wtorek, 29 kwietnia, 2025

Sierpień przynosi stabilizację cen na rynku materiałów budowlanych

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Sierpień był kolejnym miesiącem stabilizacji cen na rynku wyrobów budowlanych – wynika z najnowszego raportu Grupy PSB Handel. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają uwagę, że warunki do rozpoczęcia budowy są wciąż sprzyjające, choć na horyzoncie pojawiły się czarne chmury.

Widać, że wielu inwestorów, którzy  indywidualnie budują swoje domy, starają się wykorzystać ten moment. Statystyki GUS wskazują bowiem na znaczne ożywienie w budownictwie jednorodzinnym, i to mimo wciąż niskiej dostępności kredytów – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

W ciągu ośmiu miesięcy tego roku inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę blisko 54,4 tys. mieszkań (głównie domów jednorodzinnych). Oznacza to przeszło 11% wzrost w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Pamiętajmy jednak o tym, że to odbicie jest w dużej mierze efektem niskiej bazy. W ubiegłym roku mieliśmy wręcz zapaść w budownictwie jednorodzinnym. Rozpoczynaniu budów nie sprzyjała niepewna sytuacja gospodarcza spowodowana wojną w Ukrainie, drogie kredyty oraz strach przed wzrostem cen materiałów budowlanych.

Osoby planujące budowę domu jednorodzinnego miały jeszcze świeżo w pamięci horror cenowy, jaki przeżywali inwestorzy, którzy podjęli się budowy domów na fali pocovidowej euforii. Jednak już w drugiej połowie ubiegłego roku sytuacja inwestorów zdecydowanie się poprawiła. Przede wszystkim ceny wielu materiałów budowlanych spadły po raz pierwszy od kilku lat. Co ważne, ten trend utrzymał się także w tym roku – komentuje ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Grupa PSB Handel, która monitoruje rynek wyrobów wykorzystywanych przede wszystkim w budownictwie jednorodzinnym poinformowała, że w sierpniu ich średnia cena liczona dla 20 grup asortymentowych była o 0,4% niższa niż w analogicznym okresie rok temu. Obniżki miały miejsce w 13 kategoriach. Do 1% spadły ceny w grupach: chemia budowlana, dekoracje, wyposażenie, AGD, instalacje, ogrzewanie oraz izolacje termiczne. W kolejnych grupach spadki były następujące: narzędzia, ogród, hobby oraz płytki, łazienki, kuchnie (po -2%), izolacje wodochronne (-3%), oświetlenie, elektryka, wykończenia, dachy, rynny oraz sucha zabudowa (po -4%).

Z kolei wzrost cen w ciągu 12 miesięcy miał miejsce w siedmiu grupach asortymentowych: płyty OSB, drewno (+10%), cement, wapno (+4%), stolarka i ściany, kominy (po +3%), farby, lakiery i otoczenie domu (po +1%) oraz motoryzacja (+0,1).Wyk.1 – Ceny wyrobów budowlanych-sierpień 2024- miesiąc do miesiąca

Z danych Grupy PSB Handel wynika ponadto, że sierpień był okresem stabilizacji cenowej. Średnia cena liczona dla 20 grup asortymentowych była o 0,2% niższa niż w lipcu. Wprawdzie ceny wzrosły w sześciu grupach towarowych (ściany, kominy, motoryzacja, otoczenie domu, wykończenia, płytki, łazienki, kuchnie oraz narzędzia), ale podwyżki nie przekraczały 1%.

Poziom z lipca utrzymały za to ceny chemii budowlanej, izolacji termicznych i dekoracji. Zaś w siedmiu grupach ceny spadły. Obniżki do 1% objęły stolarkę, dachy, rynny, farby, lakiery, cement, wapno, instalacje, ogrzewanie, wyposażenie, AGD oraz ogród, hobby. Największy spadek cen miał miejsce w kategorii: sucha zabudowa, izolacje wodochronne i płyty OSB, drewno (po -1) oraz oświetlenie, elektryka (-2%).

Warto zwrócić uwagę nie tylko na stabilizację cen wielu materiałów. W tym roku wzrosła podaż działek. Przeszukiwarka portali nieruchomości Adradar podaje, że w sierpniu tego roku w ofercie rynkowej było 246 tys. działek, czyli o ponad 13% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.Wyk.2 – Ceny wyrobów budowlanych-sierpień 2024- rok do roku

Z drugiej strony pojawiły się obawy, że część producentów i handlowców podniesie ceny wyrobów budowlanych na fali popowodziowej odbudowy i remontów zalanych domów i mieszkań. Teoretycznie takie ryzyko raczej nie jest duże, bo powódź objęła jedynie fragment kraju. I nawet, jeśli lokalnie zalane zostały jakieś fabryki czy hurtownie budowlane, to nie powinno to mieć wpływu na cały rynek.

Ekspert portalu RynekPierwotny.pl przyznaje jednak, że istnieje spore prawdopodobieństwo, że w najbliższych miesiącach tempo wzrostu kosztów budowy przyspieszy bez względu na inwestycje związane z usuwaniem skutków powodzi. Najpewniej czeka nas dodatkowo wysyp inwestycji dofinansowanych przez Unię Europejską m.in. w ramach Krajowego Planu Odbudowy. To zaś może oznaczać wzrost cen wielu materiałów budowlanych.

Autor: RynekPierwotny.pl

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Słaba sprzedaż mieszkań deweloperów, ale WIG-Nieruchomości bije rekordy

Początek br. okazał się dla deweloperów mieszkaniowych notowanych na...

Nowelizacja ustawy wiatrakowej a rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce

Jest coraz bliżej do uchwalenia przez sejm nowelizacji tzw....

Ekspert: Nowe przepisy o jawności cen mieszkań mogą ustabilizować ceny, ale ograniczą elastyczność

Ceny mieszkań będą jawne. Ekspert: Politycy znowu przyjmują retorykę...

Podobne tematy

Budujesz bez pozwolenia? Możesz na tym dobrze wyjść

Prawo budowlane dopuszcza pod pewnymi warunkami legalizację samowoli budowlanych,...

Gdańsk przegonił Kraków! Średnia cena mieszkań wyższa niż pod Wawelem

W Gdańsku średnia cena metra kwadratowego mieszkań dostępnych w...

Masz starą książeczkę mieszkaniową z PRL? Możesz odzyskać nawet 20 tys. zł

20 tysięcy złotych – na tyle przeciętnie premii gwarancyjnej...

Luty bez większych zmian na rynku pierwotnym. Wyjątkiem pozostaje Trójmiasto

Drugi miesiąc 2025 r. upłynął pod znakiem stabilizacji średniej...

Jak miłość wpływa na portfel? Ekonomiczne korzyści życia we dwoje

Walentynki to nie tylko okazja do celebrowania miłości, ale...

Nowe przedstawicielstwo CEE Digital Coalition w Brukseli. Cel? Większy wpływ na unijne regulacje

Stałe przedstawicielstwo w Brukseli otworzyła koalicja organizacji cyfrowych z...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie