wtorek, 1 kwietnia, 2025

Zachodnie Drogowe Obejście Szczecina. Gigantyczna inwestycja za 7,5 miliarda złotych ożywi sektor budowlany w regionie

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak w towarzystwie wiceministra infrastruktury Arkadiusza Marchewki we wtorek 17 grudnia ogłosili przetarg na realizację jednej z największych inwestycji infrastrukturalnych w historii Szczecina. Budowa Zachodniej Drogowej Obwodnicy Szczecina kosztować będzie 7,5 miliarda złotych. Zadanie docelowo ułatwi dotarcie ciężkich pojazdów do Zakładów Chemicznych Police. Zadanie ma także strategiczne znaczenie dla rozwoju portu czy zachodniopomorskiej turystyki.

– Zbudowane Zachodnie Drogowe Obejście Szczecina będzie spektakularną inwestycją, ale przedsiębiorcy zyskają także na procesie budowy. Nawet jeżeli wykonawcami będą światowi giganci to podwykonawcami będą pewnie w dużej mierze firmy lokalne. W ogłoszonym dzisiaj przetargu widzimy perspektywy rozwojowe dla szczecińskich firm – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Największy tunel w Polsce i 22 mosty. Spektakularna inwestycja

Zachodnia Drogowa Obejście Szczecina będzie jednym z najbardziej spektakularnych i najdroższych zadań inwestycyjnych w Polsce po 1989 roku. Zadanie ma być podzielone na kilka etapów, a jego łączna wartość szacowana jest na ponad 7,5 miliarda złotych. Realizacje zadania i ogłoszenie przetargu oznajmił w Szczecinie Minister Infrastruktury.

Zachodnia Obwodnica Szczecina przetnie na północ od Polic rzekę Odra, którą prowadzi tor wodny do portu w Szczecinie. Powstanie tunel o rekordowej na polskie warunki długości 5 kilometrów. Odcinki na jakie podzielona będzie inwestycja obejmują: Kołbaskowo-Dołuje, Dołuje-Police i Police-Goleniów.

– Patrzymy na to zadanie pod wieloma względami. Wybiegając w przyszłość widzimy lepsze warunki dla sektorów: chemicznego, transportowego, turystycznego czy dla życia mieszkańców, którzy nie będą musieli słuchać pod swoimi oknami rumoru robionego przez ciężkie pojazdy. To jednak nie wszystko. Zachodnie Drogowe Obejście Szczecina tworzy Zakłady Chemiczne Police na nowych partnerów biznesowych, a jednocześnie połączy nasze miasto z Bałtykiem i innymi miejscami o wielkich walorach turystycznych – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Inwestycja będzie obejmowała budowę dwóch węzłów drogowych i rozbudowę jednego, budowę 22 obiektów mostowych, w tym aż ośmiu nad ciekami wodnymi. To największa inwestycja drogowa na Pomorzu Zachodnim od czasów budowy tunelu pod Świną w Świnoujściu.

Wielkie ożywienie dla sektora budowlanego?

W opinii przedsiębiorców efekty Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina będą dla zachodniopomorskiej gospodarki widocznej już wcześniej.

– To gigantyczny impuls dla rozwoju gospodarki w województwie zachodniopomorskim. Taka wielka inwestycja będzie opierać się w dużej mierze na lokalnych firmach lub podwykonawcach zatrudniających osoby ze Szczecina, Polic i szerzej województwa zachodniopomorskiego. Dla sektora budowlanego to więc świetna wiadomość. Zyskają firmy zajmujące się zamówieniami publicznymi i jednostki gospodarcze głodne zleceń infrastrukturalnych, czekające na alokację środków z Krajowego Planu Odbudowy. To ważny impuls rozwojowy – przyznaje Łukasz Zemski, prezes Klastra Budowlanego przy Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie.

– Każda inwestycja cieszy, ale takie, których efekty przekładają się na całą gospodarkę cieszą najbardziej. W ostatnich dniach świętowaliśmy pierwsze zlecenia intermodalne w Świnoujściu. Nie byłoby one możliwe gdyby nie inwestycje w infrastrukturę. Tutaj mamy podobny przypadek. Wyprowadzenie ruchu ciężarówek z miasta, zwiększenie przepustowości ładunków i otwarcie na możliwość dalszego rozwoju sektora TSL w ujęciu lokalnym i międzynarodowym to dla nas wielka szansa – mówi Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL.

Szacuje się, że jeszcze w 2025 roku rozpocznie się realizacja inwestycji pod kątem infrastrukturalnym. Pierwsze odcinki Zachodniej Drogowej Obwodnicy Szczecina będą gotowe w 2028 roku.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Przebudowa dworca Palędzie zakończona

Zakończyła się przebudowa dworca Palędzie w województwie wielkopolskim. Inwestycja...

PKP zakończyły przebudowę dworca w Kołodziejewie

Przebudowa dworca dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu...

Podobne tematy

Przyjęcie ustawy wiatrakowej będzie sprzyjało rozwojowi gospodarczemu w Polsce. Przedsiębiorcy: „Nareszcie”

Przedsiębiorcy mówią: „nareszcie”! Ustawa wiatrakowa zaakceptowana przez Rząd. - Nareszcie...

Zachodnie Drogowe Obejście Szczecina coraz bliżej. Przedsiębiorcy: inwestycja dekady

Ożywienie dla sektora budowlanego, szansa na lepsze skomunikowanie Szczecina...

Zmiany w Niemczech będą odczuwalne dla zachodniopomorskich przedsiębiorców

Przedsiębiorcy po wyborach w Niemczech: „Potrzebne są pilne reformy....

Stałe kontrole graniczne w Niemczech

Komentarz Prezes Hanny Mojsiuk do postulatów politycznych dotyczących stałych...

Północna Izba Gospodarcza: Inwestycje w polskie porty to konieczność, nie wybór

Polskie inwestycje portowe budzą niepokój w Niemczech. „Mamy ambicje...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie