czwartek, 17 kwietnia, 2025

Słabsze odczyty zza oceanu, spadek bezrobocia w Polsce i problemy rubla

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Środa przyniosła znaczną kumulację odczytów zza oceanu. Ostatecznie, słabsze wyniki z indeksów koniunktury i zamówień przeważyły nad dobrymi z rynku pracy oraz informacjami o dochodach. W Polsce spada bezrobocie, a waluta rosyjska wreszcie urealnia swój brak wartości. 

Pakiet danych zza oceanu

Środa była bardzo bogata w dane z USA. O 14:30 dowiedzieliśmy się, że w ramach rewizji danych nie zmieniono odczytu PKB za trzeci kwartał. Dodatkowo znów spadła liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Słabiej wypadły jednak zamówienia na dobra – zarówno z wyłączeniem środków transportu, jak i z ich uwzględnieniem. To rozróżnienie jest istotne ze względu na duży wpływ handlu samochodami na ten wskaźnik. W dalszej części dnia opublikowano indeks Chicago PMI, który okazał się wyraźnie słabszy od oczekiwań.  Na osłodę zobaczyliśmy jeszcze niespodziewany wzrost dochodów Amerykanów. Rynek silniej wycenił jednak zamówienia i słabszy indeks koniunktury, co spowodowało wczorajsze osłabienie dolara względem głównych walut.

Niespodziewany spadek bezrobocia

Wczoraj wbrew przypuszczeniom bezrobocie w Polsce spadło do 4,9%. Ostatni raz osiągnięto taki wynik w czerwcu zeszłego roku. To także druga najniższa wartość od lat 90. Październik to jednak koniec prac sezonowych w rolnictwie, w związku z czym można oczekiwać, że wynik ten w kolejnych miesiącach nie ulegnie poprawie, a nawet może się delikatnie pogorszyć. Bezrobocie w Polsce w miesiącach zimowych idzie około pół punktu procentowego w górę, a od początku prac sezonowych w rolnictwie i turystyce letniej znów wraca. Rynki przyjęły te dane wyjątkowo spokojnie. Nie było widać reakcji na polskim złotym.

Problemy rubla

Waluta rosyjska przyciąga uwagę na rynkach tylko jak dzieje się coś bardzo nieszablonowego. Odcięcie Rosji od rynków światowych spowodowało, że zainteresowanie kwotowaniami wyraźnie spadło, a w ciągu ostatniego tygodnia rubel stracił aż 10% swojej wartości. W tle pojawiła się informacja centralnego banku Rosji o możliwym wstrzymaniu skupu walut obcych. Złośliwi komentatorzy zwracają uwagę, że jak ktoś ma walutę obcą i potrzebuje rubli rosyjskich to znacznie łatwiej znajdzie na ulicy chętnego na wymianę po kursie rynkowym niż w drugą stronę. Mówi się również o możliwych dalszych podwyżkach stóp procentowych. Warto zaznaczyć, że jednak rosły one w tym roku w lipcu, wrześniu i październiku, a mimo tego rubel jest w odwrocie.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:00 – Niemcy – inflacja konsumencka.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w InternetowyKantor.pl

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Euro kontratakuje, dolar pod presją. Czy kurs dolara spadnie poniżej 3,75?

Euro kontratakuje. Czy będzie nowy szczyt na notowaniach głównej...

Słabość dolara trwa. Czy dobre dane z Wielkiej Brytanii uratują funta?

Ostatnie dni to dość silne wyciszenie wojny handlowej. Z...

Podobne tematy

Cła Trumpa grożą stagflacją. Polska i Europa odczują skutki przez Niemcy

Decyzje Donalda Trumpa z 2 kwietnia mogą wyznaczać nową...

Euro kontratakuje, dolar pod presją. Czy kurs dolara spadnie poniżej 3,75?

Euro kontratakuje. Czy będzie nowy szczyt na notowaniach głównej...

Ceny w USA rosną wolniej, ale ryzyko recesji coraz większe

Inflacja CPI w USA w marcu wyniosła 2,4 proc....

Trump wywołuje burzę na rynkach – dolar gwałtownie traci

Donald Trump nie zaskoczył nas samą decyzją o wprowadzeniu...

RPP nie zmienia stóp, ale rynek czeka na obniżki. Pierwsza może nadejść w lipcu

RPP nie zmieniła w kwietniu poziomu stóp procentowych. Rankomat.pl...

RPP pod presją danych i globalnych trendów – czy obniżka stóp nadejdzie wcześniej niż sądzimy?

Przed nami kolejne już posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Choć...

Celna niepewność przed nami – jak inwestorzy przygotowują się na zmiany?

Dzisiaj internet pełen jest krotochwil w związku ze świętem...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie