ENERGETYKAENERGIA ODNAWIALNAPopyt na OZE w Polsce nie zmaleje - raport Oferteo

Popyt na OZE w Polsce nie zmaleje – raport Oferteo

Popyt na OZE w Polsce nie zmaleje – raport Oferteo

Odnawialne źródła energii (OZE) w Polsce zyskują na znaczeniu, co potwierdza najnowszy raport serwisu Oferteo.pl. Z uwagi na rosnące ceny energii, a także coraz większą świadomość ekologiczną, Polacy coraz częściej decydują się na inwestycje w fotowoltaikę i pompy ciepła. Chęć zaoszczędzenia na rachunkach za prąd i ogrzewanie przyświeca aż 75% osobom, które zdecydowały się na instalację pompy ciepła, oraz 80% inwestorom w panele fotowoltaiczne.

Rosnący popyt na OZE

Rozwój technologiczny, poparcie legislacyjne, dofinansowania oraz dedykowane usługi finansowe i rosnące ceny tradycyjnej energii sprawiają, że coraz więcej polskich gospodarstw domowych i przedsiębiorstw decyduje się na instalacje OZE. Szczególnie popularne są fotowoltaiczne systemy słoneczne oraz pompy ciepła, które zapewniają znaczną część energii potrzebnej w domu.

Czego oczekują inwestorzy

Według badania Oferteo.pl, inwestorzy, którzy w ciągu 2022 oraz 2023 roku zdecydowali się na montaż urządzeń OZE cenią sobie przede wszystkim korzyści ekonomiczne.

– Chodzi nie tylko o oszczędności na rachunkach za prąd i ogrzewanie, ale także możliwość sprzedaży nadmiaru wyprodukowanej energii. – mówi Martyna Głowińska-Gryglewska Brand Manager Oferteo. – Budujący jest też fakt, że dla wielu klientów inwestycja w odnawialne źródła energii nie jest tylko trendem, a staje się świadomą i przemyślaną decyzją.

Punkty zadowolenia i niezadowolenia

Pomimo entuzjazmu co do OZE, nie brakuje aspektów, które budzą niezadowolenie. I choć aż  67% respondentów badania Oferteo stwierdziło, że ich instalacje fotowoltaiczne zostały zamontowane w domach wybudowanych po 2000 roku, tylko 2% ankietowanych zamontowało takie systemy w blokach mieszkalnych, przez bariery administracyjne i brak wiedzy na temat możliwości montażu fotowoltaiki w budynkach wielorodzinnych.

Realizacja zleceń

Wydaje się, że realizacja większości zleceń związanych z montażem OZE w Polsce przebiega sprawnie. Badanie zrealizowane przez serwis Oferteo.pl pokazuje, że instalacje zazwyczaj są realizowane w ciągu tygodnia lub krócej, a ich natężenie wzmaga się zwłaszcza w miesiącach letnich.

– Specjaliści podkreślają, że pory roku nie mają bezpośredniego wpływu na koszty instalacji fotowoltaicznej. Rzeczywiście, instalacje PV mogą być montowane przez cały rok, jednak istnieje szereg czynników związanych z warunkami pogodowymi oraz zapotrzebowaniem rynkowym, które mogą wpływać na proces instalacji. Przede wszystkim, ciepłe i suche dni są optymalne dla montażu instalacji PV ze względu na bezpieczeństwo pracy. Zimą musimy wziąć pod uwagę, że dni są krótsze. To naturalnie skraca dostępne godziny nasłonecznienia, co może ograniczyć efektywność pracy i wydłużać czas instalacji. – zauważa ekspertka z Oferteo. – Podsumowując, chociaż koszty instalacji fotowoltaicznej na przestrzeni roku są stałe, różne czynniki sezonowe mogą wpływać na proces instalacji, co potencjalnie może przekładać się na ogólny czas i koszty realizacji projektu

Rynek OZE w Polsce jest sektorem o dużej dynamice wzrostu. Rosnący popyt na te technologie jest napędzany nie tylko przez korzyści ekonomiczne, ale także przez aspiracje ekologiczne. Jednak aby w pełni zrealizować potencjał OZE, konieczne są dalsze działania w celu zwalczania barier administracyjnych, a także promocja edukacyjna.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...