INNOWACJESZTUCZNA INTELIGENCJASztuczna inteligencja (AI) staje się centralnym tematem w dyskusjach o przyszłości biznesu

Sztuczna inteligencja (AI) staje się centralnym tematem w dyskusjach o przyszłości biznesu

Sztuczna inteligencja (AI) staje się centralnym tematem w dyskusjach o przyszłości biznesu

Podczas niedawnego wydarzenia branżowego znalazłem się w otoczeniu najnowocześniejszych innowacji. Od samochodów z panelami słonecznymi i drukarek 3D po europejską odsłonę Cyber Truck Tesli. Był to pokaz tego, co przyniesie przyszłość w dziedzinie technologii klimatycznych, luksusowych technologii, robotyki i nie tylko. Kilka lat temu metaverse byłoby głównym tematem rozmów, ale tym razem w centrum uwagi znalazła się sztuczna inteligencja (AI). Dyskusje na temat ochrony danych i cyberbezpieczeństwa były również istotne, a obszary te często szły ze sobą w parze.

Chociaż niektóre z prezentowanych systemów AI mogą być bardziej efektowne niż rzeczywiście użyteczne, sztuczna inteligencja to coś więcej niż tylko modne hasło. To coś, czego używamy każdego dnia, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Od chatbotów po rekomendacje streamingowe, nawet automatyczna korekta w chwili, gdy to piszę, jest zasilana przez sztuczną inteligencję. A rozwój sztucznej inteligencji zmienia krajobraz biznesowy, poprawiając doświadczenia klientów i zwiększając wydajność firm.

Badania CNN International Commercial i B2B International ujawniły, że prawie połowa decydentów biznesowych uważa, że sztuczna inteligencja stanie się jeszcze bardziej kluczowa w najbliższych kilku latach. Narzędzia AI mają rewolucjonizować przedsiębiorstwa, umożliwiając precyzyjne prognozy, personalizowane interakcje i bardziej efektywne procesy. AI jest wykorzystywana do przewidywania trendów konsumenckich, zarządzania łańcuchami dostaw, tworzenia spersonalizowanych strategii marketingowych i wiele więcej. Nic więc dziwnego, że sześciu na dziesięciu decydentów biznesowych wprowadziło zaawansowane technologie w ciągu ostatniego roku. Jedna z prawdziwych wartości AI w biznesie leży w jej zdolności do wspierania i wzmacniania ludzkich decyzji, umożliwiając bardziej strategiczne i świadome wybory.

Decydenci biznesowi mają do czynienia z ogromnym zakresem obowiązków i presji. Nasze badania pokazują, że podczas gdy rentowność i obsługa klienta pozostają na pierwszym miejscu, decydenci żonglują wieloma innymi priorytetami, od transformacji cyfrowej i cyberbezpieczeństwa po zrównoważony rozwój i poszerzanie grona odbiorców.  Według badania przeprowadzonego przez Oracle wielu liderów biznesu czuje się przytłoczonych ilością danych. Brak zaufania do danych powstrzymuje ich przed podejmowaniem decyzji, a aż 70% woli, aby robot podejmował decyzje za nich. Pod wieloma względami odzwierciedla to rosnące zapotrzebowanie na sztuczną inteligencję w celu usprawnienia procesów. I chociaż nie wiemy jeszcze, jak przełomowa będzie sztuczna inteligencja, to innowacje prowadzą do nowych możliwości.

Poprawne wdrożenie sztucznej inteligencji może budować zaufanie zarówno wśród pracowników, jak i konsumentów. Wielu konsumentów ma wątpliwości co do AI – czym właściwie jest, gdzie są przechowywane ich dane, oraz jak zaufać tej technologii. Podczas gdy AI może dostarczać bardziej odpowiednich informacji i przydatnych treści, wymaga ona nadzoru ludzkiego, szczególnie w erze deepfake’ów i dezinformacji. Według badania przeprowadzonego przez Salesforce, 68% klientów twierdzi, że postępy w AI sprawiają, że dla firm ważniejsze staje się bycie godnymi zaufania. Odpowiedzialność za odpowiednie wdrożenie AI spoczywa na decydentach.

Wraz z coraz powszechniejszym wdrażaniem AI i zaawansowanych technologii w biznesie nie dziwi fakt, że cyberbezpieczeństwo staje się kluczową kwestią biznesową. Nasze badania wykazały zdumiewające wyniki, że 81% decydentów biznesowych uważa to za priorytet. Cyberataki stają się coraz częstsze i bardziej wyrafinowane. Cybersecurity Ventures przewiduje, że rynek cyberubezpieczeń przekroczy 34 miliardy dolarów do 2031 roku, ponieważ cyberataki skłaniają liderów biznesu do ubezpieczania się od strat. Nasze własne dane ujawniły, że 66% decydentów biznesowych wyraziło zaniepokojenie potencjalnymi zagrożeniami cybernetycznymi, a kolejne 30% jest bardzo zaniepokojonych. Cyberbezpieczeństwo jest podstawą strategii biznesowej. Nie chodzi tylko o ochronę danych i wypłat finansowych; chodzi o utrzymanie zaufania klientów, interesariuszy i dostawców, którego odzyskanie może zająć lata.CNN-B2B-Polish-graphics5 CNN-B2B-Polish-graphics4 CNN-B2B-Polish-graphics3 CNN-B2B-Polish-graphics2 CNN-B2B-Polish-graphics1

W czasach, gdy zaufanie i reputacja odgrywają kluczową rolę w podejmowaniu decyzji, ich ochrona jest niezbędna. Chociaż wciąż istnieje wiele niewiadomych, znaczenie sztucznej inteligencji dla podejmowania decyzji biznesowych jest nie do przecenienia. Ponieważ sztuczna inteligencja wciąż ewoluuje, my również musimy. Odpowiedzialne wykorzystanie sztucznej inteligencji do dokładnych prognoz, spersonalizowanych interakcji, bardziej wydajnych procesów i wielu innych celów przybliża nas do naszych konsumentów, prowadząc do długoterminowego rozwoju biznesu.

Jo Tenzer, Director of Audience Insight w CNNIC

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

złoto

Czy złoto ma szansę na kontynuację wzrostów w 2024 roku?

0
Złoto pokazało w ostatnich latach, że potrafi kontynuować wzrosty i osiągać kolejne historyczne szczyty, nawet w środowisku wysokich stóp procentowych. Oczywiście same wysokie stopy procentowe to efekt nadmiernie wysokiej inflacji, która sprzyjała popytowi na...