PODATKIUważaj na puste faktury

Uważaj na puste faktury

Uważaj na puste faktury

Przestępstwa skarbowe są związane z podatkami i innymi należnościami publiczno-prawnymi – takimi, jak na przykład cło czy akcyza, ale też na przykład z nielegalnym organizowaniem gier hazardowych. Przestępstwa karno-skarbowe kojarzą się często z niepłaceniem podatków. Natomiast nie do końca jest to prawda. Samo niepłacenie podatków stanowi bowiem tylko wykroczenie. Natomiast przestępstwa karno-skarbowe polegają na popełnieniu nieprawidłowości związanych z rozliczeniami podatków. Chodzi o sytuację, gdy podatnik celowo, umyślnie popełnia pewne nieprawidłowości przy rozliczaniu swoich podatków czy innych należności publiczno-prawnych i robi to na szkodę skarbu państwa. Nie chodzi zatem o nieznajomość prawa podatkowego czy gospodarczego. To celowe, umyślne działanie podatnika.

– W praktyce najczęściej spotykanymi rodzajami przestępstw karno-skarbowych są przestępstwa związane z wykorzystywaniem w obrocie gospodarczym pustych faktur. To poważne zarzuty – zagrożone nawet kilkunastoma latami pozbawienia wolności – powiedział serwisowi eNewsroom.pl adwokat Łukasz Pilarczyk, partner w kancelarii Filipiak Babicz Legal, adiunkt w Zakładzie Prawa Karnego na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. – Z tego względu są to przestępstwa, na które przedsiębiorcy powinni zwracać wyjątkowo dużą uwagę. Często trudno wyjaśniać takie kwestie – bo polscy przedsiębiorcy nie zawsze w odpowiedni sposób dokumentują transakcje gospodarcze, w których biorą udział.

Zdarza się dość często, że po kilku latach od danej transakcji do przedsiębiorcy zgłasza się organ podatkowy i domaga się przedłożenia dokumentacji, która uzasadnia to, że rzeczywiście transakcja wskazana na fakturze się odbyła. Tymczasem często okazuje się, że po kilku latach od dokonania transakcji bardzo trudno jest wykazać, znaleźć dokumentację, która by potwierdzała, że rzeczywiście transakcja została dokonana. Taką dokumentacją może być oczywiście odpowiednia umowa, zlecenia dotyczące wykonania usługi, protokoły – ale także korespondencja mailowa potwierdzająca, że do wykonania usługi doszło.

Może zdarzyć się, że nasz kontrahent brał udział – często całkowicie świadomie – w procederze wystawianie pustych faktur. Niestety organy podatkowe zazwyczaj, jeżeli zweryfikują taką firmę jako potencjalnego przestępcę skarbowego – wówczas traktują wszystkich jego kontrahentów jako potencjalnych przestępców skarbowych. Dlatego wobec wszystkich tych podmiotów bardzo prawdopodobne jest prowadzenie kontroli podatkowej. Dlatego też z punktu widzenia polskiego przedsiębiorcy, aby uniknąć odpowiedzialności karno-skarbowej, najważniejszy wydaje się zadbanie o odpowiednią dokumentację prowadzenia działalności gospodarczej, a także odpowiednie weryfikowanie swoich kontrahentów.

No i kwestią absolutnie kluczową jest też to, aby w przypadku jakiegokolwiek kontaktu, bądź kontroli ze strony organu podatkowego skonsultować się od razu z profesjonalnym pełnomocnikiem. Nie warto czekać, aż dostaniemy informację, że jesteśmy wzywani w charakterze podejrzanego do prokuratury – bo to jest jednoznaczne z postawieniem zarzutów – tłumaczy Pilarczyk.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...