PRZEMYSŁSystem MES, czyli sprawne zarządzanie produkcją

System MES, czyli sprawne zarządzanie produkcją

System MES, czyli sprawne zarządzanie produkcją

Nowoczesne przedsiębiorstwa nie stronią od technologii, które znacznie ułatwiają ich funkcjonowanie. Dotyczy to każdej branży, w tym również produkcyjnej. Jednym z dowodów na potwierdzenie tej tezy jest popularność systemów MES. Co to takiego, w jakich firmach jest niezbędne i jakie rozwiązania są dostępne? Wyjaśniamy!

Co to jest system MES?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym konkretnie jest MES. Rozwinięcie tego skrótu to – Manufacturing Execution System. Co to oznacza w praktyce? Otóż system MES to oprogramowanie wdrażane w firmach zajmujących się produkcją. Pozwala ono łatwo integrować ze sobą procesy produkcyjne i zarządzać nimi. Najlepsze rozwiązania w pewnym zakresie łączą w sobie specyfikę MES i innych narzędzi dla biznesu oraz mogą współpracować z różnymi systemami w firmie. Innymi słowy, możliwości takiego oprogramowania dalece wykraczają poza zarządzanie produkcją, pozwalając integrować je z innymi obszarami funkcjonowania firmy.

Sprawny system MES to rozwiązanie wielomodułowe. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie jego możliwości i funkcjonalności do potrzeb danej firmy, w zależności od jej wielkości i specyfiki funkcjonowania. Przykładowe funkcje takiego oprogramowania to:

  • obsługa zleceń produkcyjnych,
  • obsługa dostaw,
  • nadzór nad zapotrzebowaniem materiałowym,
  • organizacja zleceń produkcyjnych,
  • kalkulacje kosztowe,
  • rozliczenia produkcji,
  • i wiele innych.

system mes

Czy potrzebujesz systemu zarządzania produkcją?

Zastanawiasz się może, czy MES to coś, z czego warto skorzystać również w Twojej firmie. Na to pytanie odpowiadamy jednoznacznie – mowa o rozwiązaniu przydatnym w każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym. Największe podmioty na rynku nie mają wątpliwości w kwestii zapotrzebowania na korzystanie z zaawansowanych programów. Okazuje się to jednak niezbędne również w średnich i małych firmach produkcyjnych. Dlaczego?

Dobry system umożliwia zachowanie całkowitej kontroli nad procesem produkcyjnym, od organizacji materiałów, przez proces tworzenia produktów, po magazynowanie gotowych. Tym samym w przedsiębiorstwie zaczyna panować porządek, a błędy zachodzą zdecydowanie rzadziej. Oznacza to istotną oszczędność czasu i pieniędzy, a także ogólnie sprawniejsze funkcjonowanie firmy. W przypadku średnich i małych firm jest to nawet ważniejsze niż u największych graczy na rynku. Im mniejsze przedsiębiorstwo, tym poważniejsze mogą być konsekwencje pojedynczych niedociągnięć, a utrata przez niedopatrzenie pojedynczego klienta bywa bardziej bolesna.

Rozwiązanie SaaS dla małych firm

Systemy MES są dostępne w różnych formach. Producenci oferują je m.in. jako oprogramowanie Open Source (do samodzielnego wdrożenia) lub licencje instalowane lokalnie – na urządzeniach w firmie. Niemniej średnim i małym firmom często polecany jest system SaaS – Software as a Service. Oznacza to, że oprogramowanie jest oferowane jako usługa, a więc wszelkie dane są przechowywane w chmurze na serwerach należących do usługodawcy. Dla firmy oznacza to szereg korzyści, takich jak brak konieczności budowy własnej serwerowni oraz wykupywania licencji na oprogramowanie instalowane na komputerach. Co więcej, również o kwestię bezpieczeństwa i aktualności systemu dbają specjaliści z firmy świadczącej usługę.

Jak widzisz, system MES to dzisiaj rozwiązanie niezbędne w każdej firmie zajmującej się produkcją. Warto docenić zalety oprogramowania tego typu, usprawniające funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Pamiętaj przy tym o wyborze odpowiedniego produktu, dostosowanego do potrzeb Twojej firmy.

Dowiedz się więcej na: https://www.qcadoo.com/

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...