BIZNESRatunek przed upadłością – na czym polega restrukturyzacja firmy?

Ratunek przed upadłością – na czym polega restrukturyzacja firmy?

Ratunek przed upadłością – na czym polega restrukturyzacja firmy?

Restrukturyzacja firmy to proces, który obejmuje niemal wszystkie obszary funkcjonowania przedsiębiorstwa. Celem jego przeprowadzenia jest ustalenie i wyeliminowanie przyczyn kryzysu ekonomicznego przedsiębiorstwa, a także poprawa relacji z wierzycielami lub kontrahentami. W wielu przypadkach to ostatnia deska ratunku dla firm, które nie mogą podźwignąć się z kryzysu finansowego i szukają sposobu na zmniejszenie obciążeń budżetowych.

Restrukturyzacja firmy – kiedy jest wskazana?

Powszechną praktyką, stosowaną niegdyś przez polskich przedsiębiorców, było zaciąganie kredytów obrotowych w celu spłaty bieżących zobowiązań finansowych. Podwyżka stóp procentowych oraz silny trend wzrostowy inflacji zniechęciły jednak do korzystania z tej formy wsparcia.  W efekcie w 2023 roku upadłość firmy została ogłoszona aż 5 tys. razy – o 2 tysiące więcej niż w roku 2022. Jak uchronić się przed takim scenariuszem?

Jeżeli przedsiębiorstwo w danym miesiącu nie może pokryć podstawowych zobowiązań z przychodów i nie ma poduszki na sfinansowanie trzymiesięcznych kosztów prowadzenia działalności, należy zainicjować procedury naprawcze. W takim przypadku restrukturyzacja firmy jest jedynym sensownym rozwiązaniem. Niezależnie od wielkości i skali działalności optymalne jest najczęściej Postępowanie o Zatwierdzenie Układu – wyjaśnia radca prawny Marcin Błaszyk z kancelarii TLhub.

Na czym polega restrukturyzacja firmy – rodzaje postępowań

Restrukturyzacja jednoosobowej działalności gospodarczej, dużego przedsiębiorstwa lub spółki, może przebiegać w różnym trybie. Oprócz wspomnianego postępowania o zatwierdzenie układu przedsiębiorcy mogą procedować w trybie postępowania układowego, przyspieszonego postępowania układowego oraz sanacyjnego.

Zdecydowanie najbardziej czasochłonną i złożoną formą restrukturyzacji jest postępowanie sanacyjne. W odróżnieniu od układowego charakteryzuje się daleko posuniętą ingerencją w prawo dłużnika do zarządzania własną firmą. W zamian za to zadłużony przedsiębiorca jest objęty szeroką ochroną prawną majątku przed działaniami egzekucyjnymi.

Restrukturyzacja firmy może nieść za sobą różne skutki w zależności od rodzaju prowadzonego postępowania oraz specyfiki firmy. Decyzja o uruchomieniu procedury musi być w każdym przypadku poddana indywidualne ocenie. Z pomocą TLhub szybko ustalisz najbardziej efektywny sposób działania i podejmiesz świadome decyzje, które pozwolą uchronić interesy Twojego przedsiębiorstwa.

Kiedy już podejmiesz działania naprawcze, warto poszukać sposobów na maksymalizację oszczędności podatkowych. Sprawdź, które ulgi dla firm możesz zastosować w swoim przedsiębiorstwie!

Restrukturyzacja firmy a pracownicy – o czym musisz wiedzieć?

A jak restrukturyzacja firmy wpływa na pracowników? W przypadku otworzenia postępowania o zatwierdzenie układu, postępowania układowego lub układowego przyspieszonego, prawa pracownicze pozostają niezmienne. Nie oznacza to, że pracodawca nie ma możliwości zredukowania etatów – może to zrobić przy poszanowaniu zapisów kodeksu pracy.

Sprawa wygląda nieco inaczej, jeżeli restrukturyzacja firmy wymaga uruchomienia postępowania sanacyjnego. W takim przypadku pracodawca nie ma obowiązku przeprowadzania konsultacji zamiaru wypowiedzenia czy przestrzegania ochrony przedemerytalnej. W takim trybie możliwe jest także skracanie okresu wypowiedzenia, rozwiązania umów terminowych oraz rozwiązania umowy w okresie ciąży lub urlopu wychowawczego. Pracownicy mają jednak prawo do odszkodowania z tytułu niewypłacalności.

Postępowanie sanacyjne jest ostatecznością i tak powinieneś je traktować. Jeżeli nie chcesz dopuścić do sytuacji, w której tracisz kontrolę nad firmą i jesteś zmuszony do drastycznych redukcji etatów, nie czekaj, aż sytuacja finansowa ulegnie pogorszeniu. Pamiętaj, że restrukturyzacja JDG l lub spółki już nie raz pozwoliła uratować najbardziej zadłużone podmioty gospodarcze. Daj szansę sobie i swojemu biznesowi – skontaktuj się z nami i pozwól sobie pomóc!

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

polski ład

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców: co dalej?

0
Przedsiębiorcy oczekują konkretów w sprawie opłacania tzw. składki zdrowotnej (po wielu latach polemik, obecnie coraz więcej jest stanowisk, że jest to po prostu podatek, a nie składka). Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców...