czwartek, 10 kwietnia, 2025

Revolut z wyceną 45 miliardów dolarów, ogłasza wtórną sprzedaż akcji

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online
  • Wtórna sprzedaż akcji zapewnia pracownikom możliwość upłynnienia akcji pracowniczych, pozwalając im zrealizować korzyści z ich wkładu w rozwój firmy Revolut.
  • Wtórna sprzedaż akcji wycenia Revolut na 45 miliardów dolarów, umacniając spółkę na pozycji najcenniejszej prywatnej firmy technologicznej w Europie.

Revolut podpisał umowy z grupą wiodących inwestorów technologicznych w celu umożliwienia pracownikom sprzedaży ich akcji, w drodze wtórnej sprzedaży, przy wycenie spółki na poziomie 45 miliardów dolarów.

Wtórna sprzedaż akcji pozwala obecnym pracownikom zrealizować ich inwestycję czasu, uwagi i pracy w rozwój firmy Revolut. Jednocześnie, Revolut pozyskuje dodatkowe finansowe wsparcie od grupy obecnych i nowych inwestorów. Liderami w ramach rundy finansowania były fundusze Coatue, D1 Capital Partners a także dotychczasowy inwestor Tiger Global.

Nowa wycena Revolut na poziomie 45 miliardów dolarów odzwierciedla dobre wyniki finansowe, jakie spółka osiągnęła w ostatnich kwartałach, a także postęp w realizacji celów strategicznych. W 2023 r. Revolut odnotował przychody na poziomie 2,2 mld $ (wzrost rok do roku o 95%) i rekordowy zysk przed opodatkowaniem w wysokości 545 mln $. W pierwszym półroczu 2024 r. spółka kontynuowała dobrą passę, odnotowując poprawę rentowności i roczny wzrost przychodów o ponad 80%. Revolut jest obecnie najczęściej pobieraną aplikacją finansową na 19 rynkach i jest na dobrej drodze by osiągnąć pułap 50 milionów klientów jeszcze przed końcem 2024 r.

Runda finansowania jest poparta silną dynamiką rozwoju biznesu firmy na przestrzeni roku. Revolut uzyskał licencję bankową w Meksyku, a następnie w lipcu otrzymał licencję bankową w Wielkiej Brytanii (zezwolenie z ograniczeniami), co stanowi istotny krok w dalszej ekspansji zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na świecie. Ponadto, Revolut ogłosił wprowadzenie serii nowych produktów, w tym programu lojalnościowego RevPoints, cyfrowych kart eSIM oraz uruchomił giełdę kryptowalut Revolut X.

Jestem dumny, że udało nam się zapewnić pracownikom możliwość zrealizowania korzyści z naszego wspólnego sukcesu. To dzięki innowacyjności, determinacji i ciężkiej pracy całego zespołu, staliśmy się najcenniejszą prywatną firmą technologiczną w Europie. Cieszymy się też ze współpracy z nowymi inwestorami, którzy podzielają naszą wizję i chcą wspólnie z nami zmienić krajobraz usług bankowych na świecie” – powiedział Nik Storoński, CEO i współzałożyciel Revolut.

Podzielamy misję Revolut, który działa na rzecz demokratyzacji dostępu do usług finansowych na świecie. Revolut udowodnił, że potrafi skalować biznes na dziesiątkach rynków. Wyniki firmy są świadectwem zaangażowania zespołu w szybkie tworzenie i wprowadzanie na rynek kolejnych innowacji finansowych. Pod kierownictwem Nika i zespołu zarządzającego Revolut doskonale radzi sobie ze złożonością rynku usług finansowych i dostarcza imponujące portfolio produktów, które trafiają w potrzeby klientów. Z niecierpliwością czekamy na owocną współpracę, który przyczyni się do transformacji globalnego sektora bankowego” – powiedział Philippe Laffont, założyciel i menedżer portfela w Coatue.

Morgan Stanley był wyłącznym partnerem pośredniczącym w transakcji.

(1) Na podstawie wewnętrznych rachunków zarządczych (niezaudytowanych)

(2) Na podstawie pobrań aplikacji z App Store/Google Play Store (lipiec 2024)

(3) Różna dostępność, w zależności od rynku

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

ORLEN analizuje rynek niskoemisyjnego i odnawialnego amoniaku

ORLEN rozpoczyna badanie rynku i dialog z potencjalnymi dostawcami...

Sfinks Polska zwiększył sprzedaż gastronomiczną o 6% w I kwartale 2025 r.

Restauracje sieci Sfinks Polska osiągnęły w I kwartale 2025...

100 mln euro dla 100 polskich startupów. Paweł Dobosz uruchamia fundusz inwestycyjny Formative

Sto milionów euro – tyle w ciągu trzech lat...

Archicom z 29% wzrostem sprzedaży mieszkań w I kwartale 2025 roku

Grupa Archicom zakończyła I kwartał 2025 roku z 530...

Astronika zbuduje rampę i wysięgnik dla misji ExoMars – polska technologia poleci na Marsa

Misja ExoMars coraz bliżej, a Airbus przekazał mediom informację...

Podobne tematy

AI Overviews od Google może zaszkodzić firmom. Czy czeka nas rewolucja w SEO?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz...

Linki, treści, ludzie – co naprawdę decyduje o sukcesie w SEO?

Po trzech latach wytężonej pracy badawczej i zainwestowaniu ponad...

Rewolucja w wyszukiwarkach: jak AI zmienia Google i strategie SEO?

Ostatnie pięć lat przyniosło prawdziwą rewolucję, zmieniającą zasady gry...

Chiny odpowiadają na cła Trumpa

Chińskie ministerstwo finansów ogłosiło wprowadzenie 15-procentowych ceł na import...

Google wspiera startupy medyczne – rusza nabór do Growth Academy: AI for Health

Google for Startups ogłasza nabór do kolejnej edycji programu...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie