BIZNES40% prezesów w Polsce planuje zwiększyć zatrudnienie o 6-10% w ciągu 3...

40% prezesów w Polsce planuje zwiększyć zatrudnienie o 6-10% w ciągu 3 lat

40% prezesów w Polsce planuje zwiększyć zatrudnienie o 6-10% w ciągu 3 lat

Prezesi zarządzający największymi firmami w Polsce planują zwiększać liczbę pracowników. Z badania KPMG CEO Outlook wynika, że 40% prezesów zamierza w najbliższej perspektywie podnieść zatrudnienie w swojej organizacji od 6 do 10%. Jednocześnie 8 na 10 liderów firm uważa, że silniejszy nacisk na przywództwo oparte na współpracy, ze współdzielonymi obowiązkami zarządczymi i operacyjnymi, umożliwi firmie osiągnięcie większego sukcesu. Wyzwaniem może się okazać zachęcenie pracowników do powrotu do biura – zdecydowana większość prezesów z Polski biorących udział w badaniu planuje całkowicie zrezygnować z pracy zdalnej.

Pomimo niskiego poziomu bezrobocia w Polsce firmy borykają się z problemem braku odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Znalezienie najlepszych kandydatów na specjalistyczne stanowiska bywa skomplikowanym i trwającym wiele miesięcy procesem. Z raportu „KPMG CEO Outlook” wynika, że prezesi największych firm w Polsce planują zwiększać liczbę pracowników i to w coraz większym stopniu. 40% prezesów z Polski biorących udział w badaniu potwierdziło, że w ciągu nadchodzących 3 lat zamierza podnieść zatrudnienie od 6 do 10%. Tegoroczna edycja badania wskazuje jednocześnie, że większość (56%) osób zarządzających w Polsce priorytetowo traktuje inwestycje w rozwój umiejętności i potencjału pracowników, a nie technologii.

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu kluczowe jest odkrywanie i rozwijanie ukrytego potencjału, jaki tkwi w ludziach. Podczas gdy rozwój sztucznej inteligencji zmienia strukturę rynku pracy, coraz większego znaczenia nabierają obszary, gdzie ludzkie talenty i umiejętności pozostają unikalne. Organizacje muszą dostosować się do tych zmian poprzez inwestowanie w rozwijanie odpowiednich umiejętności, tworzenie środowiska, które zachęca do innowacyjnych myśli oraz elastyczne kształtowanie ścieżek rozwoju pracowników. W miarę jak organizacje zdają sobie sprawę z siły tkwiącej w swoich zespołach, otwierają się na nowe możliwości i osiągają zaskakujące wyniki. Ukryty potencjał w ludziach to nie tylko przyszłość biznesu, ale także fundament długotrwałego sukcesu, który płynie z wewnętrznej siły i zaangażowania pracowników – mówi Iwona Sprycha, Partner w Dziale Deal Advisory, Szef Zespołu HR Advisory & Change Management oraz Szef Zespołu Forensic w KPMG w Polsce.

Wyniki badania podkreślają skalę wyzwań związanych z zarządzaniem kapitałem ludzkim, które stoją przed liderami firm. W obliczu globalnych kryzysów na sile przybiera przywództwo zorientowane na cel i współpracę. 80% respondentów z Polski uważa, że silniejszy nacisk na przywództwo oparte na współpracy, ze współdzielonymi obowiązkami zarządczymi i operacyjnymi, umożliwi firmie osiągnięcie większego sukcesu. 60% CEO z Polski potwierdza, że biorąc pod uwagę, w jakim tempie zmienia się świat, ciągła niepewność co do przyszłości zmieniła ich sposób myślenia o planowaniu sukcesji.

Praca zdalna już była

Obecnie na świecie panuje ogromna mobilizacja pracodawców do powrotu do pracy z biura. Widoczna jest duża zmiana postrzegania tego obszaru w porównaniu do poprzedniej edycji badania KPMG. 88% prezesów największych firm w Polsce biorących udział w badaniu planuje całkowicie zrezygnować z pracy zdalnej wśród pracowników, których tradycyjne role opierały się na pracy stacjonarnej. Co więcej ankietowani liderzy z Polski rozważają nagradzanie pracowników, którzy starają się przychodzić do biura przydzielając preferowane zadania, podwyżki czy awanse. Nieco inaczej wygląda to w przypadku CEO z kluczowych gospodarek świata. 64% z nich planuje powrót pracowników do pracy tylko stacjonarnej, 28% zamierza utrzymywać pracę hybrydową, a 7% wyłącznie pracę zdalną.

Zarządzający chętnie zobowiązaliby pracowników do stałej pracy w biurze, jednak ci preferują znaczący udział pracy zdalnej. Wprowadzenie obowiązku pracy w siedzibie firmy może wiązać się z wypowiedzeniem warunków umowy przez pracowników. Zadaniem menedżerów, przy wsparciu działu HR, jest stworzenie środowiska, które uczyni pracę w biurze wartościowym doświadczeniem – mówi Iwona Sprycha, Partner w Dziale Deal Advisory, Szef Zespołu HR Advisory & Change Management oraz Szef Zespołu Forensic w KPMG w Polsce.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...