wtorek, 25 stycznia, 2022
PRACA I KARIERAREKRUTACJAPrawie co 10. Polak kłamie w swoim CV. Jak znajomość języka obcego...

Prawie co 10. Polak kłamie w swoim CV. Jak znajomość języka obcego wpływa na obecne możliwości zatrudnienia?

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Prawie co 10. Polak kłamie w swoim CV. Jak znajomość języka obcego wpływa na obecne możliwości zatrudnienia?

Szukanie nowej pracy nawet w codziennej, niepandemicznej rzeczywistości to spore wyzwanie.  Wiążący się z nim strach przed oficjalnymi spotkaniami i rozmowami kwalifikacyjnymi wcale nie ułatwia całego procesu. A co w przypadku, gdy mimo najszczerszych chęci i walki o wymarzoną posadę brakuje nam kwalifikacji? Czy Polakom zdarza się zaklinać rzeczywistość i kłamać we własnych życiorysach? Popularna platforma do nauki języków obcych Babbel postanowiła sprawdzić ilu z nas zdarzyło się minąć z prawdą w CV, by zyskać szansę na zdobycie zatrudnienia oraz jak wygląda znajomość języków obcych u Polaków.

Choć poziom wykształcenia w Polsce jest naprawdę wysoki i coraz więcej młodych ludzi stawia na solidne przygotowanie do przyszłych zawodów, to jednak firmy i pracodawcy w wielu branżach cały czas podnoszą swoje rekrutacyjne poprzeczki. Bywa, że dane stanowiska wymagają od kandydatów wielu ponadprogramowych umiejętności i znajomości np. dwóch lub więcej języków obcych. Niestety, w wielu szkołach edukacja lingwistyczna opiera się głównie na podstawie języka angielskiego, natomiast do drugiego języka nie zawsze przykładana jest większa uwaga. Jak zatem wpływa to na wygląd naszego Curriculum Vitae?

Angielski to ciągle numer jeden

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Babbel, język angielski nadal wiedzie prym, jeżeli chodzi o znajomość języków obcych wśród polskiego społeczeństwa.[1] Niemal połowa, bo aż 48% badanych stwierdziła, że zna go w stopniu pozwalającym na co najmniej swobodną rozmowę. Są to głównie osoby z wykształceniem wyższym i mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich powyżej 500 tysięcy mieszkańców. Drugim, najczęściej wybieranym językiem w ankiecie był język rosyjski (27%), który wybrała społeczność o wykształceniu wyższym, średnim oraz zawodowym. Najwięcej osób znających ten język pochodziło z grupy wiekowej 45-65 lat, można więc przyjąć, że dla wielu z nich był to kiedyś język pierwszego wyboru, tak, jak ma to teraz miejsce z językiem angielskim u młodszego pokolenia. Trzecim co do popularności uplasował się język niemiecki z 14% głosów.

Prawie co trzeci Polak nie zna żadnego języka obcego

Co ciekawe, bardzo duża część ankietowanych opowiedziała się za brakiem kompetencji językowych. Aż 35% badanych przyznało, że nie zna żadnego języka obcego nawet w stopniu komunikatywnym. Zdecydowaną większością w tym wypadku są osoby po szkole podstawowej/zasadniczej bądź zawodowej, oraz z wykształceniem średnim z małych i dużych miast, ale także z terenów pozamiejskich i wsi.

8% ankietowanych Polaków skłamało, by zyskać lepsze zatrudnienie

Mimo, że kłamstwo ma krótkie nogi, to jednak nie dla każdego ma to większe znaczenie, gdy w grę wchodzi wysoka stawka jaką jest możliwość lepszej, dobrze płatnej pracy. Jak mówią: cel uświęca środki, bo co 10. Polak z całą szczerością przyznaje, że zdarzyło mu się kłamać w swoim życiorysie. Nieprawdziwa informacja dotyczyła rzecz jasna predyspozycji lingwistycznych, czyli dla przykładu poziomu zaawansowania i biegłości mowy w języku obcym. Taką odpowiedź zaznaczyły osoby głównie z wykształceniem średnim oraz w grupie wiekowej 18-44 lata. Pochodziły również najczęściej z dużych aglomeracji miejskich.

