środa, 9 kwietnia, 2025

Słabnąca inflacja i obniżki stóp procentowych w 2024 roku mogą przyciągnąć inwestorów z powrotem na rynek IPO

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

W 2023 r. liczba IPO spadła na całym świecie o 8 proc., a łączne wpływy uzyskane z tego tytułu, aż o jedną trzecią (33 proc.). Jednak w obu Amerykach odnotowano wzrost pod tym względem odpowiednio o 15 proc. oraz 155 proc. Z kolei w regionie Azji i Pacyfiku liczby te spadły o 18 proc. oraz 44 procent. Tymczasem w regionie EMEIA łączna liczba nowych ofert publicznych wzrosła o 7 proc., ale związane z tym wpływy spadły o 39 proc. Słabnąca na całym świecie inflacja i potencjalne obniżki stóp procentowych w 2024 roku mogą przyciągnąć inwestorów z powrotem na ścieżkę IPO dzięki poprawie płynności na rynkach oraz perspektywie uzyskania oczekiwanego zwrotu z inwestycji. Ich zaufanie może jedynie podważyć utrzymująca się niestabilność geopolityczna – wynika z EY Global IPO Trends Q4 2023. Cały raport dostępny jest w witrynie internetowej EY IPO Trends Q4 2023 | EY Polska.

W zeszłym roku krajobraz globalnego rynku pierwszych ofert publicznych uległ zmianie. Poprawa nastrojów na rynkach zachodnich stanowiła przeciwwagę dla ochłodzenia, które nastąpiło w Chinach. Generalnie duże oferty okazały się mało atrakcyjne, a na giełdach pojawiły się głównie małe spółki z rynków wschodzących. Globalny rynek IPO zakończył tamten rok liczbą 1 298 transakcji, które przyniosły kapitał w wysokości 123,2 mld USD. W porównaniu z poprzednim, wpływy z IPO były o około jedną trzecią niższe. Niemniej wolumeny odnotowanych transakcji wzrosły zarówno w obu Amerykach, jak i w regionie EMEIA. Zasadniczy wpływ na mniejszą liczbę IPO i duży spadek ich wartości w 2023 roku miała niezwykle agresywna polityka pieniężna prowadzona przez niemal wszystkie banki centralne na świecie. Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie od 2022 roku odnotowano 10 lub więcej podwyżek stóp procentowych. Spowodowało to spadek wolumenu IPO na największych rynkach. Odnotować należy również, że fala dużych debiutów giełdowych, które pojawiły się na rynku we wrześniu 2023 roku przyniosła niezadowalające wyniki rynkowe odzwierciedlając tym samym utrzymujące się niedopasowanie oczekiwań w zakresie wyceny akcji pomiędzy emitentami a inwestorami. Skłoniło to niektóre firmy do przełożenia terminu sfinalizowania procesu IPO.

Zainteresowanie firm giełdowym debiutem jest duże podobnie jak związany z tym coraz większy entuzjazm inwestorów. Wiele firm odkłada jednak wciąż decyzje z tym związane w oczekiwaniu na poprawę sytuacji makroekonomicznej, złagodzenie polityki pieniężnej, poprawę płynności, ustabilizowanie się sytuacji geopolitycznej oraz ogólnie korzystniejsze warunki rynkowe, które stworzą im jeszcze lepsze możliwości i szanse na pomyślne przeprowadzenie całego procesu. Dlatego mimo wzmożonej aktywności i rosnącego zainteresowania firm IPO przedsiębiorcy postępują bardzo ostrożnie, bacznie analizują sygnały rynkowe oraz wyczekują najlepszego momentu, aby jak najpełniej wykorzystać szansę jaką niewątpliwie niesie ze sobą pod tym względem 2024 rok – powiedziała Anna Zaremba, Partnerka EY.

W oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych

Obecny spadek globalnej inflacji i oczekiwane w związku z tym obniżki stóp procentowych zwiększą aktywność na rynkach finansowych ze względu na optymistyczne perspektywy uzyskania oczekiwanego zwrotu z inwestycji. Łagodzenie polityki pieniężnej powinno zatem zachęcić inwestorów do inicjowania nowych IPO tym bardziej, że nawet mniejsze transakcje, które pojawiają się na rynku odnotowują coraz lepsze wyniki. Dlatego wiele rządów państw podejmuje działania mające na celu zachęcenie firm do wejścia na giełdy. Aktywność ta jest szczególnie wzmożona w gospodarkach charakteryzujących się wysokim wzrostem. Wiele zależy jednak od poprawy otoczenia makroekonomicznego. Przedsiębiorcy z niecierpliwością czekają na korzystniejsze warunki rynkowe, które stworzą im lepsze możliwości i szanse na pomyślne przeprowadzenie procesu IPO. Przedsiębiorcy, którzy chcą wejść na giełdę w 2024 roku, będą musieli być dobrze przygotowani biorąc pod uwagę także inne czynniki, takie jak: regulacje rządowe, ożywienie działalności gospodarczej, narastające napięcia i konflikty, agenda ESG oraz globalny łańcuch dostaw. Powinni oni również rozważyć wszystkie alternatywne opcje i inne metody finansowania, w tym nawet sprzedaż swoich przedsiębiorstw.

Metodologia badania
EY przeanalizował dane dotyczące IPO w 2023 roku na podstawie informacji dostarczonych przez: Dealogic, Capital IQ, Wind, SPACInsider i EY.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Trump kontra Glapiński – kto bardziej wstrząsnął rynkiem?

Wczoraj na rynku mieliśmy pojedynek silnych charakterów – kto...

Trump otworzył puszkę Pandory. Giełdy, ropa, złoto i Bitcoin lecą w dół

Powiedzenie, że Donald Trump otworzył puszkę Pandory, doskonale opisuje...

Cisza przed kolejną burzą? Rynki stabilizują się po nerwowym otwarciu tygodnia

Media biznesowe są zalane artykułami o cłach. Sytuacja wygląda,...

Rynki w cieniu wojen celnych: chwilowe odbicie czy początek większego trendu?

Rynki chcą wierzyć w lepszy czas, o czym świadczą...

(C)zarny (Ł)abędź (A)takuje

Czerwień to kolor, którym giełdy przywitały nowy tydzień. Spadki...

Podobne tematy

Trump wywołuje burzę na rynkach – dolar gwałtownie traci

Donald Trump nie zaskoczył nas samą decyzją o wprowadzeniu...

RPP nie zmienia stóp, ale rynek czeka na obniżki. Pierwsza może nadejść w lipcu

RPP nie zmieniła w kwietniu poziomu stóp procentowych. Rankomat.pl...

RPP pod presją danych i globalnych trendów – czy obniżka stóp nadejdzie wcześniej niż sądzimy?

Przed nami kolejne już posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Choć...

Celna niepewność przed nami – jak inwestorzy przygotowują się na zmiany?

Dzisiaj internet pełen jest krotochwil w związku ze świętem...

Pozytywne dane z USA i Turcji. Czesi wstrzymują się z obniżką stóp

Zamówienia w USA pozytywnie zaskoczyły rynki. Jest to spora...

Czego boją się Polacy? Zdrowie bliskich i własne ważniejsze niż inflacja

Polacy obecnie najbardziej boją się chorób, przede wszystkim swoich...
00:10:43

Od początku roku polski inwestor zarobił na złocie 7,5% – amerykański dwa razy więcej

Polski inwestor inwestujący złote w złoto zarobił od początku...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie