EDUKACJAW AGH otwarto Studenckie Centrum Konstrukcyjne. Nowe miejsce dla innowacji i rozwoju

W AGH otwarto Studenckie Centrum Konstrukcyjne. Nowe miejsce dla innowacji i rozwoju

W AGH otwarto Studenckie Centrum Konstrukcyjne. Nowe miejsce dla innowacji i rozwoju

W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oddano do użytku Studenckie Centrum Konstrukcyjne. Nowy obiekty na mapie kampusu będzie służył przede wszystkim studentom, którzy mogą w Centrum realizować innowacyjne przedsięwzięcia od fazy projektowej do budowy prototypów.Studenckie Centrum Konstrukcyjne AGH rozpoczyna działalność, fot. AGH w Krakowie (1)

Tokarki, frezarka, spawarki, drukarki, piece do obróbki cieplnej to tylko część specjalistycznego wyposażenia, z którego na co dzień będą mogli korzystać studenci AGH. Park technologiczny Studenckiego Centrum Konstrukcyjnego wyposażony jest w sprzęt o łącznej wartości blisko 1,5 mln zł.  

W trakcie uroczystego otwarcia prof. Jerzy Lis, Rektor AGH podkreślił: – Dzięki Studenckiemu Centrum Konstrukcyjnemu kształcenie praktyczne wchodzi w kolejny, jeszcze bardziej zaawansowany etap. Udostępnimy naszej studenckiej społeczności przestrzeń, która z pewnością będzie miejscem gdzie zrodzą się przełomowe pomysły, innowacje udoskonalania projektów czy zawiążą się pierwsze studenckie spółki, które jak wiemy, później ewoluują w spin offy, a następnie duże, świetnie prosperujące przedsiębiorstwa. Takie miejsca jak nasze SCK wyzwala w młodych ludziach ogromny potencjał. Wzmacnia kreatywność i pozwala w warunkach pracy samodzielnej, ale także grupowej rozwijać śmiałe projekty. Realne wsparcie finansowe dla kół naukowych przeznaczamy od wielu już lat m.in. w ramach konkursów Grant Rektora AGH czy Grant Rektora IDUB. To często koło zamachowe do realizacji, które po latach nabierają potencjału komercyjnego. Jestem pewny, że nowe miejsce tylko przyspieszy wdrożenia, a niewykluczone, że będzie miejscem gdzie zrodzą się iście rewolucyjne i odważne rozwiązania technologiczne.

Studenckie Centrum Konstrukcyjne podzielone jest na dwie sekcje – projektową
i konstrukcyjną, które rozmieszczone są na dwóch kondygnacjach budynku. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 1400 m2. Sekcja projektowa przeznaczona jest dla kół naukowych z całej AGH. Studenci będą mogli pracować merytorycznie nad prowadzonymi przez siebie projektami. Druga sekcja o charakterze konstrukcyjnym wyposażona jest w niezbędny sprzęty pozwalający na realizację projektów z użyciem m.in.: tokarek, frezarek, spawarek, piaskarek, komory lakierniczej, prasy hydraulicznej, wycinarki laserowej, szlifierki, przecinarki taśmowej, specjalistycznej wiertarki czy drukarki 3D.

Franciszek Karłowicz, przewodniczący Rady Kół Naukowych w AGH wyjaśnia: – SCK dla naszych blisko 140 kół naukowych oznacza mnóstwo nowych możliwości rozwoju swoich wynalazków i prac nad nimi. Powstanie tego kompleksu jest szczególnie istotne dla mniejszych kół naukowych, które nie mogą pozwolić sobie na tak profesjonalne wyposażenie warsztatów jak to z którego będą mogły skorzystać w SCK. Jestem przekonany, że powstanie tej inwestycji otworzy przed wieloma kołami zupełnie nowe drogi rozwoju i pomoże im w realizacji wcześniej niemożliwych dla nich wyzwań.

Studenckie Centrum Konstrukcyjne zlokalizowane jest w bezpośrednim sąsiedztwie Miasteczka Studenckiego AGH. W dalszej perspektywie Studenckie Centrum Konstrukcyjne ma być miejscem gdzie będą rozwijane będą dotychczasowe projekty, ale także powstaną nowe inicjatywy na potrzeby akceleratora innowacji obronnych DIANA. Całkowita wartość projektu to ponad 16 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków budżetu państwa z dotacji celowej Ministerstwa Edukacji i Nauki wyniosło 10 mln zł.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...