sobota, 31 października, 2020
BEZPIECZEŃSTWO USA grożą Australii zerwaniem wymiany wywiadowczej

USA grożą Australii zerwaniem wymiany wywiadowczej

-

USA grożą Australii zerwaniem wymiany wywiadowczej

Stany Zjednoczone ostrzegły, że będą zmuszone do zaprzestania wymiany wywiadowczej z Australią, jeśli jej stan Wiktoria zawrze umowę inwestycyjną z Chinami. Stan Wiktoria zapowiedział, że zamierza dołączyć do pekińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku (Belt and Road Initiative), światowego przedsięwzięcia inwestycyjnego, które w 2013 r. zostało ogłoszone z wielkim rozmachem przez chińskiego prezydenta Xi Jinpinga.

Pierwotnym celem przedsięwzięcia było pobudzenie współpracy gospodarczej między Chinami a krajami regionu eurazjatyckiego. Ostatecznie zakres projektu poszerzył się o kraje Azji, Afryki i Europy, głównie poprzez chińską budowę sieci telekomunikacyjnych i transportowych, które pokrywają starożytny Jedwabny Szlak.

Chociaż sama Australia nie jest uczestnikiem inicjatywy, to stan Wiktoria ogłosił decyzję o przyłączeniu się do projektu pod koniec 2019 r. Została ona skrytykowana przez władze federalne Australii, w tym premiera Scotta Morrisona i ministra spraw wewnętrznych Petera Duttona, którzy uważają, że jakakolwiek ingerencja Chin w australijską sieć telekomunikacyjną może zagrozić bezpieczeństwu kraju jako całości.

Sekretarz stanu Mike Pompeo, w wywiadzie udzielonym Sky News, ostrzegł Australię, że Waszyngton przyjrzy się wszelkim aspektom inicjatywy „Belt and Road” wpływającej na telekomunikację. Pompeo, który wcześniej kierował Centralną Agencją Wywiadowczą, uznał że niektóre aspekty Inicjatywy „zwiększą zdolności Komunistycznej Partii Chin do wyrządzenia krzywdy” na całym świecie. Rząd USA obawia się, że decyzja stanu Wiktoria może „mieć negatywny wpływ na naszą zdolność do ochrony telekomunikacji”.

Działania stanu Wiktoria mogą zagrozić sojuszowi „Five Eyes” (znanym również jako „UKUSA”), który jest wieloletnią umową o dzieleniu się informacjami wywiadowczymi pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Kanadą, Australią i Nową Zelandią.

Źródło: portal intelNews.org z 25.05.2020 r.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POLECAMY

forex

Wpływ epidemii Covid-19 na gospodarkę – komentarz Grzegorza Maliszewskiego

0
W tym tygodniu publikowane będą kolejne dane z gospodarek rozwiniętych, wskazujących na skalę załamania koniunktury w następstwie epidemii koronawirusa. W tym kontekście istotne będą wskaźniki koniunktury w USA i strefie euro. Oczekiwać można dalszego...
2

W II kwartale globalny PKB może spaść nawet o 15 proc. w ujęciu rocznym....

0
W marcu wskaźnik PMI – łącznie dla przemysłu i usług – w strefie euro odnotował rekordowy spadek do 31,4 pkt, podczas gdy jeszcze w lutym wyniósł 51,6 pkt. Dane te obrazują nastroje osób odpowiedzialnych za zakupy w firmach, co...
rozwoj

Tarcza Antykryzysowa: przykłady działań polityki podatkowej w innych państwach

0
Doświadczenia z kryzysu z 2008 roku pokazały, że instrumenty podatkowe mają istotną rolę w łagodzeniu skutków spowolnienia gospodarczego. Aktualne działania innych państw pozwalają stwierdzić, że polityka podatkowa ma i będzie mieć istotne znaczenie w...