BIZNESSkutki zamknięcia granic Wielkiej Brytanii dla polskich przedsiębiorców

Skutki zamknięcia granic Wielkiej Brytanii dla polskich przedsiębiorców

Skutki zamknięcia granic Wielkiej Brytanii dla polskich przedsiębiorców

Od wtorku zostanie zamknięta granica pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. Powodem jest nowa odmiana COVID-19, która w dosyć szybki sposób rozprzestrzenia się na wyspach brytyjskich. Oprócz ruchu pasażerskiego zamknięte mają być także połączenia towarowe. Zamknięty zostanie m.in. kanał La Manche oraz przeprawy promowe z francuskich portów. Czy tego typu rozwiązanie mające na celu walkę z COVID-19 przełoży się w znaczący sposób na i tak już podupającą gospodarkę?

  • To zależy na ile szczelnie zostaną zamknięte granicę. Często mamy sytuację na granicy wschodniej wielogodzinnych czy nawet kilkudniowych kolejek samochodów ciężarowych, są jednak towary uprzywilejowane z krótkim okresem przydatności do spożycia, które są obsługiwane poza kolejnością. Jeżeli blokada granicy będzie 100% i na dodatek wypadła teraz w okresie przedświątecznym to utrudnienie może być dość istotne i na pewno będzie kolejnym powodem do zaostrzenia relacji na gruncie Wielka Brytania, Unia Europejska. – Mówi Sebastian Sadowski-Romanov prezes firmy ITRO.

Sytuacja, która ma teraz miejsce w związku z koronawirusem to w pewnym sensie początek zmian do których przedsiębiorcy będą musieli się przyzwyczaić gdy Wielka Brytania opuści definitywnie Unię Europejską. – W zależności od tego jakie stawki celne i inne obostrzenia zostaną zastosowane wobec dostawców z Unii będziemy mogli określić na ile wpłyną na handel. Spowoduje to podniesienie cen na importowane produkty, wydłuży logistykę z powodu odpraw o jeden może dwa dni, ale co najważniejsze spowoduje spadek konkurencyjności względem dostawców z poza Unii Europejskiej, którzy już wcześniej podlegali obostrzeniom celnym. – stwierdza Sebastian Sadowski-Romanov.

Sytuacja panująca w Zjednoczonym królestwie może mieć także negatywne skutki jeżeli chodzi o  polskie firmy, które na teren Wielkiej Brytanii eksportują swoje wyroby. – Polskie firmy eksportują do Wielkiej Brytanii głównie części do samochodów i maszyn rolniczych. Rynek ten zajmuje trzecie miejsce w polskim eksporcie. Jeżeli wojna handlowa przejdzie z poziomu gospodarczego na poziom polityczny to możemy spodziewać się znaczących utrudnień w handlu z tym rynkiem – Zaznacza przedsiębiorca.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...