Zdecydowana większość badanych osób stwierdziła zgodnie, że nie zdarzyło jej się kłamać w CV i nie widzi ku temu żadnych powodów. W tym wypadku były to zarówno osoby z najniższym wykształceniem (podstawowe/zawodowe) jak i wyższym, mieszkające zarówno w wielkich aglomeracjach jak i wsiach. Można więc przyjąć, iż osoby albo znają język na tyle dobrze, że podawanie nieprawdziwych informacji w życiorysie mija się z celem, bądź język obcy nie jest im wcale potrzebny, by wykonywać pracę, o którą się ubiegają.

Reszta ankietowanych zaznaczyła, że nie przypomina sobie sytuacji, w której dopuściłaby się kłamstwa (6%), czy też nie wie, czy takowa w ogóle miała kiedyś miejsce (2%).

Praca marzeń tylko dzięki znajomości języków obcych?

Nie od dziś wiadomo, że duża wiedza i otwartość na nowe doświadczenia mogą jedynie pomóc w rozwoju kariery. Taką świadomością może pochwalić się aż 85% społeczeństwa, które zgodnie przyznało, że to właśnie dobra znajomość języków obcych może zdecydowanie ułatwić bądź nawet zagwarantować zdobycie pracy marzeń. Odpowiedzi te pochodziły od osób z wykształceniem wyższym, zarówno mieszkających na wsi, jak i tych z dużych miast powyżej 500 tys. mieszkańców z grup wiekowych 18-24 oraz 45-65 lat. Jedyne 5% ludności naszego państwa stwierdziła, że umiejętność posługiwania się mową i pismem w języku obcym nie jest nieodzowną zaletą w dzisiejszej rzeczywistości (wykształcenie podstawowe/zawodowe, mniejsze, średnie miasta lub wieś). 10% natomiast uznało, że nie ma zdania w tym temacie.

Język to zawsze duże ułatwienie w budowaniu kariery

A co w związku z odrzucaniem ofert pracy na które aplikujemy, gdy w grę wchodzi znajomość języka? Co ciekawe, 55% Polaków nigdy nie zdarzyło się odrzucić propozycji pracy z tego względu, 30% z nich natomiast przyznaje, że ze względu na ten brak odrzuciło atrakcyjne dla nich propozycje. Interesujący jest jednak fakt, że z ofert zrezygnowały głównie osoby o wysokim wykształceniu, z dużych miast. Nie odrzuciły ich natomiast grupy zamieszkujące mniej zaludnione obszary i wsie. Wychodzi więc na to, że w każdym wypadku znajomość języka obcego może tylko pomóc w uzyskaniu lepszego zatrudnienia, a pisanie nieprawdy we własnym CV nie popłaca.

[1] Badanie przeprowadzone na zlecenie Babbel przez ARC Rynek i Opinia w kwietniu 2021 r., w którym wzięło udział 1020 Polaków.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

e-commerce

Nowe oblicze wyprzedaży, czyli co w e-commerce i nie tylko zmieni dyrektywa Omnibus

0
W czasie sezonowych wyprzedaży nie raz słyszy się o nieuczciwych praktykach sprzedawców i celowym zawyżaniu cen w okresach poprzedzających obniżki, tak aby te wyglądały na szczególnie atrakcyjne. Tegoroczne zimowe wyprzedaże to jednak ostatnie, kiedy...

Wzrost mediany maksymalnych zarobków w IT o 9,5 proc. do 18,4 tys. zł netto...

0
No Fluff Jobs – jedyny portal z ogłoszeniami IT dostępny w 6 krajach i 8 wersjach językowych – podsumowuje ubiegły rok w branży. Z przygotowanego przez firmę raportu „Rynek pracy IT w Polsce w...
warsaw warszawa

Rok 2021 w polskiej elektromobilności

0
Niemal dwukrotny wzrost liczby zarejestrowanych samochodów z napędem elektrycznym, prognozowany przez PSPA w raporcie Polish EV Outlook 2021 (www.polishevoutlook.pl) oraz 25% wzrost stacji ładowania – największa organizacja branżowa rynku zrównoważonego transportu podsumowuje w najnowszym...