piątek, 25 kwietnia, 2025

Przedsiębiorcy czekają na nowy termin obowiązkowego KSeF

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Minister Finansów poinformował, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur jednak nie będzie obowiązkowe od lipca 2024 roku. Przesunięcie terminu ma wynikać z krytycznych błędów w systemie, uniemożliwiających wdrożenie go w 2024 roku.

Minister Finansów stwierdził, że obowiązkowy KSeF na pewno nie wejdzie w życie w 2024 roku. To, czy system zawiera więcej błędów, wykaże zewnętrzny audyt. Błędy w KSeF mogłyby uniemożliwić przedsiębiorcom wystawianie faktur, co z kolei wpłynęłoby na ich płynność finansową. Dlatego zdaniem ekspertów lepiej poczekać, aż system będzie w pełni gotowy na pełną obsługę firm. Decyzja o przesunięciu terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF może ucieszyć przedsiębiorców, którzy jeszcze nie zdążyli dostosować do niego swoich systemów.

Jak wynika z Badania Polskiej Przedsiębiorczości, przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie inFaktu, tylko 44 proc. polskich mikro i małych firm słyszało o Krajowym systemie e-Faktur. Spośród nich w co piątej nie ma jeszcze planów na implementację KSeF. Rozwiązania służące integracji księgowości z systemem e-faktur zostały już wdrożone w co czwartym przedsiębiorstwie.

– W mojej ocenie Ministerstwo Finansów powinno, obok audytu, rozpocząć również sprawdzanie regulacji prawnych związanych z Krajowym System eFaktur, przede wszystkim w zakresie aktów wykonawczych. Kolejnym ważnym krokiem jest podanie daty wejścia w życie obowiązkowego KSeF. Obecnie wiele firm wdraża albo wdrożyło już system, a teraz pozostaną w zawieszeniu, nie wiadomo do kiedy. Z drugiej strony firmy, które jeszcze nie rozpoczęły wdrożenia, mogą nie rozpoczynać procesu do czasu ogłoszenia nowego terminu. Im szybciej Ministerstwo poda konkretną datę, tym więcej czasu będą mieć przedsiębiorcy, żeby przygotować się na KseF. Jak pokazało Badanie Polskiej Przedsiębiorczości, to co negatywnie wpływa na przedsiębiorców, to brak stabilnego prawa i jego niepewność – tłumaczy Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Jak przedsiębiorcy oceniają KSeF?

Ekspert inFakt ocenia, że obowiązkowe korzystanie z KSeF będzie rewolucją w wystawianiu faktur. Nie tylko zmieni sposób obiegu dokumentów, ale także zmusi przedsiębiorców do korzystania z jednej, uniwersalnej platformy. Wprowadzenie obowiązkowego fakturowania tylko drogą elektroniczną było oceniane pozytywnie przez prawie 40 proc. respondentów Badania Polskiej Przedsiębiorczości. Co czwarty ankietowany ocenił to rozwiązanie negatywnie.

Metodologia badania

Badanie Polskiej Przedsiębiorczości przeprowadzono wśród przedsiębiorców w listopadzie 2023 roku. Badanie zrealizowała agencja SW Research metodą mix-mode (CATI+CAWI) na grupie 400 osób (przedstawiciele mikro i małych firm). Udzielając odpowiedzi na pytania wchodzące w skład badania, respondenci posługiwali się pięciostopniową skalą ocen. Poszczególnym wariantom odpowiedzi przypisane zostały odpowiednie wagi – waga 1,0 dla wariantu bardzo pozytywnego, waga 0,5 dla wariantu umiarkowanie pozytywnego, waga 0 dla wariantu neutralnego, waga -0,5 dla wariantu umiarkowanie negatywnego oraz waga -1,0 dla wariantu bardzo negatywnego.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Dywidenda dla komplementariusza nie podlega VAT – korzystna interpretacja podatkowa

Wypłata udziału w zysku komplementariuszowi nie stanowi dla...

Jak zapoznać się z aktami w sprawie karnej?

Wiele osób, przeciwko którym prowadzone jest postępowanie karne, chciałoby...

Europejskie prawo jazdy w wersji 2.0 – co się zmieni dla kierowców i firm transportowych?

Unia Europejska finalizuje prace nad pakietem reform, które na...

Biznes kontra fikcja doręczenia – co oznaczają przepisy dla przedsiębiorców pozywających dłużników

Głośna ostatnio sprawa posła Płażyńskiego, któremu Sąd Okręgowy w...

Dochody z VAT rosną, ale mniej niż zakładano. Luka podatkowa maleje

Jak wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów, w 2024...

Podobne tematy

Wiceprezes Comarch na Europejskim Kongresie Gospodarczym: AI tworzy nowe zagrożenia

— Nie doceniamy skali wyzwania, jakim jest wdrożenie Krajowego...

Dochody z VAT rosną, ale mniej niż zakładano. Luka podatkowa maleje

Jak wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów, w 2024...

KSeF coraz bliżej. Tylko 34% firm MŚP wie, co je czeka

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie...

Kontrole podatkowe coraz rzadsze, ale skuteczniejsze – skarbówka typuje precyzyjnie

W 2024 roku liczba rozpoczętych kontroli podatkowych spadła o...

Przedsiębiorcy czekają na uproszczenie prawa

W ciągu kolejnych pięciu lat przepisy podatkowe dotyczące firm...

Przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po podpis elektroniczny – oto dlaczego

W dobie cyfryzacji podpis elektroniczny staje się nieodłącznym elementem...

Chiny odpowiadają na cła Trumpa

Chińskie ministerstwo finansów ogłosiło wprowadzenie 15-procentowych ceł na import...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie