piątek, 11 kwietnia, 2025

2,1 mln pracowników mniej w ciągu dekady. Firmy muszą postawić na rozwój własnych kadr

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Polski rynek pracy czeka bezprecedensowy spadek liczby pracowników. Do 2035 roku może ich być nawet o 2,1 mln mniej. W obliczu rosnącej luki kompetencyjnej i wysokich kosztów rekrutacji, firmy powinny skupić się na rozwoju już zatrudnionych osób. Do tego potrzebne jest jednak nowoczesne podejście do zarządzania zespołem.

Według najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Konsekwencje zmian demograficznych dla podaży pracy w Polsce”, do 2035 roku liczba osób pracujących może zmniejszyć się o 2,1 mln, co stanowi 12,6 proc. obecnego stanu zatrudnienia. Widoczny jest proces kurczenia się populacji osób w wieku produkcyjnym przy jednoczesnym wzroście liczby osób w wieku poprodukcyjnym.

  • Brak pracowników, zwłaszcza wykwalifikowanych hamuje rozwój polskich firm;
  • Jednocześnie rosną koszty rekrutacji: koszt zastąpienia odchodzącego pracownika to równowartość jego rocznego wynagrodzenia;
  • Specjalistyczne szkolenia mogą rozwiązać problem z brakiem specjalistów;

– Obserwujemy rosnącą lukę kompetencyjną na polskim rynku pracy. Z jednej strony mamy dynamicznie zmieniające się potrzeby firm w zakresie transformacji cyfrowej. Z drugiej niedostateczne tempo podnoszenia kwalifikacji pracowników – mówi Szymon Lisowski, CEO Socjomanii, firmy konsultingowo-szkoleniowej, która w listopadzie dołączyła do grupy Altkom. W listopadzie Socjomania dołączyła do grupy Altkom, dzięki czemu obie firmy razem mogą kompleksowo pomagać polskim przedsiębiorstwom w transformacji cyfrowej i podnoszeniu kompetencji pracowników.

Wysokie koszty rekrutacji

Jak wynika z danych Eurobarometru, problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników dotyka już 82 proc. polskich małych i średnich przedsiębiorstw. Sytuacji nie poprawiają rosnące koszty rekrutacji – według brytyjskiej firmy Apifonica średnie wydatki związane z rekrutacją pracownika wynoszą blisko 5 tys. zł. W przypadku nieudanej rekrutacji są trzy razy wyższe. Jeszcze wyższe koszty wskazuje raport Sedlak&Sedlak i PwC – eksperci obliczyli, że całkowity koszt zastąpienia odchodzącego pracownika to równowartość jego rocznego wynagrodzenia.

– Ta luka kadrowa jest szczególnie dotkliwa w sektorach wymagających wysokich kwalifikacji. Dlatego już dziś firmy powinny inwestować w rozwój kompetencji obecnych pracowników, zwłaszcza w obszarach technologicznych i cyfrowych – podkreśla Natalia Gozdowska, Business Development Director w Altkom Akademii.

Nowoczesne zarządzanie kluczem do sukcesu

Aby skutecznie rozwijać kompetencje pracowników, potrzebne jest nowoczesne podejście do zarządzania zespołem. – Dziś istotne jest, aby menedżer bardzo dobrze znał swoich pracowników oraz ich mocne strony i wspierał ich talenty. Zamiast kontrolować, warto zaufać i wyzwolić u pracowników kreatywność – mówi Natalia Gozdowska.

Na pilną potrzebę przyspieszenia cyfryzacji i automatyzacji w polskich przedsiębiorstwach wskazuje też najnowszy raport Banku Światowego. Wciąż znacząco odstają one od średniej unijnej pod względem wykorzystania zaawansowanych technologii cyfrowych. Tylko 40 proc. polskich przedsiębiorstw osiąga podstawowy poziom intensywności cyfrowej, w porównaniu do średniej UE wynoszącej 55 proc.

– Specjalistyczne szkolenia pracowników to nie koszt, a inwestycja. Nasze doświadczenia pokazują, że firmy, które regularnie podnoszą kompetencje zespołów, notują wzrost produktywności nawet o kilkanaście procent. To szczególnie widoczne w obszarach transformacji cyfrowej – podsumowuje Joanna Mihułka-Petru, prezeska Altkom Akademii.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Pokolenie Z stawia na pieniądze. Wynagrodzenie ważniejsze niż work-life balance

Mówi się, że pieniądze to nie wszystko. Jednak w...

Rośnie liczba Filipińczyków pracujących w Polsce. Już niemal 15 tys. pracuje legalnie

Migracja zarobkowa obywateli krajów azjatyckich do Polski systematycznie rośnie....

Polska otwiera się na pracowników z Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej – nowe trendy na rynku pracy

Polski rynek pracy w ostatnich latach doświadcza znaczących zmian...
00:01:08

Nowe regulacje pracy platformowej: UE wprowadza domniemanie stosunku pracy

Rok 2025 przynosi znaczące zmiany w polskim prawie pracy,...

Podobne tematy

Pilotaż zakończony sukcesem – Poczta Polska rusza z modernizacją kolejnych placówek

W pierwszym kwartale 2025 roku Poczta Polska rozpoczyna proces...

Przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po podpis elektroniczny – oto dlaczego

W dobie cyfryzacji podpis elektroniczny staje się nieodłącznym elementem...

AI i automatyzacja w digitalu. Jak AI kształtuje przyszłość cyfrową według IAB Polska?

Sztuczna inteligencja jest dziś jednym z najszybciej rozwijających się...

IPO Watch 2024: Europa odbudowuje rynek IPO, rekordy i prognozy na 2025 rok

IPO Watch: Rok 2024 przynosi ponad dwukrotny wzrost wartości...

Październik 2024 w centrach handlowych: rosły obroty i odwiedzalność

Obroty najemców prowadzących działalność w centrach handlowych wzrosły...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie