PRACA I KARIERABEZROBOCIE70% firm nie podniesie pensji mimo wzrostu płacy minimalnej. Sektor logistyczno-produkcyjny ogranicza...

70% firm nie podniesie pensji mimo wzrostu płacy minimalnej. Sektor logistyczno-produkcyjny ogranicza koszty pracownicze

70% firm nie podniesie pensji mimo wzrostu płacy minimalnej. Sektor logistyczno-produkcyjny ogranicza koszty pracownicze

Od dziś płace w górę, co na to rynek produkcyjno-logistyczny w Szczecinie? W najnowszym raporcie płacowym dla stanowisk „blue collar” czytamy, że w związku ze zmianą wynagrodzenia minimalnego, tylko 30% pracodawców planuje podwyżki a 70% nie przewiduje korekt płac.

4300 zł brutto, to nowe wynagrodzenie minimalne, a stawka godzinowa to 28,10 zł brutto. Nie jest to tak znaczna podwyżka, jak na początku bieżącego roku, niemniej nie pozostanie bez echa dla przedsiębiorców. W raporcie płacowym przygotowanym przez LSJ HR Group dla stanowisk blue collar czytamy, że 70% firm, które zatrudniają pracowników na stanowiskach produkcyjnych i magazynowych z Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, nie planuje zmian w wynagrodzeniach.

Minimalna w górę, co na to przedsiębiorcy?

Mówiąc o „niebieskich kołnierzykach” należy rozumieć wszystkich pracowników wykonujących prace manualne/ fizyczne. Są to magazynierzy, pracownicy produkcji, operatorzy wózków widłowych i maszyn, spawacze i monterzy. Obecny wzrost płacy minimalnej, który obserwujemy, nie jest drastyczny w ujęciu kwotowym, ponieważ największe zmiany w wynagrodzeniach minimalnych nastąpiły już w styczniu tego roku. Mimo to, jest to kolejna podwyżka w cyklu. W ujęciu rok do roku płaca minimalna wzrasta ponownie o prawie 20%. Analizując dłuższy okres od stycznia 2020 roku do dziś, zauważamy, że płaca minimalna wzrosła o ponad 65%.

– Jeśli weźmiemy pod uwagę także wzrost pozostałych kosztów prowadzenia działalności, każdy kolejny wzrost płacy minimalnej ma znaczący wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw – zwraca uwagę na znaczenie tych zmian – Maria Skowrońska, Menedżer Operacyjny w LSJ HR Group.

– Presja płacowa w najbliższej perspektywie nie osłabnie. Za 6 miesięcy czeka nas kolejna podwyżka płacy minimalnej – tym razem do poziomu 4 626 zł, czyli o 7,6 proc. To więcej niż inflacja średnioroczna, zatem nadal mamy do czynienia z realnym wzrostem kosztów pracy – dodaje Prof. dr hab. Aneta Zelek z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu – Akademii Nauk Stosowanych.

Podwyżki minimalnej a co z zatrudnieniem?

Ponad połowa pracodawców wśród badanych planuje pozostawienie zatrudnienia na niezmiennym poziomie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, 14 podmiotów (40%) prognozuje zwiększenie zatrudnienia. Jedynie 2 pracodawców (6%) planuje redukcję zatrudnienia i są to pracodawcy, którzy w drugiej połowie 2023 roku utrzymywali zatrudnienie na stałym poziomie. Istotne jest to, że z grupy 10 firm, które zredukowały zatrudnienie w drugim półroczu 2023 roku, żadna nie planuje dalszej redukcji. Sześciu pracodawców planuje utrzymanie poziomu zatrudnienia, a 4 firmy mają zamiar zwiększyć wielkość zespołu.

Wydawałoby się, że taka słabsza koniunktura doprowadzi do istotnych zmian na rynku pracy, zwłaszcza w kontekście rynku pracownika. Jednak bezrobocie utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie (ok. 5%) i nic nie wskazuje na to, że siła przetargowa pracodawców ulegnie zmianie.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

polski ład

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców: co dalej?

0
Przedsiębiorcy oczekują konkretów w sprawie opłacania tzw. składki zdrowotnej (po wielu latach polemik, obecnie coraz więcej jest stanowisk, że jest to po prostu podatek, a nie składka). Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców...