INWESTYCJEStrategie intraday dla początkujących – co warto wiedzieć?

Strategie intraday dla początkujących – co warto wiedzieć?

Strategie intraday dla początkujących – co warto wiedzieć?

Handel intraday opiera się na krótkich i dynamicznych transakcjach. Perspektywa czasowa jest tutaj nie dłuższa niż jeden dzień. Taki czas działania sprawia, że inwestor musi wykazać się dużą czujnością i sprytem. Sprawdź, o czym jeszcze warto pamiętać, stosując ten rodzaj tradingu!

Czym jest handel intraday?

Horyzont inwestycyjny, czyli czas realizacji inwestycji, może być naprawdę różny. Jedni traderzy stawiają na trading długoterminowy, który wymaga spojrzenia na rynek z szerszej perspektywy. Inni wolą krótki termin i analizę bieżącego momentu rynkowego. Wśród opcji short-term znajdziemy m.in. popularny handel intraday, czyli model otwierania transakcji w ciągu jednego dnia handlowego.

Rozwiązanie spekulacyjne ma oczywiście swoje wady i zalety. Przede wszystkim inwestor ma ekspozycję na natychmiastowe zwroty w przypadku powodzenia swojej strategii. Niestety, równie szybkie mogą tu być także straty. Inwestycje intraday dają ponadto możliwość dywersyfikacji portfela, a w związku z krótkim horyzontem czasowym można tu z łatwością zmienić obraną strategię.

Główne strategie day tradingu

W krótkoterminowym handlu intraday możesz postawić na różne strategie. Przede wszystkim ważną opcję stanowi tu scalping, czyli otwieranie i zamykanie pozycji w trakcie kilku minut czy sekund. Niektórzy inwestorzy stawiają też na handel opierający się na bieżących wydarzeniach. Skokowe zmienności są tu wykorzystywane do realizacji szybkich transakcji.

Ponadto ciekawą opcją jest możliwość skorzystania z dźwigni finansowej. To zaawansowany instrument inwestycyjny, który daje z jednej strony ekspozycję na wysokie zwroty, z drugiej zaś generuje duże ryzyko straty. Warto jest więc dobrze przemyśleć, jaki poziom ryzyka tolerujemy i zgodnie z tym wybierać rodzaje transakcji.

Bez względu na to czy zdecydujesz się wykorzystanie dźwigni czy nie, nigdy nie inwestuj więcej niż jesteś gotowy/a stracić! W żadnym wypadku nie przeznaczaj także na inwestycje niezbędnych środków utrzymania. Pamiętaj także, aby nigdy nie inwestować jakichkolwiek środków w instrumenty których nie rozumiesz – lepiej poczytać, doedukować się i wypróbować instrument na koncie demonstracyjnym, niż w ciemno zainwestować i stracić realne środki.

Dla kogo jest intraday?

Handel w terminie jednego dnia wymaga dużego zaangażowania od tradera. Uczestnik rynku musi stale trzymać rękę na pulsie i śledzić wiadomości, które spływają z otoczenia rynkowego. Ważne jest także szybkie podejmowanie decyzji i swego rodzaju refleks. Te aspekty odróżniają dynamiczne inwestycje intraday od nieco „spokojniejszych” longterm.

Inwestorzy mają tu mniej czasu na analizę, a czas na podejmowanie decyzji jest często wyjątkowo krótki. Tutaj liczy się także spostrzegawczość i zauważanie niuansów, które mogą wpłynąć na wynik całej transakcji. Ten rodzaj tradingu wybierają przede wszystkim ci, którzy poszukują szybkich zwrotów i natychmiastowych rezultatów.

Trading intraday, czyli ograniczony do jednej doby, daje duże możliwości inwestycyjne. Jak w każdym rodzaju handlu niezmiernie ważne są tutaj różne aspekty: opracowanie własnej strategii działania, umiejętne zarządzanie pojawiającymi się emocjami czy zdyscyplinowanie.

Chcesz nauczyć się więcej o technikach tradingu? Skorzystaj z materiałów dostępnych na Ava Trade! To darmowa baza wiedzy i jednocześnie platforma inwestycyjna, gdzie znajdziesz niezbędne narzędzia potrzebne do tego, aby wejść w świat inwestowania!

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...