środa, 14 kwietnia, 2021
BEZPIECZEŃSTWOFrancuski wywiad ma problemy z rekrutacją kadr

Francuski wywiad ma problemy z rekrutacją kadr

-

Francuski wywiad ma problemy z rekrutacją kadr

Francuska agencja wywiadowcza znana jako DGSE (fr. Direction Générale de la Sécurité Extérieure), odpowiednik CIA lub brytyjskiego MI6, wyraziła niepokój z powodu niskiego poziomu osób ubiegających się o pracę. DGSE zamierza w nadchodzących latach zwiększyć swój personel o 20%. W ciągu ostatniej dekady niemal podwoiła liczbę swoich pracowników. W 2008 r. zatrudniała blisko 4 500 osób, a w 2019 r. liczba ta wzrosła do ponad 7 000.

W ubiegłym roku wywiad ogłosił, że planuje zwiększyć swój personel do 8 500 osób w 2022 r. W tym celu rozpoczęto bezprecedensową kampanię rekrutacyjną, którą francuscy eksperci ds. bezpieczeństwa opisali jako rewolucyjną. DGSE wysyła swoich przedstawicieli na targi pracy we Francji, głównie na uniwersytety, reklamuje oferty pracy w Internecie, głównie na YouTube i LinkedIn.

Agencja poinformowała, że otrzymała 400 aplikacji na 14 wakujących stanowisk, nabór do których ogłoszono w styczniu 2020 r. Spośród 14 stanowisk 10 wymagało zaawansowanej wiedzy i rozumienia spraw zagranicznych i zmian geopolitycznych, na 2 stanowiska poszukiwano kandydatów posiadających wiedzę logistyczną i administracyjną. Pozostałe dwa wymagały biegłej znajomości języka arabskiego.

Brytyjska gazeta „The Times” przytoczyła raport DGSE, w którym stwierdzono, że kandydaci podczas procesu selekcji „ujawnili krytyczne niedociągnięcia”. W większości byli niedostatecznie przygotowani, a ich poziom wiedzy „nie do przyjęcia dla kogoś, kto chciałby dołączyć do grona DGSE”. Wykazali „ograniczone zrozumienie” globalnej geopolityki. W raporcie stwierdzono, że nawet przedłożone życiorysy nie były wolne od błędów ortograficznych.

Pomimo faktu, że większość kandydatów posiadało wyższe wykształcenie, DGSE z trudem obsadziła wakujące stanowiska, a proces trwał znacznie dłużej niż oczekiwano. W raporcie stwierdzono obsadzenie 12 z 14 stanowisk. Dwa stanowiska – wymagające płynnej znajomości języka arabskiego – pozostają nieobsadzone.
Źródło: The Times z 07.05.2020 r.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...