BEZPIECZEŃSTWORosyjskie boty dezinformacyjne atakują Polskę

Rosyjskie boty dezinformacyjne atakują Polskę

Rosyjskie boty dezinformacyjne atakują Polskę

Rosyjskie media państwowe wykorzystują tajne oprogramowanie do ataków na Polskę za pomocą botów dezinformacyjnych.

Kilka krajów, w tym Polska, stały się celem ataków, wspieranej przez Rosję kampanii w mediach społecznościowych, która wykorzystuje oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji do szerzenia dezinformacji.

– Polska znów staje się jednym z kluczowych celów działań rosyjskich grup haktywistycznych, które chcą zasiać niepokój i dezinformację w opinii publicznej. Strategia fake news i wykorzystywania fałszywych postaci i informacji jest stosowana od dłuższego czasu – podkreśla Wojciech Głażewski z firmy Check Point Software Technologies w Polsce.

Czerwcowy atak na serwis informacyjny Polskiej Agencji Prasowej przez hakerów powiązanych z Rosją był tylko potwierdzeniem trendu, na który eksperci zwracali uwagę od kilku miesięcy.

Teraz oprogramowanie o nazwie Meliorator jest wykorzystywane przez podmioty stowarzyszone z RT (dawniej Russia Today), sponsorowanej przez państwo rosyjskiej organizacji medialnej, do tworzenia fikcyjnych osób w Internecie i publikowania wprowadzających w błąd treści. Meliorator tworzy fikcyjne profile w mediach społecznościowych – boty – często podające się za osoby fizyczne lub znane postacie. Operatorzy oprogramowania następnie wykorzystują te profile do promowania wiadomości wspierających rosyjski rząd.

Jak wynika z poradnika opublikowanego 09.07.2024 r przez służby bezpieczeństwa USA, Kanady i Holandii, podmioty i osoby powiązane z RT wykorzystują Meliorator do rozpowszechniania dezinformacji w Polsce, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Ukrainie, Izraelu i USA od co najmniej 2022 roku. Teraz zintensyfikowały działania. Do czerwca 2024 r. Meliorator działał tylko na platformie X, ale z najnowszej analizy wynika, że ​​funkcjonalność oprogramowania prawdopodobnie zostanie rozszerzona na inne sieci mediów społecznościowych.

Liczba i ryzyko cyberataków w Polsce wzrosły od początku roku o 200 proc. – potwierdzają eksperci firmy Check Point. Szczególnie widoczne jest jednak wykorzystanie technologii deepfake. To nie tylko zagrożenie technologiczne, ale także wyzwanie dla systemu demokracji wszystkich państw członkowskich. – Unia Europejska i państwa członkowskie aktywnie starają się przeciwdziałać tym zagrożeniom. Na przykład Komisja Europejska przyjęła niedawno ustawę o sztucznej inteligencji, która powinna zwiększyć przejrzystość, a także ograniczyć wykorzystanie sztucznej inteligencji do szkodliwych celów – powiedział Sergey Shykievich, kierownik Threat Intelligence Group w firmie Check Point Software Technologies.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DOJ) ogłosił, że przejął dwie nazwy domen i przeszukał prawie tysiąc kont w mediach społecznościowych wykorzystywanych przez rosyjskich aktorów do tworzenia farmy botów wzmocnionej sztuczną inteligencją za pomocą Melioratora.Władze podały, że do rejestracji fikcyjnych kont w mediach społecznościowych operatorzy farm botów korzystali z prywatnych serwerów e-mail, które z kolei polegały na dwóch nazwach domen pochodzących od dostawcy z USA. Departament Sprawiedliwości stwierdził, że zostały one przejęte przez FBI.

Oprócz działań Departamentu Sprawiedliwości firma X (dawniej Twitter) zajmująca się mediami społecznościowymi dobrowolnie zawiesiła pozostałe konta botów wskazane w dokumentach sądowych ze względu na naruszenia warunków świadczenia usług.

– Dzisiejsze działania są pierwszymi w zakłócaniu sponsorowanej przez Rosję farmy generatywnych botów mediów społecznościowych wzmocnionych sztuczną inteligencją – powiedział dyrektor FBI Christopher Wray. – Rosja zamierzała wykorzystać tę farmę botów do rozpowszechniania zagranicznej dezinformacji generowanej przez sztuczną inteligencję, skalując swoje prace przy pomocy sztucznej inteligencji, aby osłabiać naszych partnerów na Ukrainie i wpływać na narracje geopolityczne korzystne dla rosyjskiego rządu – głosi komunikat FBI.

Według poradnika większość kont obserwowanych przez boty może pochwalić się ponad 100 000 obserwujących, co jest niezbędne, aby boty mogły uniknąć wykrycia podczas interakcji z innymi kontami. Ponadto boty śledziły prawdziwe konta, które odzwierciedlały ich przekonania polityczne i zainteresowania wymienione w ich biografiach.

Władze USA łączą rozwój Melioratora z bliżej nieokreśloną Rosjanką, która na początku 2022 roku pracowała jako zastępca redaktora naczelnego w RT. Według doniesień RT traktowała farmę botów jako alternatywny sposób rozpowszechniania informacji poza standardowymi programami telewizyjnymi. RT przestał być nadawany w USA na początku 2022 roku.

Jak wynika z analiz ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, rozwój tej farmy botów został zatwierdzony i sfinansowany przez Kreml, a rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) miała dostęp do oprogramowania i mogła je wykorzystać do realizacji swoich celów.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

wybory

Trump vs Biden: jak wyniki wyborów mogą wpłynąć na różne sektory gospodarki USA

0
Temperatura wokół wyborów w USA rośnie, a dzięki wczesnemu zakończeniu walki o kandydaturę prezydencką w partiach, kampanie mogą rozpocząć się wcześniej niż zwykle. W swojej analizie ekspert Saxo przedstawia wstępne przewidywania dotyczące branż, które...