie 77 proc. firm dotkniętych atakiem ransomware nie spełniło żądań napastników.

31 proc. zaatakowanych przedsiębiorstw skorzystało z kopii zapasowych, aby odzyskać dane po cyberataku, a 19 proc. użyło innych metod. 8 proc. zaatakowanych firm nie posiadało backupu ani narzędzi do odzyskiwania danych, ale mimo to nie zapłaciło okupu.

Kopie zapasowe umożliwiają szybkie przywrócenie danych, które zostały zaszyfrowane lub trwale usunięte. Bardzo istotne jest, aby backup robiony był regularnie. Dzięki temu można szybko odzyskać dane, więc incydent nie zakłóci ciągłości działalności biznesu. Równie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie kopii, aby w momencie ataku cyberprzestępcy mieli do nich utrudniony, a najlepiej całkowicie uniemożliwiony dostęp. Nie da się przewidzieć wystąpienia incydentu, dlatego firmy powinny być na niego przygotowane w każdym momencie – podkreśla Chester Wisniewski, dyrektor ds. technologii w firmie Sophos.

Ile kosztuje cyberatak?

Jak wykazał raport Sophos, 39 proc. polskich firm zaatakowanych przez ransomware w 2023 roku zdecydowało się na zapłacenie okupu. Połowa z tych przedsiębiorstw wpłaciła oszustom mniej niż 500 tys. zł, a 29 proc. – od 500 tys. do miliona zł. 13 proc. firm uiściło opłatę w wysokości od 1 do 5 mln złotych, zaś 7 proc. wpłaciło ponad 5 milionów zł. 3 proc. respondentów na pytanie, czy ich firma zapłaciła okup po ataku ransomware wskazała na odpowiedź „nie wiem/nie pamiętam”.

Ponad połowa firm dotkniętych ransomware nie zapłaciła okupu – to dobra wiadomość. Jednocześnie odsetek przedsiębiorstw, które spełniły żądania cyberprzestępców, jest wciąż bardzo wysoki. Płacenie okupu daje napastnikom zarobek i zachęca do kontynuowania działalności. Przedsiębiorstwa muszą też pamiętać, że zapłacenie żądanej przez oszustów kwoty nie gwarantuje odzyskania danych, a zwiększa koszty związane z cyberatakiem, które i tak są już bardzo wysokie – wskazuje Chester Wisniewski.

O badaniu

Badanie „State of Ransomware Poland 2024” zostało przeprowadzone w kwietniu 2024 roku metodą CAWI przez UCE Research dla Sophos. Badani byli przedstawiciele 400 firm, zajmujący stanowisko pracownika działu IT minimum na poziomie specjalisty lub specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa w firmie.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

polski ład

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców: co dalej?

0
Przedsiębiorcy oczekują konkretów w sprawie opłacania tzw. składki zdrowotnej (po wielu latach polemik, obecnie coraz więcej jest stanowisk, że jest to po prostu podatek, a nie składka). Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców...