piątek, 25 kwietnia, 2025

Poniżej 2 tysięcy złotych trudno znaleźć mieszkanie na wynajem

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Za mniej niż dwa tysiące złotych mieszkania na wynajem już nie znajdziesz. Nawet kawalerki.

Oferty mieszkań na wynajem zaczynają się zwykle od 2 tysięcy złotych wzwyż, a do tego trzeba liczyć, że trzeba zapłacić czynsz, media i inne koszty. Mieszkań na wynajem na dodatek jest mniej niż się spodziewano przez fakt, że wiele rodzin liczyło na program „Kredyt na start” i zakup swojego M. Bez tego decydują się na przedłużanie umowy najmu na kolejny rok. – Jesień dla wynajmujących będzie trudna z dwóch powodów: mieszkań jest mało i są drogie. Przypadki poniżej 2 tysięcy złotych za małe mieszkanie lub kawalerki to przypadki incydentalne i zwykle daleko od miasta. Trudny sezon – mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

„Gorączkowe przedłużanie umów na kolejny rok”

Jeszcze wiosną spodziewano się, że sytuacja na rynku wynajmów się ustabilizuje. Zapowiedzi przewidywały więcej mieszkań na rynku i ustabilizowane ceny. Okazuje się, że Ci, którzy wynajmowali mieszkania w czerwcu i w lipcu z myślą o jesieni wykazali się rozsądkiem. Mieszkań jest obecnie mniej i są droższe niż się spodziewano.

– Na przełomie sierpnia i września w biurach nieruchomości i u dzierżawców tłumnie pojawili się Ci, którzy chcą przedłużyć umowy na kolejny rok. Mowa o studentach, ale mowa też o singlach czy o rodzinach. Niestety niektórzy nie łudzą się, że uda im się szybko kupić mieszkanie, decydują się więc na wynajem i oszczędzanie, a także na czekanie czy będą mieć szanse na jakieś dopłaty. Dla osób kontynuujących najem zwykle ceny nie rosły. W przypadku nowych najemców niestety nie jest tak łatwo – mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

– Na rynku nieruchomości nie ma zbyt wielu mieszkań na wynajem. Przedsiębiorcy zwykle obracają bazą mieszkaniową pozyskaną lata temu, rzadko ktoś dokupuje nowe mieszkania, bo ceny deweloperskie są horrendalne i zakup mieszkania od dewelopera, by je później wynajmować po prostu nie jest już biznesem. Na rynku więc nie brakuje mieszkań z rynku wtórnego – dodaje Mirosław Król.

Czy deweloperzy dysponują mieszkaniami na wynajem w ramach swojego zasobu? Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Eksperyment z kryzysu 2021-2022 nie spodobał się deweloperom.

Kawalerka na wagę złota. Jest ich mało i są drogie

Jakich mieszkań poszukują najczęściej osoby wynajmujące? Odpowiedź jest prosta i jednoznaczna: kawalerki.

– Kawalerki są jak złoto. Zwykle funkcjonalne, nie pochłaniają wielu pieniędzy za media, są wygodne dla studentów i singli. No i na rynku wynajmu rozchodzą się najszybciej. Trudno znaleźć obecnie w dużym mieście kawalerkę za mniej niż 2000 złotych za wynajem. Zdarzają się już niestety także ceny zbliżone nawet do 2500-2700 tysięcy złotych. Wszystko zależy od podaży na rynku, lokalizacji i jakości wykończenia mieszkania – dodaje Mirosław Król.

– Małe mieszkania też cieszą się zainteresowaniem, ale tutaj czynnikiem decydującym jest ile osób ma w takim mieszkaniu żyć na co dzień i czy to jest tylko mieszkanie „do spania” dla studenta czy zapracowanego singla czy jednak dla rodziny – mówi Mirosław Król.

Czy należy spodziewać się dalszego wzrostu cen na rynku nieruchomości na wynajem?

– Ceny mieszkań rosną, a własne lokum jest towarem deficytowym. Trudno powiedzieć więc jak kształtować będą się kolejne miesiące. Na pewno nie spadną ceny kawalerek, może dojść do korekty cen dużych mieszkań – dodaje Mirosław Król.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Nowelizacja ustawy wiatrakowej a rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce

Jest coraz bliżej do uchwalenia przez sejm nowelizacji tzw....

Słaba sprzedaż mieszkań deweloperów, ale WIG-Nieruchomości bije rekordy

Początek br. okazał się dla deweloperów mieszkaniowych notowanych na...

Biura w Warszawie wracają do łask. Najemcy szturmują centrum

Początek 2025 roku przyniósł warszawskiemu rynkowi biurowemu otwarcie, któremu...

Ekspert: Nowe przepisy o jawności cen mieszkań mogą ustabilizować ceny, ale ograniczą elastyczność

Ceny mieszkań będą jawne. Ekspert: Politycy znowu przyjmują retorykę...

Podobne tematy

Najem tanieje w Polsce. W 10 z 17 miast stawki poszły w dół

Na wschodzie bez zmian, bo z jednej strony Warszawa...
00:05:18

Najem instytucjonalny zyskuje na znaczeniu. Czy zagrozi tradycyjnemu najemcy?

Z perspektywy rynkowej oraz zwiększania dostępności mieszkań na polskim...

Rynek najmu instytucjonalnego (PRS) w Polsce – co przyniesie 2025 rok?

Rynek najmu instytucjonalnego (PRS) w Polsce rozwija się już...

Ożywienie na rynku najmu mieszkań – czy marzec potwierdzi nowy trend?

Na rynku najmu od początku roku widać ożywienie po...

Najem mieszkań drożeje w całej Polsce – gdzie ceny rosną najszybciej?

Warszawa ma najwyższe ceny najmu mieszkania, ale to w...

ORLEN odzyskuje zaufanie Norges Bank i znika z listy obserwacyjnej

W wyniku działań naprawczych podjętych przez obecny Zarząd, ORLEN...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie