niedziela, 11 kwietnia, 2021
BIZNESWszystko, co powinieneś wiedzieć o leasingu pracowniczym

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o leasingu pracowniczym

-

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o leasingu pracowniczym

Zatrudnianie pracowników delegowanych – tzw. pracowników do wynajęcia – wciąż jest w Polsce mało znaną praktyką. Wynika to z faktu, że przedsiębiorcy często nie wiedzą, czym tak naprawdę jest leasing pracowniczy, na czym polega oraz jakie daje im korzyści. Dlatego też postanowiliśmy rozjaśnić tę kwestię, wyjaśniając, dlaczego przedsiębiorcy często opłaca się korzystać z usług pracowników delegowanych.

Czym jest leasing pracowniczy?

Usługa leasingu pracowników to usługa polegająca niejako na ich wynajmie. Jest to rzecz jasna pewne uproszczenie, gdyż człowiek to nie samochód, który ot tak można komuś pożyczyć. Leasing w tym przypadku przypomina nieco pośrednictwo pracy. Odpowiednia agencja, która się nim zajmuje, znajduje odpowiednich pracowników, którzy rozpoczynają pracę dla pracodawcy, z którym agencja nawiązała współpracę. Czym zatem usługa ta różni się od usług świadczonych przez klasyczne agencje pośrednictwa pracy? Rzecz w tym, iż w tym przypadku pracownik podpisuje umowę nie z faktycznym pracodawcą, ale właśnie z agencją. To właśnie agencja wypłaca wynagrodzenie i zajmuje się wszelkimi formalnościami związanymi z zatrudnieniem. Rozliczenie agencji z pracodawcą polega natomiast na wystawieniu faktury za możliwość korzystania z usług zatrudnionego przez agencję pracownika.

Brak formalności

Jak wspomnieliśmy we wstępie, polscy przedsiębiorcy często nie widzą korzyści, jakie wynikają z leasingu pracowniczego. Niewątpliwą zaletą jest brak konieczności zajmowania się wszelkimi formalnościami, jakie wynikają z zatrudnienia pracownika. Mowa tutaj głównie o takich kwestiach, jak rozliczanie składek ZUS oraz ubezpieczenie pracownika. W całości sprawami tymi zajmuje się agencja, odciążając w tej kwestii pracodawcę. Wydawać by się mogło, iż to nic takiego, okazuje się jednak, że już przy kilku pracownikach dopilnowanie wymienionych formalności wymaga ogromnego nakładu czasu. W firmie natomiast czas to pieniądz, i to niemal dosłownie. Nie można także zapominać o oszczędności czasu i wysiłku na etapie rekrutacji pracowników. Znalezienie odpowiedniego specjalisty często zabiera tygodnie, a nawet miesiące, niezbędne są liczne rozmowy telefoniczne oraz spotkania rekrutacyjne. To wszystko jest zbędne, jeżeli przedsiębiorstwo korzysta z leasingu pracowniczego.

Szeroka baza kandydatów

Wspomniane powyżej wysiłki związane z rekrutacją wynikają m.in. z tego, iż pracodawcy często trudno jest znaleźć pracownika, który spełniałby ich wymagania. Agencja oferująca leasing pracowniczy posiada natomiast szeroką bazę kandydatów, w której zwykle znajdują kogoś, kto idealnie spełnia oczekiwania. Jeżeli nawet się to nie powiedzie, rozpoczynają się poszukiwania kandydata, jednak nie zajmuje się nimi pracodawca, lecz agencja. Pracodawca natomiast czeka jedynie, aż zostaną mu przedstawieni wyselekcjonowani kandydaci, wśród których wskaże swoich przyszłych pracowników.

Z pewnością leasing pracowniczy to oferta dla każdego przedsiębiorstwa, które pragnie zaoszczędzić czas oraz znaleźć pracownika, który spełni jego wymagania. Agencja delegująca pracowników znajduje zarówno specjalistów, jak i pracowników fizycznych. Warto w tym miejscu również zauważyć, iż leasing pracowniczy dotyczy głównie pracy tymczasowej, jednak często jest to cykliczna praca sezonowa.

Artykuł powstał przy udziale agencji ATERIMA WORK, oferującej leasing pracowniczy w Polsce i zagranicą.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...