NIERUCHOMOŚCIRynek biurowy we Wrocławiu w 2023 r.

Rynek biurowy we Wrocławiu w 2023 r.

Rynek biurowy we Wrocławiu w 2023 r.

Według raportu firmy doradczej Brookfield Partners ,,Office Market Pulse – podsumowanie rynku biurowego we Wrocławiu” całkowite zasoby powierzchni biurowej w stolicy Dolnego Śląska na koniec 2023 r. wynosiły 1,49 mln m², z czego 1,15 mln m² to budynki klasy A (nowoczesne biurowce o wysokim standardzie i udogodnieniach), 331 tys. m² budynków klasy B (biurowce mniej nowoczesne, ale dalej zapewniające dobry standard) oraz 12 tys. m² budynków klasy C (biurowce o niższym standardzie lub obiekty zaadaptowane na biura).

Nowa podaż i projekty w budowie

W 2023 r. we Wrocławiu oddano do użytku łącznie ok. 90 000 m² powierzchni biurowej. Do największych nowych projektów należą m.in. Infinity (18 700 m²), B10 (14 500 m²), jak również modernizacja budynku Renoma.

W 2023 r. we Wrocławiu oddano do użytku kilka znaczących budynków biurowych. Jednak, relatywnie wysoka nowa podaż nie została zrekompensowana przez aktywność najemców, co w konsekwencji przyczyniło się do wzrostu współczynnika pustostanów. Obecnie poziom pustostanów w stolicy Dolnego Śląska w budynkach klasy A sięga 18%. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że planowanych jest około 10 nowych inwestycji biurowych, co stawia Wrocław na trzecim miejscu po Warszawie i Krakowie. – mówi Milena Węglarz, Starszy Doradca w Brookfield Partners.

Aktualnie największym wrocławskim projektem w budowie jest budynek A kompleksu biurowego Quorum, który dostarczy na rynek około 18 000 m².

Popyt na rynku nieruchomości biurowych we Wrocławiu

We Wrocławiu aktywność na rynku najmu była stabilna przez cały 2023 r. Popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe osiągnął poziom około 150 000 m². Stanowi to drugi najwyższy wynik na rynkach regionalnych pod względem wynajętej powierzchni.

Pod względem lokalizacji największym zainteresowaniem najemców w 2023 r. cieszyły się Krzyki oraz Śródmieście.

W 2023 r. wrocławski rynek biurowy był stabilny pod względem popytu. Nadal widzimy dużą aktywność najemców. Utrzymuje się również trend polegający na relokacji do bardziej atrakcyjnych biurowców w dobrych lokalizacjach. Trend ten wynika z dążenia do optymalizacji kosztów związanych z wynajmowaną powierzchnią biurową oraz chęci zwiększenia efektywności jej wykorzystania. – dodaje Milena Węglarz, Starszy Doradca w Brookfield Partners.

Wyzwania dla najemców

Jak wynika z raportu ”Office Market Pulse” wywoławcze stawki czynszu za powierzchnię biurową we Wrocławiu pozostawały stabilne w 2023 r. W najlepszych budynkach biurowych w strefach centralnych stawki miesięczne mieściły się w przedziale 14,5-17,0 EUR/m². Najemcy zainteresowani nowoczesnymi biurowcami o wysokim standardzie i udogodnieniach muszą liczyć się z rosnącymi stawkami czynszu najmu. W rejonie Fabryczna, który jest największą strefą biurową poza Centrum, czynsze oscylują wokół 13,0-15,0 EUR/m² miesięcznie.

Jednym z elementów szeroko dyskutowanych w ostatnich miesiącach były niewątpliwie podwyżki opłat eksploatacyjnych z jakimi musieli zmierzyć się najemcy. Utrzymująca się od dłuższego czasu wysoka inflacja w Polsce i strefie euro, w połączeniu ze wzrostem płacy minimalnej i innych opłat, wpłynie na poziom opłat za usługi. W nadchodzących miesiącach najemcy będą musieli stawić czoła znacznej indeksacji czynszów oraz dalszym podwyżkom opłat eksploatacyjnych, których pierwsze zmiany zaobserwowaliśmy w ubiegłym roku.

Wskaźnik pustostanów

Na koniec grudnia 2023 r. wolumen wolnej powierzchni oferowanej do wynajęcia we wszystkich klasach we Wrocławiu wynosił około 270 000 m², co przekłada się na wskaźnik pustostanów na poziomie 18%. Wolnej powierzchni biurowej budynków klasy A było natomiast około 125 000 m² – wskaźnik pustostanów w samej klasie A również wynosił 18%.

Obecnie najwięcej dostępnej powierzchni dla najemców znajduje się w rejonie Fabryczna, dostępnych jest tam około 40 000 m² (13%) nowoczesnej powierzchni biurowej.

Największym zainteresowaniem najemców cieszą się Krzyki, gdzie wolna powierzchnia biurowa wynosi około 16 000 m². Mimo wysokich stawek czynszu zainteresowanie najemców jest tu największe. Najtrudniej znaleźć najemców w Szczepinie, gdzie wskaźnik pustostanów przekroczył 40%.

Trendem, który obserwowaliśmy w 2023 roku, był wyraźny spadek aktywności deweloperskiej na rynku biurowym. Spadek ten miał kilka przyczyn. Wśród nich warto wymienić wprowadzane podwyżki stóp procentowych czy utrwalony w czasie pandemii styl pracy hybrydowej, co obniżyło popyt na powierzchnię – podsumowuje Milena Węglarz, Starszy Doradca w Brookfield Partners.

Cały raport ,,Office Market Pulse – podsumowanie rynku biurowego we Wrocławiu” dostępny jest do pobrania: Office Market Pulse

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...