sobota, 10 kwietnia, 2021
BEZPIECZEŃSTWOUSA grożą Australii zerwaniem wymiany wywiadowczej

USA grożą Australii zerwaniem wymiany wywiadowczej

-

USA grożą Australii zerwaniem wymiany wywiadowczej

Stany Zjednoczone ostrzegły, że będą zmuszone do zaprzestania wymiany wywiadowczej z Australią, jeśli jej stan Wiktoria zawrze umowę inwestycyjną z Chinami. Stan Wiktoria zapowiedział, że zamierza dołączyć do pekińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku (Belt and Road Initiative), światowego przedsięwzięcia inwestycyjnego, które w 2013 r. zostało ogłoszone z wielkim rozmachem przez chińskiego prezydenta Xi Jinpinga.

Pierwotnym celem przedsięwzięcia było pobudzenie współpracy gospodarczej między Chinami a krajami regionu eurazjatyckiego. Ostatecznie zakres projektu poszerzył się o kraje Azji, Afryki i Europy, głównie poprzez chińską budowę sieci telekomunikacyjnych i transportowych, które pokrywają starożytny Jedwabny Szlak.

Chociaż sama Australia nie jest uczestnikiem inicjatywy, to stan Wiktoria ogłosił decyzję o przyłączeniu się do projektu pod koniec 2019 r. Została ona skrytykowana przez władze federalne Australii, w tym premiera Scotta Morrisona i ministra spraw wewnętrznych Petera Duttona, którzy uważają, że jakakolwiek ingerencja Chin w australijską sieć telekomunikacyjną może zagrozić bezpieczeństwu kraju jako całości.

Sekretarz stanu Mike Pompeo, w wywiadzie udzielonym Sky News, ostrzegł Australię, że Waszyngton przyjrzy się wszelkim aspektom inicjatywy „Belt and Road” wpływającej na telekomunikację. Pompeo, który wcześniej kierował Centralną Agencją Wywiadowczą, uznał że niektóre aspekty Inicjatywy „zwiększą zdolności Komunistycznej Partii Chin do wyrządzenia krzywdy” na całym świecie. Rząd USA obawia się, że decyzja stanu Wiktoria może „mieć negatywny wpływ na naszą zdolność do ochrony telekomunikacji”.

Działania stanu Wiktoria mogą zagrozić sojuszowi „Five Eyes” (znanym również jako „UKUSA”), który jest wieloletnią umową o dzieleniu się informacjami wywiadowczymi pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Kanadą, Australią i Nową Zelandią.

Źródło: portal intelNews.org z 25.05.2020 r.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...